Zprávy / KlimaNová zelená úsporám se znovu otevírá, v Oprav dům po babičce je majetkový test8.9.2023 19:31 | PRAHA
(ČTK)
Dotační programy ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) a Oprav dům po babičce se spouštějí. Žádosti o dotace pro bytové domy bude možné podávat od 19. září, na rodinné domy včetně programu Oprav dům po babičce o týden později, tedy od 26. září. Podle ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL) se zjednodušuje administrativa, do programu Oprav dům po babičce byl přidán majetkový test. Nárok na dotaci z tohoto programu mají jen domácnosti s jednou nemovitostí určenou k bydlení. Novinky Hladík představil na dnešní tiskové konferenci v Praze.
Gartner: Ceny elektromobilů a aut se spalovacím motorem se do roku 2027 srovnají8.9.2023 12:21 | Stamford (USA)
(ČTK)
Ceny automobilů s čistě elektrickým pohonem se podle analytiků do roku 2027 dostanou na úroveň cen srovnatelných vozů se spalovacím motorem. Uvedla to výzkumná společnost Gartner. Předpověděla rovněž, že celosvětový odbyt osobních automobilů s elektrickým pohonem se v letošním roce zvýší o zhruba 35 procent na téměř 15 milionů vozů. V příštím roce počítá s nárůstem o zhruba 19 procent na téměř 18 milionů vozů.
Aktivisté v Mnichově na protest proti autosalonu vyvěsili falešné plakáty7.9.2023 22:12 | MNICHOV
(ČTK)
Aktivisté z klimatického a sociálního hnutí Attac v noci na dnešek v Mnichově vyměnili na zastávkách autobusů a tramvají a ve stanicích metra plakáty za falešnou reklamu, ve které zesměšňují auta jako symbol svobody a ukazují následky globální katastrofy v německých městech. Akce se uskutečnila na protest proti mezinárodní automobilové a dopravní výstavě IAA Mobility, která se v bavorské metropoli koná do neděle.
Dokument o bobrech ukazuje jejich význam pro krajinu trpící suchem7.9.2023 19:56 | JIHLAVA
(ČTK)
Ochránci přírody na Vysočině natočili dokument o působení bobrů, kteří se do tohoto území vrátili po dvou stoletích. Chtěli ukázat bobry v jiném světle, aby je lidé nevnímali jen jako problém. Ve filmu přibližují velký význam bobřích mokřadů pro jiné druhy živočichů i pro krajinu, která poslední dobou trpí suchem. Třináctiminutový snímek Bobr - škůdce nebo pomocník? je po dnešní premiéře ve vzdělávacím centru jihlavské zoo volně přístupný na videokanálu Youtube.
Šéf Ryanairu dostal v Bruselu dortem do obličeje7.9.2023 19:50
(ČTK)
Šéf letecké společnosti Ryanair Michael O'Leary dnes od ekologických aktivistů v Bruselu dostal dortem do obličeje. Záběry přinesla belgická televizní stanice LN24. Incident se odehrál před budovou Evropské komise, kde se O'Leary připravoval na tiskovou konferenci o stávkách, které společnost zasáhnou. Piloti Ryanairu v Belgii budou stávkovat 14. a 15. září.
Ministerstvo zemědělství rozdělí 128 milionů Kč na obnovu lesů7.9.2023 11:29
(ČTK)
Prezident Pavel představí v OSN české závazky týkající se uhlí a ochrany přírody7.9.2023 01:14
(ČTK)
Prezident Petr Pavel bude na summitu OSN prezentovat národní závazky, které se týkají uhlí, obnovitelných zdrojů, regenerace přírody nebo ochrany ovzduší, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle ministra životního prostředí odráží závazky vládní programové prohlášení. SDG Summit a Climate Ambition Summit budou 18. až 20. září v New Yorku.
Afričtí lídři žádají nové globální daně na financování boje proti změnám klimatu6.9.2023 19:53 | NAIROBI
(ČTK)
Severní polokoule má za sebou nejteplejší léto v historii, uvádí WMO6.9.2023 11:47 | ŽENEVA
(ČTK)
Letošní léto bylo na zemské severní polokouli nejteplejší v historii měření, uvádějí ve zprávě Světová meteorologická organizace (WMO) a program Evropské unie Copernicus podle agentury AP. Letošní srpen byl nejen nejteplejším srpnem vůbec, ale také druhým nejteplejším měsícem v historii, a to po letošním červenci. Rekordně teplé byly s průměrnou teplotou téměř 21 stupňů Celsia též oceány, jež pokrývají 71 procent zemského povrchu.
Svět prohrává boj s časem při plnění klimatických cílů, říká předseda COP286.9.2023 01:14 | NAIROBI
(ČTK)
Svět prohrává boj s časem při plnění svých klimatických cílů, řekl předseda nadcházející konference OSN o změnách klimatu COP28 na nynějším prvním africkém klimatickém summitu v Keni. Současně přislíbil investici 4,5 miliardy dolarů (přes sto miliard Kč) od Spojených arabských emirátů na rozvoj zelené energie v Africe. Informovala o tom agentura Reuters. Hlavy afrických států v keňském hlavním městě včera jednali zejména o tom, jak sehnat peníze na ekologickou agendu kontinentu.
V Itálii se kvůli změně klimatu daří mangu a dříve se sklízí víno6.9.2023 01:04 | ŘÍM
(ČTK)
Ministr Kupka: Syntetická paliva mohou přinést druhý život spalovacím motorům4.9.2023 19:24 | MNICHOV
(ČTK)
Syntetická paliva mohou vdechnout druhý život spalovacím motorům. Po dnešní mezinárodní konferenci o syntetických palivech v Mnichově to prohlásil český ministr dopravy Martin Kupka. V rozhovoru s ČTK řekl, že syntetická paliva, označovaná jako e-paliva, mohou představovat cestu, jak zajistit dostupnou a funkční mobilitu v nadcházející energetické transformaci. O nezbytnosti zachovat technologickou neutralitu pro možnost využití syntetických paliv hovořil také německý ministr dopravy Volker Wissing, který dnešní konferenci před začátkem automobilového veletrhu IAA Mobility uspořádal.
Afrika má využít klimatické úsilí na přilákání investic, říká prezident Keni4.9.2023 19:17 | NAIROBI
(ČTK)
Keňský prezident William Ruto dnes zahájil první africký klimatický summit výzvou k tisícům delegátů v Nairobi, aby chápali globální krizi klimatu jako jedinečnou příležitost, jak na kontinent přilákat investice za miliardy dolarů. Organizátoři summitu chtějí prezentovat Afriku spíše jako vhodný cíl pro investice do ochrany klimatu než jako oběť záplav, sucha či hladomoru. Očekávají přitom, že během třídenního setkání budou oznámeny kontrakty za stovky milionů dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.
Německo pořádá konferenci o syntetických palivech, ČR zastupuje ministr Kupka4.9.2023 11:53 | MNICHOV
(ČTK)
Německý ministr dopravy Volker Wissing dnes v bavorské metropoli pořádá konferenci o syntetických palivech, označovaných jako e-paliva. Na jednání pozval zástupce vlád, průmyslu a odborné sféry z 80 zemí. Českou republiku zastupuje ministr dopravy Martin Kupka. Konference se koná na okraj automobilového veletrhu IAA Mobility, který v Mnichově začne v úterý.
Africký klimatický summit by měl řešit i nedostatek radarů pro předpověď počasí4.9.2023 01:25 | NAIROBI
(ČTK)
Zatímco pro velkou část světa jsou už samozřejmostí denní předpovědi počasí, většina z 1,3 miliardy obyvatel Afriky neví, zda má čekat sucha, či záplavy. Pro velkou část obyvatel tohoto kontinentu jsou přitom tyto informace mnohem důležitější než pro mnohé Evropany, kteří se podle nich rozhodují, zda si vezmou do práce deštník. V celé Africe jsou jen asi čtyři desítky radarových zařízení pro sledování počasí, zatímco v Evropě jich je 345 a v Severní Americe na 290, informovala agentura AP s odvoláním na údaje Světové meteorologické organizace (WMO).
Chile má velký potenciál v udržitelných energiích, míní velvyslanec Bechný4.9.2023 01:15 | PRAHA
(ČTK)
Chile je pro Evropskou unii i Českou republiku velmi perspektivní zemí pro spolupráci, má velký potenciál zejména v oblasti udržitelných energií. Tato jihoamerická země se chce také stát jedním z hlavních vývozců zeleného vodíku, který vzniká s použitím energie z obnovitelných zdrojů. Má také zájem o evropské technologie těžby lithia, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Řekl to v rozhovoru s ČTK český velvyslanec v Chile Pavel Bechný. Chile je už nyní třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem Česka v latinskoamerickém regionu, po Mexiku a Brazílii.
Brněnská vědkyně zjišťovala toleranci odrůd pšenice k suchu1.9.2023 11:30 | BRNO
(ČTK)
Odrůdy ozimé pšenice, které dozrávají později, jsou k suchu patrně tolerantnější než odrůdy, které dozrávají dříve. Ukazuje to experiment, na kterém tři roky pracovala doktorandka z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Nicole Frantová. Dosud přitom výzkumy tvrdily opak. Výsledek může být způsobený tím, že v Česku přichází sucho v důsledku klimatické změny obvykle už na jaře, a nikoliv až v létě, uvedla Frantová.
Český model Živá krajina využívá stále více obcí, zájem je i v zahraničí31.8.2023 12:50
(ČTK)
Český model Živá krajina využívá stále více tuzemských měst a obcí, mají o něj zájem i v Tunisu nebo ve Francii. Spoluautor projektu Jiří Malík ČTK řekl, že by se model časem mohl zapojit i do státní a zemědělské politiky. Model vznikl z původního plánu lokální proměny krajiny v okolí Broumova na Náchodsku, která dokáže lépe zadržet vodu a čelit dopadům klimatické změny. Podle zástupců projektu je aplikovatelný na celé Česko i Evropu. Jedním z cílů projektu je i souhrnné mapové dílo Krajinný plán adaptace ČR na klimatickou změnu. V ideálním scénáři by podle Malíka mohlo být hotové do pěti let.
Papež chce v novém dokumentu znovu důrazně vyzvat k ochraně přírody30.8.2023 21:53
(ČTK)
Spalovny jsou podle Arniky nebezpečné pro životní prostředí i klima30.8.2023 01:05 | PRAHA
(ČTK)
Spalovny jsou podle ekologických aktivistů nebezpečné pro životní prostředí, zvyšují chemické znečištění, množství emisí oxidu uhličitého a ohrožují populace predátorů v přírodě. Novinářům to řekli zástupci ekologického spolku Arnika. Spolek od roku 2011 vede kampaň Nespaluj, recykluj, kterou se snaží apelovat na veřejnost i politiky. Cílem kampaně je předcházet rostoucímu trendu budování nových spaloven a věnovat se více recyklaci a předcházení vzniku odpadů.
Křížení pšenice s planými druhy bude jednodušší díky objevu českých vědců29.8.2023 01:09
(ČTK)
Křížení pšenice s jejími planými druhy bude jednodušší díky objevu olomouckých a estonských vědců. Expertům z ústavu experimentální botaniky Akademie věd (ÚEB AV ČR) a Tallinské technické univerzity se podařilo v genomu pšenice objevit takzvaný rekombinační hotspot. Objev má pomoci s rychlejším šlechtěním odolnějších odrůd, které se lépe vyrovnají se změnou klimatu. Studii vědců publikoval časopis Journal of Advanced Research, informovala Akademie věd.
Státní komise: Rusko má kapacitu pro uložení nejméně 4,6 miliardy tun CO229.8.2023 00:52 | MOSKVA
(ČTK)
Rusko má kapacitu pro uložení nejméně 4,6 miliardy tun oxidu uhličitého, řekl šéf ruské státní komise pro nerostné suroviny Igor Špurov. Je to podle něj dostatečné množství pro pokrytí domácí potřeby i některých objemů z jiných zemí. Informovala o tom agentura Interfax. Rusko je pátým největším emitentem oxidu uhličitého na světě. Čelí kritice za pomalé provádění iniciativ souvisejících se změnou klimatu, připomíná agentura Reuters.
Řecko vyslalo na severovýchod dalších 180 hasičů, požár stále není pod kontrolou Aktualizováno28.8.2023 17:22 | ATÉNY
(ČTK)
Řecko vyslalo dalších 180 hasičů k rozsáhlým požárům na severovýchodě země, k hranicím s Tureckem. Požár, který patří za poslední léta k největším na území Evropské unie, tam stále není pod kontrolou, informují dnes řecká média. Do oblasti směřuje i posila z České republiky. Nejhorší jsou požáry v oblasti Evros a v přírodním parku Dadia, kde oheň opět zesílil. Na jiných místech se však situace zlepšila. Za uplynulý den vzplálo v Řecku 27 nových lesních požárů. Většina byla uhašena už v počátcích, uvedli ve večerním hlášení hasiči.
Aktivisté převlečení za tučňáky chtěli protestovat na německém letišti25.8.2023 11:46 | Sylt (Německo)
(ČTK)
Greenpeace: Přední evropské fosilní firmy vyrábí ekologicky 0,3 procent energie25.8.2023 01:00
(ČTK)
Přední evropské ropné a plynárenské firmy vyrábí z obnovitelných zdrojů 0,3 procenta energie, vyplývá z analýzy, kterou si nechala vypracovat pobočka hnutí Greenpeace ve střední a východní Evropě. Podle aktivistů tak klamou veřejnost, když se snaží vytvářet dojem ekologických společností. Komunikaci 12 evropských společností označují za takzvaný greenwashing, tedy za snahu vytvářet dojem zodpovědného a ekologického podniku prostřednictvím dezinformací. Zástupci Greenpeace o tom informovali v tiskové zprávě.
V Antarktidě uhynuly tisíce mladých tučňáků poté, co pod nimi roztál led24.8.2023 20:28
(ČTK)
Až 10 000 mladých tučňáků císařských uhynulo v Antarktidě kvůli tomu, že led pod nimi roztál a rozlámal se dříve, než jim narostlo voděodolné peří potřebné pro to, aby mohli plavat v oceánu. Podle vědců z britského ústavu pro výzkum Antarktidy (BAS) jde o předzvěst vývoje, který nastane v budoucnu v souvislosti se změnou klimatu, uvádí na svých internetových stránkách britská stanice BBC.
Emise z amazonského pralesa v uplynulých letech podle studie prudce vzrostly24.8.2023 11:49 | BRASÍLIA
(ČTK)
Emise oxidu uhličitého z brazilské části amazonského pralesa se v prvních dvou letech vlády bývalého prezidenta Jaira Bolsonara (2019 a 2020) prudce zvýšily. Podle autorů studie, kterou zveřejnil server vědeckého časopisu Nature, za to může oslabení ochrany pralesa ze strany brazilských úřadů. Výrazně se také zvýšila plocha pralesa, která byla zničena.
Američtí republikáni v debatě nepodpořili vědecký konsenzus o příčině klimatické změny24.8.2023 11:40 | MILWAUKEE
(ČTK)
Jakkoli experti o příčině klimatických změn nepochybují, kandidáti Republikánské strany na prezidenta Spojených států v noční televizní debatě nechtěli jasně uvést, že motorem oteplování jsou aktivity lidstva. Žádný z osmi účastníků nezvedl ruku, když se moderátorka zeptala, zda se závěrem odborné veřejnosti souhlasí. Poté vypukl chaos, píše deník The New York Times (NYT).
MŽP se vzdalo půjčky 50 miliard od Evropské komise, podle Hnutí Duha promarňuje příležitost24.8.2023 00:21 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se vzdalo půjčky 50 miliard korun na úspory energie od Evropské komise (EK) z Nástroje na podporu oživení a odolnosti. Vyplývá to z aktualizace Národního plánu obnovy (NPO), upozornilo Hnutí Duha. Vláda včera žádost o redukovanou půjčku schválila, MŽP tak nezíská peníze například na úvěry na pomoc domácnostem s financováním důkladných energetických renovací domů. Podle ekologických aktivistů se jedná o promarněnou příležitost. Mluvčí MŽP Lucie Ješátková uvedla, že pro ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL) jsou peníze na výhodné půjčky pro domácnosti na renovace zásadní prioritou. Výhodnost úvěrů podle ní nebude ohrožena.
PwC: Počet elektrických aut za pět let vzroste o 129 procent na 63 milionů23.8.2023 11:40
(ČTK)
Za pět let bude po světě jezdit 63 milionů elektrických či hybridních aut, což je ve srovnání se současným stavem o 129 procent více. Uvedla to poradenská firma PwC. Největší podíl a největší růst budou podle ní mít čistě bateriové vozy, kterých bude téměř 35 milionů, tedy o 224 procent více než nyní. Naopak nejméně populární budou plug-in hybridy, kterých bude šest milionů proti současným necelým čtyřem milionům.
|
související Nejčtenější článkysouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy20. listopadu 2024 | Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh
Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh: Vláda doposud splnila 10 ze 75 ekologických bodů programového prohlášení. Na dotažení ji zbývá rok18. listopadu 2024 | Liberecký kraj
Liberecký kraj: Výstava na kraji představuje klimatické hrdinky z celého světasouvisející kalendář akcí
25. listopadu 2024 (pondělí) 17:30 Paleontologická přednáška Chitinozoa – měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
25. listopadu 2024 (pondělí) 18:00 Chitinozoa - měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50
Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |