Zprávy
 Toxické látky z lesních požárů pronikly za posledních dvacet let do domů více než miliardy lidí. Tvrdí to studie publikovaná ve vědeckém časopise ScienceAdvances, o které informoval deník The Guardian. Tyto miniaturní částice, které dokáží překonat tisícikilometrové vzdálenosti, jsou nebezpečnější než znečištěné ovzduší ve městě, protože obsahují větší koncentraci chemikálií. 
19.5.2025 10:36 | PRAHA
( ČTK)
 Jedna z nejznámějších českých hor, Říp, je pozůstatkem lávového jezera, které vzniklo před více než 26 miliony let při erupci vulkánu. Na základě podrobného průzkumu vnitřní stavby hory k tomu dospěl výzkumný tým vedený Filipem Tomkem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Horu zkoumal pomocí geofyzikálních měření, analýzy magnetických vlastností hornin a terénního mapování. 
 Nejvyšší soud zrušil dosavadní soudní rozhodnutí o připojení telekomunikační věže na Klínovci a dalších plánovaných staveb Skiareálu Klínovec k vodovodu a kanalizaci Božího Daru. O připojení nebo nepřipojení na veřejnou vodovodní a kanalizační síť by podle soudu měly rozhodovat oprávněné úřady. Majitel skiareálu Petr Zeman se chce obrátit na Ústavní soud. Informoval o tom server Novinky.cz. 
 Sucho v lesích přispívá k šíření škůdců a odumírání porostů, což způsobuje lesním hospodářům velké ztráty a zvýšené náklady na obnovu. Lesní hospodáři se proto dlouhodobě snaží připravovat české lesy na sucho i změny klimatu, a to uzpůsobením hospodaření i skladby porostů. Sucho, které nyní panuje v ČR, tak zatím významné plošné dopady na zdravotní stav lesů nezpůsobuje, problém by mohl nastat, pokud by nepršelo několik měsíců a Česko by zasáhlo dlouhé období tropických dnů. Vyplývá to z odpovědí odborníků, které ČTK oslovila. 
 Ministerstvo zemědělství plánuje postavit novou vodní nádrž Chlum na řece Malši na Českobudějovicku mezi roky 2050 až 2060. Byla by nad Římovem zhruba v úrovni osady Chlum. Její kapacita by byla 23,34 milionu metrů krychlových vody, přibližně o deset milionů méně, než má Římov. Posílila by zdroj povrchové vody pro celý kraj, řekl minulý týden při návštěvě římovské přehrady ministr Marek Výborný (KDU-ČSL). O rozsahu investice se nezmínil. Kvůli výstavbě by bylo potřeba zlikvidovat bezmála 130 různých objektů, které slouží k bydlení, rekreaci nebo jiným účelům. 
 Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se snaží vymyslet alternativní způsoby pěstování sladovnického ječmene, aby i v době klimatické změny a měnících se podmínek zůstala zachovaná kvalita zrna. Pro výrobce piva je totiž ječmenný slad zásadní surovinou. Nabízí se možnost regenerativního způsobu pěstování se začleněním meziplodin a s omezením zpracování půdy, uvedl Vojtěch Lukas z Ústav agrosystémů a bioklimatologie. Tento způsob odborníci porovnávají s konvenčním pěstováním. 
 Na Novém Zélandě natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk, píše server The Guardian s odkazem na místní ministerstvo ochrany přírody. Powelliphanta augusta patří k největším plžům na světě a může se dožít až desítky let. 
18.5.2025 02:51 | VLAŠIM
( ČTK)
 Novým domovem pro čolky, žáby, motýly i bobry se stal Znosimský mokřad, který vznikl přičiněním Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim na levém břehu řeky Blanice u Vlašimi na Benešovsku. Tvoří ho dvě vodní plochy - jedna o rozloze přes 2000 metrů čtverečních a druhá o 1000 metrech čtverečních - napájené z pramenů a spodní vodou propojené s Blanicí.

 Chráněná krajinná oblast Český les organizuje v Bělé nad Radbuzou svoji zatím největší retrospektivní výstavu. Mapuje 20 let péče o krajinu, přírodu a kulturní dědictví Domažlicka a Tachovska. Putovní expozice "20 let CHKO Český les", kterou CHKO připravila s Agenturou ochrany přírody a krajiny, Destinační společností Český les, Plzeňským krajem a Bělou, má úvodní zastávku v městské stodole, řekla ČTK mluvčí CHKO Daniela Hlinková. 
 Střetů mezi loďmi a kosatkami na jihu Španělska za uplynulý rok výrazně ubylo. Uvedlo to španělské ministerstvo životního prostředí, které trend připisuje některým zavedeným opatřením. I v loňském roce se však staly některé vážné incidenty, uvádí deník El País. 
 Obezita ohrožuje domácí kočky stejně jako lidi, týká se to zejména koček starších, kastrovaných a žijících v bytech. Hrozí jim cukrovka, se kterou se potýká zhruba každá 200. kočka, problémy s klouby nebo ledvinami, uvedla veterinární lékařka Veronika Kadlecová. Podle odhadů žije v Česku asi 1,3 milionu koček, chová je téměř čtvrtina domácností. Domácích psů je více než dva miliony. 
17.5.2025 21:59 | VLKOV
( ČTK)
 Lidé ve Vlkově na Náchodsku v referendu odmítli stavbu sluneční elektrárny na polích v katastru obce. Z 312 oprávněných voličů k referendu v pátek přišlo 200 lidí. Z nich se 181, tedy 90,5 procenta, vyslovilo proti elektrárně. Rozhodnutí přijaté v místním referendu je platné a pro zastupitelstvo závazné. Výsledky referenda, které se konalo v pátek od 14:00 do 24:00, dnes obec zveřejnila na webu. O uvažované stavbě elektrárny byla již loni v září souběžně s krajskými volbami referenda v sousedních obcích Rasošky a Nový Ples. Lidé v nich stavbu elektrárny také odmítli. 
17.5.2025 20:42 | PAVLOV
( ČTK)
 Stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku, která pečuje o zraněná a zesláblá zvířata, dnes poklepáním na základní kámen slavnostně zahájila výstavbu nového rehabilitačního centra s voliérami. Cílem je zlepšit podmínky pro léčbu zvířat a rozšířit kapacitu, protože se stanice potýká s nedostatkem místa. Nově by se pak mohla postarat i o vlka. Stavba má být hotová na podzim 2026. Investice je 21 milionů Kč s DPH, většinu pokryje evropská dotace, řekl ČTK ředitel Zbyšek Karafiát. 
 Samice šimpanzů bonobo ve volné přírodě utvářejí skupiny, aby se ubránily samcům. Podle agentury AP to tvrdí výzkumníci z americké Harvardovy univerzity. Šimpanzi bonobo jsou po šimpanzích učenlivých nejbližším příbuzným člověka. 
17.5.2025 20:36 | KOLÍN
( ČTK)
 Na skále u rybníka Peklo v Kolíně vznikne zhruba 150 metrů dlouhá skalní cesta pro lezce. Město nejprve musí odstranit náletovou a další zeleň, takzvaná ferrata by pak měla být dostupná nejpozději v létě. Přístupná bude na vlastní nebezpečí. Rada města minulý týden schválila smlouvu na její vybudování, hodnota zakázky je zhruba 250 000 korun, řekl ČTK starosta Kolína Michael Kašpar (Změna pro Kolín). 
17.5.2025 20:31 | OLOMOUC
( ČTK)
 Nový lesopark má postupně vzniknout na nevyužívané ploše s nelegálními skládkami nedaleko Klášterního Hradiska v Olomouci. Radní tento týden schválili zahájení prací na dokumentaci pro provedení stavby, která naváže na dříve zpracovanou studii proveditelnosti úprav tohoto zanedbaného území. ČTK to sdělil primátorův náměstek Tomáš Pejpek (ProOlomouc). 
17.5.2025 02:03 | VYŠKOV
( ČTK)
 Ve Vyškově přibude u Lulečského potoka další mokřad a také soustava tůní, jde o pozemky o výměře zhruba 12 000 metrů čtverečních. Město chce tímto záměrem zvýšit schopnost území zadržovat vodu a vytvořit nový biotop pro živočichy a rostliny. Vyškov o tom informoval na svém webu. V lokalitě mezi dálničním přivaděčem a rybníkem Kačencem už jeden biotop vznikl v roce 2022. 
17.5.2025 01:20 | TEMELÍN
( ČTK)
 V jaderné elektrárně Temelín se nedávno vylíhla čtyři mláďata sokola stěhovavého. Sokolí pár je na svět přivedl v budce na druhé nejvyšší stavbě v areálu, stometrovém ventilačním komíně, a to čtvrtým rokem po sobě. Stav mláďat zkontroloval ornitolog, který je také okroužkoval, informoval temelínský mluvčí Marek Sviták. Na záchraně kriticky ohroženého sokola stěhovavého spolupracuje ČEZ s ornitology od roku 2011. 
17.5.2025 00:34 | ZLÍN
( ČTK)
 Silničáři ve Zlínském kraji letos ošetří historická stromořadí u Zdounek a Kvasic na Kroměřížsku. Obě stojí podél silnic třetí třídy. Plánují také obnovu aleje u silnice druhé třídy mezi Valašským Meziříčím a Loučkou na Vsetínsku. U vozovek v regionu navíc nechají odborně ošetřit i desítky samostatně stojících lip, sdělil ČTK Vojtěch Cekota z Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které se o silnice nižších tříd v kraji stará. 
17.5.2025 00:23 | PROSETÍN
( ČTK)
 Obec Prosetín na Chrudimsku chce udělat z vody, která vytéká z místního lomu a ohrožuje okolní zástavbu, přínos pro obec. Díky regulaci ji bude jímat do velkokapacitních nádrží a využívat ji pro závlahu fotbalového hřiště a splachování záchodů. V budoucnu by mohla být i zdrojem energie pro tepelná čerpadla, řekl ČTK starosta Michal Vychroň (PRO). 
 Policejní radar ve středním Švýcarsku zachytil kachnu, která o 22 kilometrů v hodině překročila povolenou rychlost. Snímky navíc odhalily, že se to nestalo poprvé. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AFP. 
16.5.2025 22:49 | PRAHA
( ČTK)
 Policie v Thajsku zadržela muže podezřelého z pašování dvou mláďat orangutana, píše stanice CNN. Malí primáti jsou nyní v péčí ochranářů, přitom jedno z mláďat je ve špatném stavu. Thajsko je dlouhodobě označováno za centrum nelegálního obchodu s divokými zvířaty. 
16.5.2025 17:20 | ČESKÝ KRUMLOV
( ČTK)
 Společnost Carthamus plánuje rozšíření spalovny ve svém areálu Energobloku v Českém Krumlově. Půjde o kotel na upravený komunální odpad a takzvaná tuhá alternativní paliva (TAP), který bude vyrábět elektřinu, vyplývá z dokumentu vlivu na životní prostředí ( EIA). Lidé se obávají negativního vlivu na životní prostředí, na zdraví a na majetek. Do 15. května je možné podávat podněty na Krajský úřad Jihočeského kraje. Carthamus dodává teplo přibližně 3200 krumlovským obyvatelům, přilehlé průmyslové zóně a veřejným budovám. V současnosti spaluje biomasu. 
 V národním parku Podyjí se po pěti letech narodila hříbata divokých koní. Jsou tři, ochránci přírody očekávají ale ještě další přírůstky. Správa národního parku o tom informovala na svém webu. Dvě lokality v Podyjí začali divocí koně z anglického Exmooru spásat v roce 2018, chrání je před zarůstáním. 
 Německá firma Roth International podezřelá z nelegálního vyvezení odpadu do Česka podala k soudu žalobu, v níž se brání proti rozhodnutí bavorských úřadů, že má skládky v Česku na vlastní náklady zlikvidovat. ČTK to potvrdila mluvčí Bavorského správního soudu v Řezně. Hornofalcká firma je od března v insolvenci, podle médií hrozí, že odvoz odpadu budou nakonec muset zaplatit němečtí daňoví poplatníci. 
PR článek
16.5.2025 14:27
 Když se řekne „udržitelná budoucnost“, mnohým z nás naskočí představa větrných elektráren, recyklace nebo sáčků z kukuřičného škrobu. A i když nejspíš třídíte odpad, můžete jít ještě o krok dál.

16.5.2025 13:18 | Václav Prokš
( ČTK)
 V Plzeňském kraji vzrostly za pět let investice do ochrany životního prostředí nejvíce ze všech 14 regionů ČR. Zvýšily se více než dvojnásobně. V roce 2023 činily téměř 2,4 miliardy Kč v běžných cenách. Emise oxidů dusíku a kysličníku uhelnatého dosáhly druhé nejnižší hodnoty po jižních Čechách a Karlovarském kraji. U tuhých znečišťujících látek byl Plzeňský kraj třetí po jihočeském a karlovarském regionu. Informace ke konci roku 2023 zveřejnila plzeňská pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ). 
16.5.2025 13:13 | ŽĎÁR NAD SÁZAVOU
( ČTK)
 Městská společnost SATT vybuduje v průmyslového zóně na okraji Žďáru nad Sázavou spalovnu komunálního odpadu a dotřiďovací linku. Město tak reaguje na budoucí zákaz ukládání využitelného odpadu na skládky. Přínosem bude i výroba elektřiny a stabilizace ceny tepla, řekl starosta města Martin Mrkos (STAN, za Žďár-živé město). Ve žďárském zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO) bude možno ročně spálit 40 000 tun odpadu. Odhadované náklady na stavbu jsou 1,4 miliardy korun. Ve zkušebním provozu by mohla být spalovna spuštěna v posledním čtvrtletí 2029. 
16.5.2025 12:52 | CHEB
( ČTK)
 V Chebu představili novou solární sušárnu kalů z čistírny odpadních vod. Zařízení, které je teprve třetí v Česku, umožňuje díky slunečnímu záření výrazně snížit vlhkost kalů, které vznikají při čistění vody, a tím také snížit náklady na jejich přepravu a skládkování. Společnost Chevak, která provozuje vodohospodářská zařízení na Chebsku, do stavby solární sušičky investovala téměř 90 milionů korun s DPH, 85 procent činila evropská dotace, řekl předseda představenstva Chevaku David Bracháček. 
 Ministerstvo životního prostředí vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace historických a architektonicky cenných budov. Přináší praktické návody na vhodné technické zásahy, jako je výměna oken, zateplení či volba zdrojů vytápění. Zároveň nabízí konkrétní příklady řešení a také přehled legislativních požadavků. Publikace vznikla ve spolupráci s Centrem pasivního domu a dalšími odborníky. 
|
20. května 2025 (úterý) 09:00 - 14:00
Den včel v Pralese
(Festivaly a slavnosti, Praha 19 )
|