Zprávy / KlimaSenát možná odmítne část klimatického balíčku EU, chybějí dopady opatření5.11.2021 10:39 | PRAHA
(ČTK)
Senát bude v pátek schvalovat návrhy Evropské komise v rámci evropského klimatického balíčku, který je znám pod názvem Fit for 55. Některé návrhy nařízení a směrnic by měl podle doporučení svých výborů odmítnout. K důvodům patří mimo jiné to, že komise nepředložila dopady opatření na jednotlivé členské státy. Horní komora by proto podle doporučení svých výborů měla vyzvat vládu, aby napadaná opatření vetovala, pokud se Evropská komise s námitkami nevyrovná.
Vládní program na výsadbu stromů v Mexiku akceleruje kácení džungle5.11.2021 06:11 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Mexická environmentální kampaň Sembrando Vida, tedy Vysévání života, je celonárodní akcí na vysazování stromů. Počin aktuálně probíhající na území 20 států v 884 okresech a na 23 507 lokalitách, do jehož realizace se přímo zapojilo 420 000 místních obyvatel, by se jen podle těchto čísel dal nazvat ohromným úspěchem. Odborníci z ochrany přírody jej nicméně vidí spíš jako katastrofu pro mexickou přírodu.
Nejlepším projektem adaptace na změnu klimatu lidé zvolili aleje na Blanicku5.11.2021 00:41 | PRAHA
(ČTK)
Jako nejsympatičtější počin adaptace na změnu klimatu zvolili lidé v soutěži Adapterra Awards projekt 200 kilometrů alejí pod horou Blaník. Odborná porota pak také ocenila například šetrnou budovu komunitního bydlení nebo pavilon tropického zemědělství na České zemědělské univerzitě. Vítězové byli vyhlášeni na pražské konferenci Příjemné a odolné město. Soutěž požádá Nadace Partnerství.
Brabec bude s polskou ministryní ohledně Turówa jednat zejména o výpovědní lhůtě5.11.2021 00:19 | PRAHA
(ČTK)
Konference v Glasgow se účastní i dvanáctiletý Francisco, aktivista z Kolumbie5.11.2021 00:12 | GLASGOW
(ČTK)
V boji za ochranu planetu se angažují stále mladší děti, po švédské aktivistce Gretě Thunbergové, která začala stávkovat za lepší boj proti změnám klimatu v 15 letech, se ekologickým aktivistou stal už v devíti letech kolumbijský chlapec Francisco Javier Vera. Nyní je mu 12 a i on se v těchto dnech ve skotském Glasgow účastní konference OSN o změnách klimatu, informoval deník El País.
První dny jednání vzbuzují naději na úspěch summitu COP26, řekl vyjednavač EU4.11.2021 18:10 | GLASGOW
(ČTK)
První dny jednání na klimatické konferenci COP26 ve skotském Glasgow přinesly několik slibných náznaků, že by summit mohl skončit celkovým úspěchem. Podle agentury Reuters to dnes uvedl hlavní vyjednavač Evropské unie Jacob Werksman. Světoví vůdci na konferenci představili řadu závazků souvisejících s bojem proti klimatické změně, od snížení emisí metanu po zastavení odlesňování.
Odpůrci těžby v dole Turów upozorňují, že dohoda je v rozporu se zájmy Česka4.11.2021 17:53 | LIBEREC
(ČTK)
Současná verze česko-polské dohody o hnědouhelném dolu v polském Turówu zdroje vody na české straně neochrání a je v rozporu se zájmy ČR. Ve svém prohlášení to uvedla nově vzniklá platforma Společně pro vodu. Vznikla v reakci na zveřejnění obsahu česko-polské dohody o mimosoudním vypořádání ve sporu o rozšíření těžby v Turówě. Odpůrci těžby zároveň vyzvali zástupce současné i nově vznikající vlády, aby dohodu neuzavírali. ČTK o tom dnes za uskupení informoval Milan Starec.
IEA: Závazky z klimatické konference by udržely oteplování na hranici 1,8 stupně4.11.2021 15:04 | GLASGOW
(ČTK)
Pokud by země dodržely své závazky ohledně snižování emisí, které potvrdily nebo zvýšily během současné konference OSN o klimatu (COP26), podařilo by se udržet globální oteplování na hranici 1,8 stupně Celsia. Vyplývá to z analýzy, jejíž výsledky dnes zveřejnil šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Cílem klimatické konference je udržet oteplování planety pod dvěma stupni a pokusit se přiblížit k hranici 1,5 stupně.
COP26: Na 40 států se zavázalo urychlit odklon od uhlí ve prospěch čistých zdrojů4.11.2021 14:59 | GLASGOW
(ČTK)
Na 40 zemí se na konferenci OSN o změnách klimatu COP26 zavázalo urychlit odklon od uhlí ve prospěch čistých zdrojů energie. Signatáři slíbili, že vyřadí své uhelné elektrárny z provozu do roku 2030 v případě velkých ekonomik a do roku 2040 v případě chudších zemí. Země také uvedly, že nebudou investovat do uhelných elektráren doma ani v zahraničí. Někteří velcí znečišťovatelé, jako Čína, Austrálie, Indie a Spojené státy, své podpisy k dohodě odmítly připojit. O jednání ve skotském Glasgow informovala stanice BBC.
Zástupci ambasád v ČR apelují na globální akce při snaze zabránit růstu teplot4.11.2021 14:54 | PRAHA
(ČTK)
Zástupci 13 velvyslanectví v Praze při příležitosti mezinárodní konference OSN o změně klimatu apelovali na globální akci při snaze zabránit výraznému růstu teplot proti předindustriálnímu období. Svět podle nich stále ve věci neudělal dost. Uvedli to v dnešním prohlášení. Konference COP 26 se koná do 12. listopadu v Glasgow, v pondělí se jí zúčastnili premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec (oba ANO).
Světové emise oxidu uhličitého už opět stouply téměř na úroveň před pandemií4.11.2021 10:52 | GLASGOW
(ČTK)
Dramatický a vítaný pokles emisí oxidu uhličitého (CO2) během pandemie covidu-19 už zase do značné míry zmizel a svět vypouští do atmosféry téměř stejné objemy skleníkových plynů jako před pandemií, uvedli vědci z projektu Global Carbon Project ve své výroční zprávě. Její závěry dnes představili na klimatické konferenci COP26 ve skotském Glasgow, kde o boji s klimatickými změnami jedná mezinárodní konference OSN. O zprávě, která teprve vyjde v časopise Earth System Science Data, informovala agentura AP a světová média.
Klíčové pro uhlíkovou neutralitu je globálně zpoplatnit emise u těžby, míní Alexander Ač4.11.2021 10:45 | PRAHA
(ČTK)
Dohody lídrů stovky zemí na klimatické konferenci v Glasgow o omezování emisí metanu i zastavení odlesňování planety jsou posun, ovšem spíše v rovině slibů. Klíčové na cestě k uhlíkové neutralitě by bylo v budoucnu globálně zpoplatnit emise uhlíku u těžby. ČTK to řekl Alexander Ač z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
Nevládní organizace kritizují, že nemají dostatečný přístup na COP264.11.2021 10:42 | GLASGOW
(ČTK)
Několik zemí se v Glasgow dohodlo na snadnějším sdílení čistých technologií4.11.2021 01:53 | GLASGOW
(ČTK)
Před pěti lety vstoupila v platnost pařížská dohoda o klimatu4.11.2021 01:00 | PAŘÍŽ
(ČTK)
V Británii roztálo sněhové pole přezdívané sfinga, teprve poosmé za 300 let4.11.2021 00:45 | LONDÝN
(ČTK)
V Británii roztálo sněhové pole přezdívané sfinga, které obvykle přečká celé léto a zůstane na úpatí Skotské vysočiny až do další zimy. Za posledních 300 let tento známý kousek sněhové pokrývky roztál jen osmkrát, v posledních letech je to ale stále častější. Podle odborníků za to může globální oteplování, napsala stanice BBC.
Armády nesmí stát stranou globálního boje proti změnám klimatu, uvedl šéf NATO3.11.2021 14:55 | GLASGOW
(ČTK)
Armády zemí světa nesmí stát stranou celosvětového boje proti změnám klimatu. Měly by podle jasně stanovených pravidel snižovat obrovské množství emisí skleníkových plynů, které vypouštějí do ovzduší. Na klimatické konferenci OSN ve skotském Glasgow to podle agentury Reuters uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
USA vydají dluhopisy na financování boje se změnami klimatu v chudších zemích3.11.2021 14:53 | GLASGOW
(ČTK)
Spojené státy se připojí k iniciativě Británie a dalších evropských zemí a budou vydávat investiční dluhopisy, jimiž chtějí financovat infrastrukturní projekty namířené na snížení emisí skleníkových plynů v chudších zemích. Na klimatické konferenci COP26 v Glasgow to oznámila americká ministryně financí Janet Yellenová. Z konference v úterý odjeli světoví lídři a vyjednávání nyní pokračují na nižších úrovních, dnešní program se soustředí právě na otázku financování přechodu k bezemisním ekonomikám.
Johnson je po úvodu COP26 mírně optimistický, varuje ale před falešnou nadějí3.11.2021 14:47 | GLASGOW
(ČTK)
Britský premiér Boris Johnson je po úvodních dvou dnech klimatického summitu ve skotském Glasgow mírně optimistický pokud jde o pokrok při jednání o boji proti globálnímu oteplován, varuje však před falešnou nadějí. V pondělí a úterý na konferenci jednal s vrcholnými představiteli více než 120 zemí světa.
Čína předpokládá, že summit dosáhne celosvětové dohody o trhu s emisemi3.11.2021 14:36 | GLASGOW
(ČTK)
Klimatický balíček EU je podle expertů splnitelný, je však třeba znát dopady3.11.2021 10:53 | PRAHA
(ČTK)
Klimatický balíček EU má podle expertů splnitelné cíle, měl by ale respektovat možnosti členských zemí a promyslet jeho dopady na hospodářství a občany. Zaznělo to na senátním semináři o dekarbonizaci české ekonomiky do roku 2030. Evropská komise chce do uvedeného roku snížit opatřeními pod názvem Fit for 55 emise v Evropské unii o 55 procent.
Téměř stovka zemí se v Glasgow připojila k závazku na snížení emisí metanu3.11.2021 02:10 | GLASGOW
(ČTK)
Americký prezident Joe Biden, předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová a kanadský premiér Justin Trudeau na klimatické konferenci v Glasgow představili společný závazek téměř stovky světových zemí ke snížení emisí metanu. Podle Bidena se k cílům snížit do roku 2030 úniky metanu do atmosféry o 30 procent oproti roku 2020 zavázaly země, jež dohromady představují přes 70 procent světového hrubého domácího produktu a polovinu veškerých emisí tohoto plynu. Trudeau přislíbil, že Kanada do roku 2030 sníží emise metanu při těžbě ropy a zemního plynu o 75 procent oproti úrovni z roku 2012.
Putin ve videu na konferenci o klimatu hovořil o ochraně ruských lesů3.11.2021 01:46 | GLASGOW
(ČTK)
Rusko přijímá energická opatření, aby zachovalo své lesy, které tvoří asi pětinu všech lesů na světě. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin v předem nahraném projevu k účastníkům konference OSN o klimatu COP26. Putin, podobně jako čínský vůdce Si Ťin-pching, nepřicestoval do Glasgow, kde se konference koná, ale v černomořském letovisku Soči pořádá pořady ohledně zvyšování obranyschopnosti země.
Indie chce do roku 2070 dosáhnout klimatické neutrality3.11.2021 01:21 | GLASGOW
(ČTK)
Indie chce do roku 2070 dosáhnout klimatické neutrality, oznámil na klimatické konferenci v Glasgow premiér Nárendra Módí. Závazek znamená, že země vyprodukuje pouze takové množství emisí skleníkových plynů, jaké bude sama schopna přirozeným způsobem spotřebovat. Podle agentury DPA je to poprvé, co si třetí největší producent oxidu uhličitého na světě podobný cíl stanovil.
Politička na vozíku se dostala na klimatický summit v Glasgow až na druhý pokus3.11.2021 00:27 | GLASGOW
(ČTK)
Izraelská ministryně pro energetiku Karine Elharrarová, která se pohybuje na vozíku, se kvůli absenci bezbariérového přístupu v pondělí nemohla dostat do dějiště mezinárodní klimatické konference COP26 ve skotském Glasgow. Dostala se tam až dnes, kdy ji k místu přivezlo taxi upravené pro přepravu invalidů.
Babiš: Debata o klimatu nepřinesla nic nového, ne všichni se snaží jako Evropa2.11.2021 15:29 | GLASGOW
(ČTK)
Konference OSN o změnách klimatu podle českého premiéra Andreje Babiše nepřinesla nic nového. Stanoviska jsou stále stejná, apeluje se na všechny státy světa, ne všichni se ale snaží jako Evropa, řekl předseda vlády před odletem z Glasgow. Opět kritizoval dřívější vyjádření Číny, že množství emisí skleníkových plynů, které produkuje, dosáhne vrcholu před rokem 2030, a až do roku 2060 je země sníží na "čistou nulu".
Čaputová: K záchraně planety je nutné jednat teď nebo nikdy2.11.2021 15:22 | GLASGOW
(ČTK)
Světoví lídři musí podniknout rozhodné kroky k záchraně naší planety teď nebo nikdy, řekla dnes na summitu lídrů při klimatické konferenci COP 26 v Glasgow slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Dodala, že pokud se nepovede dosáhnout potřebné shody, bude se na příštích klimatických konferencích hovořit již jen o nezvratné zkáze pro naše životní prostředí.
Británie pojmenuje ledovec Glasgow po místě konání klimatické konference2.11.2021 12:50 | GLASGOW
(ČTK)
Peking a Moskva zaslaly poselství klimatické konferenci v Glasgow2.11.2021 12:45 | GLASGOW
(ČTK)
Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval svět k důraznější akci s cílem společně se vypořádat s klimatickými změnami. Si, jehož země je největším zdrojem skleníkových plynů na světě, se osobně neúčastní klimatické konference ve skotském Glasgow. Na konferenci nedorazil ani ruský prezident Vladimir Putin, nejvyšší představitel státu, který je čtvrtým největším zdrojem skleníkových plynů na světě. Putin odmítl obvinění ze strany USA, že jeho země nedělá v boji proti klimatickým změnám dostatek, uvedla agentura Reuters.
Státy ohrožené vzestupem moří na klimatickém summitu vyzývají k urychlené akci2.11.2021 12:37 | GLASGOW
(ČTK)
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpoří22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojůsouvisející kalendář akcí
27. listopadu 2024 (středa) 15:00 Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
27. listopadu 2024 (středa) 18:00 Architektura ČSSR 58-89 (Filmy, videoprojekce a koncerty, Přednášky a diskuse, Praha 2 )
28. listopadu 2024 (čtvrtek) 09:00 - 16:00
Vzdělávání veřejné správy: Jak na zdravou krajinu na Opavsku (Konference, semináře, školení a stáže, Smolkov ) reklama |