Zprávy / KlimaČeští studenti se připojí k protestu na ochranu klimatu15.3.2019 08:08 | PRAHA
(ČTK)
Čeští studenti se dnes připojí k celosvětové protestní akci, která má za cíl přimět politiky důsledněji chránit klima a snižovat emise. Protestu se zúčastní mladí lidé z víc než stovky zemí světa v rámci iniciativy Friday for future, při níž studenti od loňského září protestují po vzoru šestnáctileté švédské studentky Grety Thunbergové. V Praze se středoškoláci setkají na Malostranském náměstí, odkud následně vyjde průvod kolem úřadu vlády. K akci se přidají středoškoláci z Ostravy, Olomouce, Liberce a dalších měst. Podle organizátorů záleží na zúčastněných, jakou formu protestu zvolí.
Mladá švédská ekologická aktivistka navržena na Nobelovu cenu14.3.2019 11:19 | PRAHA
(ČTK)
Studenti ze stovky zemí chtějí přimet politiky k ochraně klimatu14.3.2019 10:05 | PAŘÍŽ;LONDÝN;PRAHA
(ČTK)
Studenti z více než stovky zemí budou v pátek stávkovat - chtějí tak přimět politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí. K celosvětové akci s názvem Fridays for Future, při níž studenti v řadě zemí od loňského září protestují po vzoru patnáctileté švédské studentky Grety Thunbergové, se přidají i středoškoláci z několika českých měst. Páteční protest studentů podpořila více než stovka českých vědců a akademiků. Patrně půjde o dosud nejrozsáhlejší stávku.
Vojenské lesy spustily největší zalesňovací akci v historii podniku: vysadí 15 milionů listnatých dřevin12.3.2019 14:23 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vojenské lesy a statky (VLS) spustily minulý týden největší zalesňovací akci v 90tileté historii podniku. Během jara a podzimu, kdy jsou podmínky pro sázení ideální, zasadí lesníci VLS přes 23 milionů sazenic, dvě třetiny z toho budou tvořit listnaté dřeviny, dále pak borovice a jedle. Zalesní s nimi 3,5 tisíce hektarů lesa, převážně v místech, kde původní lesy podlehly vlivům sucha, bořivých větrů a kůrovce v minulých letech. Státní podnik Vojenské lesy a statky ČR je po Lesích ČR druhým největším správcem lesů v republice.
Kvůli globálnímu oteplování ne. Živočichové a rostliny vymírají hlavně z jiného důvodu11.3.2019 10:45 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Druhy přichází a odchází, je jen otázkou časového měřítka, v jakém jejich výměnu budeme sledovat. Současná biodiverzita se ale ztenčuje natolik zneklidňujícím tempem, že máme tendenci hledat její příčiny, kde se jen dá. Globální oteplení, chemizace zemědělství, lov, fragmentace krajiny. Co je ale skutečně tím nejvýraznějším faktorem, který se v posledních pěti stoletích promítl do hynutí živočichů a rostlin? O tom píše ScienceAlert.
Na pátek 15. března připravili studenti velkou klimatickou stávku, mají podporu stovky českých vědců11.3.2019 10:34 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Více než sto akademiček a akademiků dnes vydalo prohlášení na podporu stávky studentů pořádané v pátek 15. března jako protest proti nedostatečné aktivitě vlády v oblasti ochrany klimatu. Celosvětové výzvy k plnění závazků Pařížské klimatické dohody po vzoru švédské studentky Grety Thunbergové se zúčastní středoškoláci ve městech po celé České republice. Informují o tom zástupci české větve iniciativy FridaysForFuture.
"Ekologická transformace" může být rychlejší, míní Macron8.3.2019 08:50 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Ekologii a proměně hospodářství bylo věnováno další setkání s občany, kterého se včera v rámci "velké národní debaty" zúčastnil francouzský prezident Emmanuel Macron. Vyjádřil přitom názor, že lidstvo může při "ekologické transformaci" postupovat rychleji. Pro Macrona to bylo již desáté vystoupení během série debat, která začala v polovině ledna.
Pro Grónsko jsou tající ledovce katastrofa. Ale taky by díky nim mohlo zbohatnout6.3.2019 09:03 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Tání grónských ledovců s sebou nese nejen velké masy vody, ale také písku a jiných sedimentů. Podle mezinárodní skupiny vědců jsou sedimenty dosud nerozpoznanou ekonomickou příležitostí ledovcového ostrova. Poptávka po píscích totiž stoupá a sehnat dobrý stavební písek začíná být problém.
Lyžař Yule dá polovinu prémií na boj se změnami klimatu4.3.2019 23:39 | PRAHA
(ČTK)
Švýcarský lyžař Daniel Yule se vzdá poloviny prémií z posledních dvou slalomů sezony Světového poháru a věnuje je neziskové organizaci zaměřené na boj proti změnám klimatu. Olympijský vítěz a mistr světa ze závodu družstev se rozhodl k tomuto gestu poté, co kritizoval prezidenta Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Gian Franca Kaspera za jeho výroky relativizující globální oteplování.
Evropští studenti a žáci po vzoru Grety Thunbergové místo páteční školy protestují proti nečinnosti politiků Video1.3.2019 11:44 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Stejně jako každý pátek se i tento pátek chystá místo školy do ulic vyrazit tisíce evropských středoškoláků a středoškolaček. Požadují důslednější řešení klimatické krize. Stávky začaly loni v září, kdy tehdy patnáctiletá Švédka Greta Thunbergová přestala každý pátek chodit do školy na protest proti nečinnosti politiků při řešení změn klimatu. Podle vědců z Mezivládního panelu pro klima při OSN totiž máme posledních 12 let na to, abychom odvrátili ekologický kolaps. Informuje o tom studentská skupina Fridays for Future.
Lidé mohou pomoci vědcům sledovat vliv změn počasí na rostliny28.2.2019 10:57 | PRAHA
(ČTK)
Lidé v Česku mohou pomoci vědcům sledovat vývojové fáze rostlin, což má zlepšit pozorování dopadů změn počasí, znečištění nebo škůdců na přírodu. V tiskové zprávě to dnes uvedly Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR, které na projektu spolupracují. Lidé budou zaznamenávat třeba, kdy se u vybraných druhů rostlin objeví květy či opadají listy. Do sledování rostlin se bude moci veřejnost zapojit od jara přes web www.fenofaze.cz.
Když přijde na klima, maso z laboratoře nás podle vědců nezachrání. Naopak28.2.2019 09:04 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V laboratořích vyrobené syntetické maso je považováno za jednu ze slibných cest, s jejíž pomocí by mohlo hladové a početně narůstající lidstvo přežít neradostné scénáře budoucnosti. Aktuální studie Oxfordské univerzity ale prospěšnost tohoto řešení zpochybňuje. V závislosti na trendech spotřeby se totiž umělé maso jeví větší zátěží pro klima, než současná stáda skotu. Píše o tom Independent.
V Británii hasiči bojovali s několika požáry vřesovišť a lesů Video27.2.2019 11:57 | PRAHA
(ČTK)
Rozsáhlý požár vřesoviště se dnes podařilo uhasit britským hasičům poblíž Manchesteru na severu Anglie. Oheň se začal šířit v úterý večer a pohltil asi jeden a půl kilometru čtverečního vegetace. Lesy hořely také na jihovýchodě Anglie a ve Skotsku. Británie zažívá v současnosti nejteplejší zimu v zaznamenaných dějinách a právě teplé počasí zvyšuje riziko vzniku požárů.
Čeští středoškoláci vyzývají vrstevníky ke stávce za klima22.2.2019 14:20
(ČTK)
Skupina středoškoláků vyzvala své vrstevníky ke stávce za klima, kterou plánují na 15. března. Studenti z několika českých měst ten den nepůjdou do školy. Výzvu zveřejnili na webové stránce iniciativy Friday for future. V rámci globální akce protestují studenti po celém světě každý pátek od loňského září, kdy patnáctiletá švédská studentka Greta Thunbergová tímto způsobem protestovala proti neřešení změn klimatu.
Planeta Země je čím dál víc zelenější, zjistili vědci. Proč se to děje?18.2.2019 01:30 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Tvrzení, že rozsáhlé porosty lesů mizí každým dnem, je sice pravdivé, ale rozhodně nemá globální platnost. V posledních deseti letech se totiž v některých regionech výrazně zvýšila rozloha zalesněné a vegetací osazené plochy. Momentálně je teď na planetě Zemi o 5 % stromové zeleně více, než tomu bylo v roce 2000. A je tu také mnohem zeleněji. Píše o tom BBC.
Představitelka Dáši ze seriálu Most! je proti další těžbě uhlí13.2.2019 14:41 | MOST
(ČTK)
Představitelka Dáši z populárního seriálu Most! Erika Stárková se postavila proti rozšiřování dolu Bílina. Společně s hnutím Greenpeace žádá, aby ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) učinil totéž. V natočeném videu prosí herečka ministra, aby se "postavil za lidi, přírodu a klima". Informoval o tom Lukáš Hrábek z hnutí Greenpeace, které na čtvrtek připravuje happening před ministerstvem životního prostředí.
Podle vědců možná vedlo vybití indiánů k malé době ledové13.2.2019 09:01 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré. Například taková genocida 55 milionů původních obyvatel Severní a Jižní Ameriky v 16. století vyústila ve snížení průměrné globální teploty o 0,15 °C, protože jimi rázem neobdělávaná půda začala znovu zarůstat lesy. Alespoň tak to na základě klimatických modelů vidí výzkumníci z londýnské University College. Píše o tom BussinesInsider.
Herec Harrison Ford vyzval vlády k účinnější ochraně přírody Video12.2.2019 10:48 | PRAHA
(ČTK)
Americký herec Harrison Ford se dnes v Dubaji vyslovil pro účinnější ochranu přírody a kritizoval politiky za přehlížení vědeckých poznatků. Šestasedmdesátiletý umělec známý ze ságy Star Wars nebo z filmů Indiana Jones řekl, že klimatické změny se týkají všech lidí, bez ohledu na jejich moc nebo bohatství.
Letecká společnost Ryanair už rok nabízí kompenzaci uhlíkové stopy letu. Co že to nabízí?11.2.2019 10:01 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nízkonákladová letecká společnost Ryanair přidala v roce 2018 do svého rezervačního systému možnost kompenzovat uhlíkovou stopu letu, který si právě kupujete. Přitom její výkonný ředitel Michael O’Leary popírá, že skleníkové plyny z dopravy ke změně klimatu přispívají. V jednom ze svých výroků dokonce navrhl střílet environmentalisty. Společnost Ryanair se nicméně hlásí k odpovědnému přístupu ke klimatické změně a svým klientům nabízí možnost koupit si za 30 korun kompenzaci uhlíkové stopy daného letu. Co s vybranými penězi dělá?
Mamuti na Sibiři - honba za ledovou slonovinou nabírá na rychlosti10.2.2019 02:30 | JAKUTSK
(ČTK)
Prokopij Novogovicyn ukrývá na své zasněžené zahradě pod plachtou kost o rozměru malého talíře. Je to obratel mamuta - zvířete, které rozpoutalo na Sibiři úplnou zlatou horečku a honbu za slonovinou z jeho klů. V tomto obrovském ruském regionu, jehož severní břehy omývá Severní ledový oceán, působí permafrost jako lednička uchovávající prehistorická zvířata, především mamuty.
Změna klimatu mění sýkorky. Roztomilí ptáčci umí uklovat lejsky a vyzobat jim mozek8.2.2019 07:14 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V holandských ptačích budkách a hnízdech se začíná odehrávat drama, které není pro slabé nátury. Dva druhy, které se dosud míjely v čase a prostoru, se teď v důsledku oteplení klimatu začínají potkávat. S dost drastickými důsledky. Píše o tom ScienceAlert.
Německo asi nesplní cíle ohledně ochrany klimatu6.2.2019 13:17 | PRAHA
(ČTK)
Německo s velkou pravděpodobností nesplní své cíle ohledně ochrany klimatu pro rok 2020. Proti roku 1990 bude do ovzduší vypouštět pravděpodobně o 32 procent méně skleníkových plynů, cílem však bylo snížení emisí o 40 procent. Vyplývá to ze zprávy o ochraně klimatu za minulý rok, kterou dnes schválila německá vláda.
Minulý týden bylo v Chicagu chladněji než na severním pólu. Co je příčinou? Video5.2.2019 13:23 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ledové počasí v severní Americe lámalo minulý týden teplotní rekordy. Milionům Američanů byla zima až do morku kostí, úřady varovaly před brutálními, život ohrožujícími podmínkami. Teploty v Kanadě a v severně položených amerických státech padly na některých místech až k neuvěřitelným -35 °C. Pokud se k tomu přidal i prudký vítr, klesla pocitová teplota až na -50 °C. Taková zima už si zaslouží pozornost, píše server The Conversation.
Z Hindúkuše a Himálaje zmizí do roku 2100 třetina ledovců, ovlivní to život dvou miliard lidí5.2.2019 11:45 | PRAHA
(ČTK)
Kvůli globálnímu oteplování roztaje do konce století nejméně jedna třetina ledovců v asijských pohořích Hindúkuš a Himálaj, což vážně ovlivní životy dvou miliard lidí. Vyplývá to z první souhrnné zprávy, která komplexně vyhodnocuje jmenovaný region. Na zprávu, na níž se podílelo kolem 350 vědců a akademiků z 22 zemí a 185 organizací, upozornil list The Guardian.
V JAR zachraňují kvůli suchu jednu z největších kolonií plameňáků Video5.2.2019 01:00 | PRAHA
(ČTK)
EK vítá mládežnické protesty za tvrdší ekologickou politiku1.2.2019 19:51 | PRAHA
(ČTK)
Evropská komise (EK) vnímá jako pozitivní věc aktuální vlnu demonstrací, na nichž mládež v různých evropských zemích požaduje od politické reprezentace větší úsilí v boji proti klimatickým změnám. Volně propojenému ekologickému hnutí se věnuje také nová reportáž deníku The New York Times (NYT), který označuje náctileté Evropany za novou sílu v rámci klimatických protestů.
V Labském dole je rekordní množství sněhu, šance pro přírodu1.2.2019 13:19 | ŠPINDLERŮV MLÝN
(ČTK)
V lavinovém Labském dole v Krkonoších je rekordní množství sněhu, přes 2,5 metru. Zjistili to dnes vědci ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), kteří v odlehlém údolí v lokalitě Schustlerova zahrádka měří výšku sněhu několikrát za zimu. Považují to za pozitivní signál pro celé hory. Pokud na jaře sníh odtaje postupně, sníží se v Krkonoších deficit vody, což by mohlo také snížit dopad sucha poslední dekády na populace vzácných druhů rostlin.
Australští hadi se snaží přežít vlnu veder. Útočiště hledají ve stínu lidských obydlí1.2.2019 01:54 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zatímco se Česká republika ztrácí pod sněhem, v Austrálii řeší přesně opačný problém. Extrémní horko a sucho, na které k nelibosti lidí poněkud neadekvátně reaguje i místní fauna. Hadi, včetně těch pořádně jedovatých, teď vyhledávají úkryty v klimatizovaných lidských obydlích, potažmo v jiných příjemně chladných místech poblíž sídel. Píše o tom ScienceAlert.
Greta Thunbergová si servítky nebere. Seznamte se s nejznámější klimatickou aktivistkou Video29.1.2019 14:20 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V osmi letech poprvé slyšela o změně klimatu. V 16 letech je asi nejznámější aktivistkou za ochranu klimatu na světě. Na světových konferencích se setkává se světovými lídry a rockovými hvězdami. Její věk hraje podstatnou roli v jejím poselství. Je totiž zástupkyní generace, jejíž budoucnost dnes tvoříme. A nevykládejte jí o naději a pozitivním přístupu – to ji velmi pravděpodobně neumlčí.
Mnoho starých dieselů z Německa končí na východě Aktualizováno29.1.2019 09:49 | PRAHA
(ČTK)
Image dieselového vozu u německých řidičů v posledních letech utrpěl. Do nelichotivého světla postavil naftový motor skandál kolem falšování testů emisí dieselových vozů a hrozící zákazy vjezdu do center měst. Mnohé v Německu neoblíbené ojeté diesely ale nalézají nové užití ve střední a jihovýchodní Evropě. K lítosti ochránců životního prostředí, napsala agentura DPA.
|
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpoří22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojůsouvisející kalendář akcí
25. listopadu 2024 (pondělí) 18:00 Chitinozoa - měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50 Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
26. listopadu 2024 (úterý) 17:00 - 19:00
Workshopy ve Dřeváku - Výroba adventních věnců (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 ) reklama |