Zprávy / KlimaEU podle unijních auditorů nemá dost financí na slíbené snížení emisí o 55 procent27.6.2023 00:35
(ČTK)
Evropský účetní dvůr (ECA) pochybuje o tom, že Evropská unie bude schopna do roku 2030 dosáhnout slíbeného snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent oproti konci minulého století. Unijní kontrolní orgán to uvedl po vypracování zprávy o dosavadním plnění klimatických cílů. Podle auditorů nic nenasvědčuje tomu, že EU má pro splnění cíle spojeného s koncem dekády dostatečné finance.
Statistika: Růst obnovitelných energií loni neohrozil dominanci těch fosilních Aktualizováno26.6.2023 10:32
(ČTK)
Globální poptávka po energii loni stoupla o procento, což je zpomalení z předchozího růstu o 5,5 procenta. Rekordní růst obnovitelných energií nezměnil dominanci těch fosilních, které se na celkových dodávkách podílejí 82 procenty. Podle agentury Reuters to vyplývá ze statistického přehledu světové energetiky, který vydává Energetický institut. Dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy loni poprvé překonal dovoz zemního plynu potrubím.
Čtenářské hlasování o Zelené perle 202226.6.2023 08:25 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Čtenáři Ekolistu mají možnost hlasovat ve 28. ročníku ankety o antiekologický výrok Zelená perla, kterou vyhlašují Děti Země – Brno. Jejím účelem je upozornit na autorky a autory výroků, kteří znevažují či dokonce odmítají důležitost ochrany životního prostředí a ekologické činnosti. Mezi kandidáty nelze zařadit zástupce sdělovacích prostředků.
Vědci poprvé v červnu sledují nad Atlantikem dvě tropické bouře současně24.6.2023 21:05
(ČTK)
Nad vodami Atlantického oceánu se včera zformovala tropická bouře Cindy, která následuje bouři Bret aktuálně putující přes Karibik. Poprvé od začátku vedení záznamů tak v červnu nastala situace, kdy se nad Atlantikem přesouvají dvě pojmenované bouře najednou, uvádí s odvoláním na meteorology americká média. Podle listu The Washington Post (WP) vývoj souvisí s rekordně vysokou teplotou oceánu.
Na chmelnicích na Žatecku rozkvetly tisíce květin, vyživí půdu a pomohou chmelu24.6.2023 01:04 | PLZEŇ
(ČTK)
Na deseti chmelnicích na Žatecku rozkvetly tisíce květin. Budou vyživovat půdu a pomohou chmelu. Jde o návrat k tradičním principům regenerativního zemědělství, jehož cílem je snížit vliv klimatické změny na růst chmele a zachovat kvalitu i množství této suroviny, řekl ČTK mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.
Body zlomu části ekosystémů mohou nastat v dohledné budoucnosti, uvádí studie23.6.2023 11:15 | LONDÝN
(ČTK)
Kolaps více než pětiny světových ekosystémů, včetně Amazonského pralesa, by mohl přijít dříve, než se vědci původně domnívali. Vyplývá to se studie, kterou zveřejnil časopis Nature Sustainability, píše list The Guardian. Výzkum je v rozporu s odhady Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Ten předpokládá, že takzvaný bod zvratu, jehož překročení může vést k velkým proměnám celého systému, u Amazonského pralesa hrozí až v roce 2100. Bodem zvratu se rozumí rychlá, obrovská a nevratná klimatická změna.
Vavrouškovu cenu za celoživotní přínos získal publicista Pavel Bezouška, autor pořadu Nedej se!22.6.2023 21:26 | PRAHA
(ČTK)
Cenu Josefa Vavrouška za celoživotní přínos získal publicista Pavel Bezouška, který založil investigativní pořad Nedej se! o životním prostředí. Cena za výjimečný počin pro životní prostředí patří Ondřeji Přibylovi, zakladateli Fakt o klimatu. "Eko-zásek roku" určený lidem do 26 let letos porotci udělili studentovi Ondřeji Žákovi, který pomáhá uklízet přírodu ve své rodné obci Hrušky na Břeclavsku. Ceny dnes ve Valdštejnském paláci v Praze předala Nadace Partnerství.
Aktivisté obsadili na protest proti prodloužení těžby rypadlo v dole Bílina Aktualizováno22.6.2023 21:05 | BÍLINA
(ČTK)
Sedm aktivistů z Česka, Polska a Německa dnes na několik hodin obsadilo rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku. Protestovali tak proti prodloužení těžby, které mají Severočeské doly, jež patří pod skupinu ČEZ, od Obvodního báňského úřadu do roku 2035. Původně chtěli na rypadle zůstat minimálně 24 hodin, nakonec ho opustili už odpoledne kvůli hrozbě extrémních bouřek. Policie nikoho nezadržela, báňský úřad ale aktivistům uložil pokutu. Důl nejprve přerušil činnost, čímž mu vznikla finanční ztráta. Postupně ale provoz obnovil ještě před tím, než aktivisté velkostroj opustili.
Vyšší ochranu vody má zajistit změna ústavy, dnes ji schválila vláda21.6.2023 18:41 | PRAHA
(ČTK)
Vyšší ochranu vody a vodních zdrojů má skrze konkrétní formulaci v ústavě zajistit návrh ústavního zákona, který dnes schválila vláda. Informoval o tom na twitteru ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Změna se týká článku číslo sedm Ústavy ČR, který doposud zavazuje k ochraně přírodních zdrojů obecně. Nově by voda měla být specificky jmenovaná. Z pohledu ministerstva životního prostředí (MŽP) jde o důležitý aspekt při tvorbě právních předpisů, strategických materiálů a politik, které přijímá.
Himálajské ledovce mohou do roku 2100 ztratit tři čtvrtiny objemu, uvádí zpráva21.6.2023 01:40 | Béngalúru (Indie)
(ČTK)
Ledovce v pohořích Hindúkuš a Himálaj by do konce století mohly ztratit až 75 procent svého objemu, pokud nebudou výrazně omezeny emise skleníkových plynů. Uvádí to nová zpráva Mezinárodního střediska pro integrovaný rozvoj horských oblastí (ICIMOD) sídlícího v Nepálu. Tání ledovců může zvýšit pravděpodobnost nebezpečných záplav a sesuvů lavin a postupně omezit dostupnost pitné vody pro 240 milionů lidí žijících v horských oblastech a dalších 1,65 miliardy lidí, kteří jsou závislí na říčních systémech pramenících ve zmíněných pohořích, píší agentury AP a Reuters s odvoláním na zprávu ICIMOD.
Státy EU se shodly na pravidlech pro obnovu přírody, chtějí na ni peníze20.6.2023 20:35 | LUCEMBURK
(ČTK)
Země Evropské unie se dnes shodly na podobě normy, která má zaručit obnovu přirozených ekosystémů a na část zemědělsky využívaných ploch vrátit přírodu. Ministři životního prostředí schválili po řadě ústupků pro jednotlivé země pravidla, na jejichž základě mají do konce desetiletí na pětině suchozemských a vodních ploch zavést opatření pro obnovu přírodních ekosystémů. O konečné podobě předpisu budou státy vyjednávat s europoslanci, jejichž značná část chce však kvůli obavám z možného dopadu na zemědělce normu zcela odmítnout.
Klimatolog: Letošní první tropický den přišel o tři týdny později proti průměru20.6.2023 01:12 | BRNO
(ČTK)
Letošní výskyt prvního tropického dne v Česku přišel výrazně později, než je v posledních letech obvyklé, a to zhruba o 20 dnů. Jde však o výjimku, trend je v posledních 60 letech opačný a průměrně přicházejí tropy stále dříve a trvají déle. V souvislosti s klimatickou změnou a růstem průměrné roční teploty přichází první tropický den každou dekádu o 2,6 dne dříve. Za posledních 60 let je průměr výskytu prvního tropického dne 30. května, řekl ČTK klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Pavel Zahradníček. Za tropický den se označuje takový, kdy teplota přesáhne 30 stupňů Celsia.
Členské státy OSN schválily přelomovou smlouvu o ochraně oceánů19.6.2023 19:07
(ČTK)
Členské státy OSN dnes schválily mezinárodní smlouvu o ochraně oceánů. Smlouva označovaná odborníky i politiky za přelomovou má pomoci zachovat mořskou biodiverzitu a zajistit její udržitelné využívání. O smlouvě se jednalo 15 let. Její přijetí ocenil generální tajemník OSN António Guterres, uvedla agentura AFP.
Mořské živočichy ohrožuje vlna veder u břehů Spojeného království a Irska19.6.2023 16:43
(ČTK)
Bezprecedentní vlna mořských veder u pobřeží Spojeného království a Irska představuje vážnou hrozbu pro živočišné druhy. Přetrvávající vysoké teploty by v létě mohly vést k masovému úhynu ryb a ústřic, uvedl list The Guardian s odkazem na varování vědců.
Norsk Hydro jako první na světě vyrobila hliník s využitím zeleného vodíku19.6.2023 01:12
(ČTK)
Společnost Norsk Hydro vyrobila jako první na světě várku hliníku s využitím zeleného vodíku. Je to první krok směrem k dekarbonizaci produkce tohoto kovu, uvedla firma ve svém prohlášení.
Švýcaři v referendu schválili návrh zákona o uhlíkové neutralitě i vyšší daň18.6.2023 18:46 | BERN
(ČTK)
Švýcaři dnes v referendu schválili návrh zákona usilující o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Obyvatelé této alpské země rovněž schválili zvýšení daně z příjmu velkých podniků. Pro klimatický návrh hlasovalo 59,1 procenta zúčastněných a pro novou sazbu daně 78,5 procenta. Vyplývá to z konečných výsledků, které zveřejnil server Neue Zürcher Zeitung (NZZ).
Některé z obcí na Blanensku zakázaly zalévání zahrad či mytí aut pitnou vodu16.6.2023 20:40
(ČTK)
Na jižní Moravě se opakuje problém s nedostatkem vody, a tak některé z obcí na Blanensku vyhlásily zákaz zalévání zahrad, mytí aut či napouštění bazénů pitnou vodu. Od zástupců samospráv to zjistila Česká televize (ČT), která o tom dnes informovala na svém webu.
Skupina odborníků radí Evropské unii snížit emise až o 95 procent do roku 204016.6.2023 01:40
(ČTK)
Skupina vědců a odborníků doporučuje Evropské komisi, aby do roku 2040 snížila emise skleníkových plynů až o 95 procent ve srovnání s úrovní z roku 1990, píše agentura Reuters. Dosažení takového cíle si podle skupiny 15 odborníků vyžádá rozsáhlé investice do obnovitelných zdrojů, nahrazení fosilních paliv takzvaným zeleným vodíkem či přechod energeticky nejnáročnějších průmyslových odvětví na elektrickou energii.
Nařízení o obnově přírody přežilo první rozhodující hlasování. Ale jen o vlásek15.6.2023 20:40 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Poslanci Evropského parlamentu dnes rozhodovali ve výboru pro životní prostředí osudu připravovaného nařízení o obnově přírody (EU Nature Restoration Law). Zásadní hlasování proběhlo o tom, zda celý návrh odmítnou. K tomu potřebovali 45 hlasů z 88 přítomných poslanců. Pro odmítnutí návrhu nařízení jich však bylo pouze 44. Informoval o tom server Euronews.
Přechod k uhlíkové neutralitě Česka si vyžádá 3,2 bilionu korun15.6.2023 10:45 | OTTAWA
(ČTK)
ČR bude muset do transformace na bezuhlíkovou ekonomiku do roku 2050 investovat 3,2 bilionu korun. Vyplývá to ze studie, kterou dnes představily poradenská firma Boston Consulting Group a Aspen Institute. S investicemi je podle ní potřeba začít okamžitě a musí se zaměřit na podporu technologií, které lze vyvážet do ostatních zemí. Jedině tak si ČR v konkurenci evropských států udrží silnou pozici a vysokou životní úroveň obyvatel, uvedli autoři studie.
Studie: Turbulence během letů budou stále častější kvůli oteplování planety15.6.2023 10:37 | LONDÝN
(ČTK)
V letech 1979 až 2020 se na leteckých trasách v severním Atlantiku zvýšil výskyt turbulencí o 55 procent a do budoucna jich bude stále přibývat. Zjistili to vědci z britské univerzity v Readingu, kteří studovali nerovnoměrné proudění vzduchu v bezoblačném prostoru, kde je pro piloty obtížnější se turbulencím vyhnout. Tento nárůst přičítají oteplování způsobenému lidskou činností a emisemi oxidu uhličitého, kvůli kterým se mění rychlost větru ve velkých výškách, napsal server BBC News.
Klimatické aktivistky se ve Švédsku přilepily ke sklu chránícímu Monetův obraz14.6.2023 19:30 | STOCKHOLM
(ČTK)
Dvě klimatické aktivistky dnes v Národním muzeu ve Stockholmu pomazaly barvou ochranné sklo obrazu francouzského impresionisty Clauda Moneta. K dílu se následně přilepily. Odborníci švédské instituce nyní podle agentury DPA zjišťují, zda obraz nebyl poškozený. Ženy mezi 25 a 30 lety zatkla policie, obviněny jsou z poškození cizího majetku.
