Zprávy / KlimaMěsta pod oceány? Možná dřív, než byste čekali. A to z jiných příčin než stoupání hladiny moří22.3.2021 15:21 | PRAHA
(Ekolist.cz)
S obnovou holin po kůrovcové kalamitě mohou pomoci modříny22.3.2021 11:33 | BRNO
(ČTK)
Vědci z několika institucí se zaměří na využití modřínu opadavého v českých lesích, které se mění v důsledku klimatické změny a s tím související kůrovcové kalamity. Modřín při použití správných lesnických postupů může pomoci například s obnovou holin po kalamitě a zvýšit životaschopnost lesů. Svým opadem totiž zlepšuje půdu a i ostatní stromy dostávají více vody, uvedl mluvčí Mendelovy univerzity v Brně Filip Vrána.
Jihokorejské konglomeráty chtějí výrazně investovat do vodíku22.3.2021 11:29 | SOUL/BRUSEL
(ČTK)
Pětice jihokorejských konglomerátů chce do roku 2030 investovat celkem 43,4 bilionu wonů (zhruba 845 miliard Kč) do vodíkové technologie. Oznámilo to tamní ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky. Země tak hodlá soupeřit se světovým lídrem, kterým je Evropa, upozornila agentura Bloomberg. Podle prosincového odhadu společnosti IHS Markit vloží Francie, Německo, Itálie, Portugalsko a Španělsko do technologie vodíku v tomto desetiletí úhrnem 44 miliard dolarů (asi 967 miliardy Kč).
Němci si chtějí auta na benzín a naftu nechat, ukázala anketa22.3.2021 02:37 | BERLÍN
(ČTK)
Cyklus vody jako čistě přírodní jev? Už ne, zjistili vědci20.3.2021 07:20 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Lidé mají pod kontrolou čím dál větší množství sladké povrchové vody a významně tak ovlivňují celkový vodní cyklus. Na vzorku téměř 230 tisíc vodních ploch vědci ze Stanford University zjistili, že lidé nějakým způsobem řídí asi 57 % z nich. Využívali přitom satelitní měření z NASA. Výsledky jejich dvouletého studia zveřejnil žurnál Nature.
Rychlý konec uhlí chce většina ministrů, hotovo ale není, říká Jan Rovenský19.3.2021 17:03 | PRAHA
(ČTK)
Pro odklon od uhlí do roku 2033 je podle výsledků meziresortního připomínkového řízení nadpoloviční většina ministrů. Je ale otázkou, jak to dopadne, až bude vláda o konečném scénáři rozhodovat, řekl ekologický aktivista Jan Rovenský v příspěvku na on-line demonstraci hnutí Fridays for Future (FFF). Hnutí dnes vysílá dvanáctihodinový stream, který vedle pásma projevů zahrnuje debaty a webinář. Jedním z hlavních témat je právě apel na rychlý konec uhlí.
Nové Heřminovy na Bruntálsku zpochybňují stavbu přehrady19.3.2021 16:40 | NOVÉ HEŘMINOVY
(ČTK)
Představitelé Nových Heřminov na Bruntálsku nesouhlasí s umístěním stavby nádrže na území obce. Námitku v rámci územního řízení podali ke stavebnímu úřadu v Krnově, který má řízení na starost. Argumentují tím, že existuje relevantní, levnější a rychleji realizovatelné řešení protipovodňové ochrany Krnova, Zátoru a Brantic než je stavba přehrady. ČTK to dnes řekl Ivo Dokoupil z Hnutí Duha. Stavba za více než osm miliard by měla začít v roce 2025.
Počet elektromobilů v ČR se loni téměř zdvojnásobil na 710319.3.2021 16:40 | PRAHA
(ČTK)
Strom v Praze 1 se zatím kácet nesmí, hnízdí v něm holub19.3.2021 02:01 | PRAHA
(ČTK)
Javor na pražském Smetanově nábřeží, proti jehož kácení protestují opoziční politici a místní obyvatelé, se z rozhodnutí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zatím kácet nesmí. Hnízdí v něm holub a kácení bude možné poté, až hnízdo i s mláďaty opustí. ČTK to sdělil mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo. Proti kácení včera na radnici protestovali lidé, tajemník úřadu tvrdí, že ho fyzicky napadli.
Hluk z dolu Turów se podle Libereckého kraje už teď blíží limitům19.3.2021 01:52 | LIBEREC
(ČTK)
Obavy obyvatel z česko-polského pohraničí ze zvýšení hluku v souvislosti s plánovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów jsou podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) oprávněné. Měření, která se v oblasti Uhelné a Oldřichova na Hranicích na Liberecku dělala loni, ukázala, že se celonoční dlouhodobá hluková zátěž blíží doporučenému limitu 40 decibelů. V několika případech byl dokonce limit překročen, informoval hejtman.
Senát: Národní plán obnovy by měl mít jasné strategické zacílení19.3.2021 00:52 | PRAHA
(ČTK)
Protestující proti kácení stromu se střetli s tajemníkem Prahy 118.3.2021 18:00 | PRAHA
(ČTK)
Asi 20 lidí včetně pěti opozičních zastupitelů se dnes pokusilo dostat na radnici Prahy 1, aby získali od starosty Petra Hejmy (STAN) vyjádření k plánu pokácet strom na Smetanově nábřeží. Podle mluvčího městské části Petra Bidla se odpůrci kácení dostali do slovní a posléze i fyzické potyčky s tajemníkem úřadu Františkem Dvořákem, který je z důvodu epidemiologických opatření odmítl vpustit dovnitř. Tajemník se podle mluvčího poté obrátil na policii.
Aktivisté z Greenpeace ukončili protest v dole Turów Aktualizováno18.3.2021 14:23 | VARŠAVA/PRAHA
(ČTK)
Hydroelektráren v USA bude ubývat, Evropa chce výrazně přidat. Co z toho je pro přírodu lepší?17.3.2021 15:59 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Stav přehrad a vodních elektráren, jejich funkčnost i stáří, je v Evropě a v Severní Americe přibližně stejný a generuje podobné výhody pro energetiku i komplikace pro životní prostředí. V USA se ale rozhodli pro postupné snižování početního stavu přehrad, upřednostnili zdravé řeky a povodí před čistou energií. Evropa se nyní vydává přesně opačným směrem.
Blesky možná přispěly ke vzniku života na Zemi17.3.2021 13:19 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Blesky při silných úderech do Země mohly poskytnout dostatek fosforu pro vznik života na naší planetě. Zveřejněná studie britských a amerických vědců tak nabízí alternativní scénář k všeobecně přijímané teorii, že za život vděčíme meteoritům, píše agentura AFP.
Polská Greenpeace protestuje na dole Turów17.3.2021 13:07 | VARŠAVA
(ČTK)
Aktivistky a aktivisté polské pobočky mezinárodní organizace na ochranu přírody Greenpeace vyvěsili dnes na obřím rypadle v uhelném dole Turów poblíž českých hranic transparenty proti rozšíření těžby. Oznámila to sama organizace. Česko minulý měsíc podalo k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów. Na důl si stěžují i radnice v sousedním Německu.
Letokruhy českých dubů vypovídají o největším suchu v Evropě za poslední dvě tisíciletí16.3.2021 18:11 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Letní zemědělská sucha, která postihla mezi roky 2015-2018 zvláště střední Evropu, byla závažnější než kterákoliv jiná suchá období za uplynulých 2110 let. K těmto závěrům vědci dospěli ve studii zpracované na základě letokruhů dubů převážně z území České republiky. Dokázali pro každý rok rekonstruovat míru nedostatku nebo naopak nadbytku vláhy. Na studii pracoval tým vedený profesorem Ulfem Büntgenem z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Univerzity v Cambridge a publikoval ji časopis Nature Geoscience.
Kácení javoru je sice odloženo, ale práce na úpravě prostranství pokračují16.3.2021 17:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V Praze nedaleko Karlových lázní pokračují práce na proměně takzvaného Anenského trojúhelníku, kde se kvůli zamýšlenému kácení vzrostlého javoru stříbrného konal v pátek 12. 3. protest. Na základě nesouhlasu protestujících, petice proti kácení javoru, která má v tuto chvíli 2230 podpisů, a vyjádření několika pražských radních měly být práce až do 26. března pozastaveny. Pokračující stavební ruch proto vzbudil dotaz, zda se na domluvě něco změnilo.
Evropský parlament chce uhlíkové clo i zachování bezplatných emisních povolenek16.3.2021 15:35 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská unie by podle europoslanců měla zatížit zvláštním poplatkem část dovozu ze zemí, které si nekladou dostatečně náročné klimatické cíle. Evropský parlament doporučil, aby se takzvané uhlíkové clo, které má být novým příjmem rozpočtu Evropské unie, týkalo především produktů z energeticky náročných odvětví. Někteří poslanci také kritizovali fakt, že EP v rámci návrhu odmítl zrušit bezplatné přidělování emisních povolenek aerolinkám a dalším znečišťovatelům ovzduší.
Tající permafrost ničí silnice i stavby, inženýři tápou16.3.2021 14:04 | PEKING
(ČTK)
Věčně zmrzlá půda v polárních oblastech vlivem globálního oteplování postupně taje, což znepokojuje ekology, ale také inženýry. Budovy, silnice nebo železniční tratě, které kdysi vznikly na pevném podloží, totiž po změknutí půdy praskají a postupně se hroutí. Oteplování tak způsobuje obrovské škody a dělá starosti stavařům, kteří se musejí na nové podmínky adaptovat, napsal server BBC.
Vědci popsali rozdíly vývoje diverzity rostlin ve střední Evropě16.3.2021 06:15 | PRAHA
(ČTK)
Vývoj středoevropské rozmanitosti rostlin zkoumali vědci z Česka. Díky analýze fosilního pylu dokázali rekonstruovat změny diverzity za 12 000 let - od konce poslední doby ledové do současnosti. Vědci zkoumali oblasti s různými přírodními podmínkami i odlišnou historií lidského osídlení. Jako první také zmíněné proměny přesněji kvantifikovali. Za Botanický ústav Akademie věd ČR (BÚ AV) to uvedla Miroslava Dvořáková. Výsledky výzkumu publikoval časopis Journal of Biogeography.
Volkswagen v Evropě chystá továrny na baterie, uvažuje i o Česku16.3.2021 02:06 | WOLFSBURG
(ČTK)
Německá automobilka Volkswagen plánuje mít do roku 2030 v Evropě šest továren na výrobu baterií a firma uvedla, že jedna z nich by mohla stát v České republice. Součástí Volkswagenu je mladoboleslavská automobilka Škoda. Volkswagen si tak chce zajistit dostatečné dodávky pro své elektromobily a zároveň se připravit na konkurenční boj s ostatními výrobci elektrických aut, jako je například americká společnost Tesla.
Nový portál Agrorisk může zemědělcům pomoci s pěstebními riziky16.3.2021 00:58 | PRAHA
(ČTK)
Zemědělcům v Česku by měl při jejich činnosti napomoci nový portál AgroRisk.cz, který informuje o rizicích pro hlavní pěstované plodiny, jako jsou například pšenice, řepka nebo ječmen. Na jeho vzniku se podílelo několik výzkumných ústavů nebo Mendelova univerzita v Brně, sdělila mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková, komora je partnerem projektu.
V Pardubickém kraji roste výkon malých vodních elektráren16.3.2021 00:48 | PARDUBICE
(ČTK)
V Pardubickém kraji se v předchozích pěti letech zvýšil instalovaný výkon malých vodních elektráren. Vloni oproti roku 2015 vzrostl o 2,4 procenta na 29,7 megawattu (MW). Výkon ostatních obnovitelných zdrojů v regionu naopak většinou poklesl, zvláště u fotovoltaických elektráren, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Se suchem na jihu Moravy by mohla pomoci voda z opuštěných dolů15.3.2021 14:50 | BRNO
(ČTK)
Většinu zdrojů v oceánech kontroluje hrstka společností s pochybnou reputací15.3.2021 05:38 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vody světového oceánu pokrývají celkem 361,3 milionů kilometrů čtverečních. Představte si prosím tento obří povrch třeba jako nezměrný koláč, v jehož výživné náplni se to hemží samými užitečnými zdroji: rybami, nerosty, ropou. Kdo si z něj bude moci ukousnout a kdo jen smutně koukat, jak jiní hodují?
Devět zemí chce od Evropské komise datum zákazu prodeje aut na fosilní paliva15.3.2021 01:48 | BRUSEL
(ČTK)
Devět členských zemí Evropské unie vyzvalo Evropskou komisi, aby stanovila datum, po němž nebude možné v unii prodávat nové vozy poháněné fosilnímu palivy. Skupina v čele s Dánskem a Nizozemskem si přeje, aby se automobilový průmysl sladil s ambiciózní unijní klimatickou politikou, napsala agentura Reuters.
Vědci objevili velký potenciál opuncie – v horké a suché budoucnosti pro nás možná bude důležitá14.3.2021 18:05 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Opuncie mexická, hojně rozšířený kaktus s jedlými plody, má velký potenciál stát se klíčovou plodinou budoucnosti. Opuncie se dá využít jako potravina pro člověka, ale i pro hospodářská zvířata, a navíc může představovat zdroj biopaliva. Oproti tradičně pěstovaným plodinám má nespornou výhodu, která možná bude v brzké budoucnosti stěžejní – dokáže přežít ve vedru a suchu. O studii provedená na univerzitě v Nevadě informuje žurnál GCB Bioenergy: Bioproducts for a Sustainable Bioeconomy.
Kácení javoru neprošlo, přestože by umožnilo vytvořit podchod k Vltavě13.3.2021 14:41 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V Praze se v pátek zvedl hlasitý odpor veřejnosti proti kácení vzrostlého javoru, který se nachází u Karlových lázní mezi ulicí Karolíny Světlé a Smetanovo nábřežím. Javor měl být odstraněn spolu se zahájením prací na vybudování nového parčíku s průchodem k Vltavě. Proti odstranění stromu se ale postavila řada lidí v čele s obyvateli Prahy 1 a řadou pražských zastupitelů. Jeden z nich, Petr Kučera, založil proti kácení javoru petici. Zároveň se u stromu konalo protestní shromáždění. Kvůli odporu veřejnosti se ve stejný den mimořádně sešla rada města, která rozhodla o odložení kácení stromu.
Atény se snaží snížit znečištění a letní parna "kapesními parky"13.3.2021 13:05 | ATÉNY
(ČTK)
Aténská radnice začala na území hlavního města vytvářet tzv. kapesní parky. Skrze ně chce snížit dopady znečištění ovzduší způsobeného dopravou a pocitové teploty v létě, uvedla agentura Reuters. Atény zažily od 50. let překotný stavební rozvoj a silný růst počtu obyvatelstva. To velice zvýšilo dopravu v metropoli.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Česko potřebuje stabilní prostředí pro energetiku. Piráti nesouhlasí s návrhem Stanjury znovu snižovat slíbenou podporu obnovitelných zdrojů22. listopadu 2024 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Klára Kocmanová: Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením a Piráti v Poslanecké sněmovně ho nepodpořísouvisející kalendář akcí
27. listopadu 2024 (středa) 15:00 Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
27. listopadu 2024 (středa) 18:00 Architektura ČSSR 58-89 (Filmy, videoprojekce a koncerty, Přednášky a diskuse, Praha 2 )
28. listopadu 2024 (čtvrtek) 09:00 - 16:00
Vzdělávání veřejné správy: Jak na zdravou krajinu na Opavsku (Konference, semináře, školení a stáže, Smolkov ) reklama |