Výzkum: Přechod k obnovitelným zdrojům zaostává v odvětví paliv a vytápění14.6.2023 10:30 | SINGAPUR
(ČTK)
Ekologičtí aktivisté kritizují Vatikán kvůli trestům za protest v muzeu14.6.2023 10:23 | VATIKÁN
(ČTK)
Ekologičtí aktivisté ze skupiny Ultima Generazione (Poslední generace) kritizují Vatikán za tresty, které dostala dvojice členů této organizace za protest ve Vatikánských muzeích. Aktivisté se v loňském roce přilepili k podstavci antického sousoší Láokoón a jeho synové, za což jim vatikánský soud udělil podmíněné tresty odnětí svobody na devět měsíců. Na odškodnění a výdajích na řízení mají navíc zaplatit zhruba 30 000 eur (přes 700 000 korun). Ekologická skupina to vzhledem k vystoupením papeže Františka pokládá za "pokrytectví", napsala agentura ANSA.
Stromy si umí přizpůsobit prostředí, aby měly větší šanci přežít, zjistili vědci14.6.2023 01:59
(ČTK)
Stromy dokážou pro své přežití udělat více, než si vědci dosud mysleli. Například buky si umějí udržovat v půdě dostatečné množství živin. Při výzkumu, který vedl Filip Oulehle z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR – CzechGlobe a České geologické služby, vědci také zjistili, že pokud žijí různé druhy stromů pospolu, dokážou prostředí přizpůsobovat ke společnému prospěchu. Což je další z mnoha argumentů, proč jsou odolnější lesy smíšené na rozdíl od monokulturních, uvedl Oulehle.
Německo se stále potýká s lesními požáry, problémy jsou na severovýchodě Aktualizováno13.6.2023 21:38 | BERLÍN
(ČTK)
Německu se stále nedaří zlikvidovat lesní požáry, se kterými se již několik dní potýká. Nejvážnější je situace na severovýchodě země, kde se plameny rozšířily do někdejšího vojenského prostoru. Znovu se rozhořel požár u Jüterbogu jižně od Berlína, naopak v Hesensku mají hasiči situaci pod kontrolou.
EY: Německo předstihlo Čínu v atraktivitě pro investice do obnovitelných zdrojů13.6.2023 19:45
(ČTK)
Německo předstihlo Čínu a stalo se druhou nejatraktivnější zemí na světě pro investice do obnovitelných zdrojů energie. Vyplývá to z každoročního žebříčku čtyřiceti největších světových trhů s obnovitelnou energií, který zveřejnila poradenská společnost EY. K postupu Německu pomohla jeho snaha urychlit reformu energetického trhu a také odklon od fosilních paliv. Na první příčce se umístily Spojené státy a Německo se poprvé za deset let posunulo o jedno místo.
Vatikánský soud nařídil klimatickým aktivistům zaplatit téměř 30.000 eur13.6.2023 10:28 | VATIKÁN
(ČTK)
Dva italští klimatičtí aktivisté, kteří se přilepili k podstavci jedné z nejznámějších starořímských soch ve Vatikánských muzeích, musí zaplatit téměř 30 000 eur (přes 713 000 Kč). Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na rozhodnutí vatikánského trestního soudu. Dvojice podle něj poškodila sousoší Láokoón a jeho synové.
Vlny veder mají dopad na zdraví a budou přicházet častěji, uvedli odborníci13.6.2023 01:20 | PRAHA
(ČTK)
Vlny veder mají největší dopad na zdraví seniorů, dětí, nemocných a lidí, kteří pracují na přímém slunci. Ovlivňují ale nejen lidské zdraví, zatěžují i zdravotnický systém, plyne z dat Světové zdravotnické organizace (WHO). Vlny veder navíc budou podle nich přicházet stále častěji, mimo jiné kvůli klimatické změně. Data WHO v Praze novinářům představil lékař Tomáš Šebek.
|
související Nejčtenější článkysouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy20. listopadu 2024 | Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh
Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh: Vláda doposud splnila 10 ze 75 ekologických bodů programového prohlášení. Na dotažení ji zbývá rok18. listopadu 2024 | Liberecký kraj
Liberecký kraj: Výstava na kraji představuje klimatické hrdinky z celého světasouvisející kalendář akcí
25. listopadu 2024 (pondělí) 17:30 Paleontologická přednáška Chitinozoa – měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
25. listopadu 2024 (pondělí) 18:00 Chitinozoa - měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50
Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |