Zprávy / PrahaPraha hledá místo, kde postaví bioplynovou stanici30.9.2020 00:40 | PRAHA
(ČTK)
Pražský magistrát hledá místo, kde vybuduje bioplynovou stanici, do které bude svážet bioodpad a zbytky z restaurací a jídelen. Vzniknout by mohla buď v areálu malešické spalovny, nebo mimo Prahu. O konečném umístění stanice ještě město rozhodne. Dokončena by měla být v roce 2028. Vyrobený plyn by používaly například vozy pražských firem. Projektem chce město bojovat proti změnám klimatu.
Zoo Praha oslavila 89. výročí, otevřela Pavilon hrochů28.9.2020 13:49 | PRAHA
(ČTK)
Znovuotevřením Pavilonu hrochů oslavila Zoo Praha své 89. výročí. Kvůli epidemii koronaviru se ale výroční slavnosti konaly v omezené podobě, pavilon a hrošího samce Tchéca představila zoo ve vysílání České televize. Lidé mohou pavilon, v němž byla zrekonstruována čistírna bazénových vod, navštěvovat průběžně.
Ve vodojemu v pražské Korunní ulici vznikne infocentrum o pitné vodě28.9.2020 01:20 | PRAHA
(ČTK)
Ve vodojemu v pražské Korunní ulici vznikne informační centrum výroby a distribuce vody Hydropolis Praha. Prostory vodárenské věže budou zpřístupněny veřejnosti. Investorem projektu bude městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS) a provozovatelem Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Náklady jsou odhadovány na 200 milionů korun a dokončení centra v roce 2024. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
Do pražské botanické zahrady je možné vejít novým bezbariérovým vstupem27.9.2020 01:22 | PRAHA
(ČTK)
Od tohoto týdne je návštěvníkům Botanické zahrady hlavního města k dispozici nový bezbariérový vstup na jižní straně zahrady pod vinicí sv. Kláry. Další nový vstup u skleníku Fata morgana na západní straně areálu by se měl otevřít 31. ledna 2021. Stavby nabraly asi půlroční zpoždění kvůli jarní vlně pandemie nového koronaviru, která zapozdila dodávku materiálu ze zahraničí.
O zásobování centra Prahy se postarají nákladní elektrokola. Na Těšnově vznikne první cyklodepo24.9.2020 03:41 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na pražském Těšnově vznikne první pražské nákladní mikrodepo pro překlad zboží z nákladních vozů na nákladní elektrokola - na místě bývalého parkoviště pod magistrálou. Příprava mikrodepa začne v říjnu tohoto roku. První nákladní elektrokola by pak měla vyjet do ulic v polovině listopadu. V příštím roce bude pilotní projekt pražské city logistiky vyhodnocen. Informuje o tom pražský magistrát.
Pražské vodárny kontrolují stav sítě pomocí satelitu. Podobně jako se hledá voda na Marsu21.9.2020 01:00 | PRAHA
(ČTK)
Kvůli možné nákaze primátů koronavirem zavře pražská zoo Indonéskou džungli a expozici lemurů19.9.2020 08:23 | PRAHA
(ČTK)
Kvůli možné nákaze primátů koronavirem zůstane v pražské zoologické zahradě od soboty uzavřena Indonéská džungle a expozice lemurů. Na twitteru o tom informoval její ředitel Miroslav Bobek. Primáti mohou onemocnět covidem-19 stejně jako lidé, uvedl. Pavilon goril zůstává přístupný, gorily jsou za sklem a venku v dostatečné vzdálenosti od lidí, doplnil.
Praha má opět pár pandy červené, samici dostala z Chorvatska19.9.2020 00:40 | PRAHA
(ČTK)
Začíná Evropský týden mobility, z Česka se připojí 28 měst a obcí16.9.2020 01:00 | PRAHA
(ČTK)
Dnes začíná Evropský týden mobility, který spojuje města napříč celou Evropou. Cílem je podpořit udržitelné formy dopravy, a vytvářet tak příjemnější a zdravější město pro život. Kampaň pořádá Evropská komise od roku 2002, Praha je od počátku jeho součástí. Lidé budou moci v hlavním městě do 22. září navštívit vzdělávací a kulturní akce, konference nebo se účastnit cyklojízd. Vyvrcholením je Den bez aut, který bude 19. září. Vedle Prahy se k Evropskému týdnu mobility letos připojilo dalších 27 českých měst a obcí.
Na autobusové lince pražské MHD č. 134 budou jezdit elektrobusy16.9.2020 00:53 | PRAHA
(ČTK)
Na autobusové lince pražské MHD číslo 134 z Dvorců k Podolské vodárně budou jezdit elektrobusy. Cílem je snížit množství emisí v ovzduší. Město nyní nechá vypracovat projekt a najde vhodné technické řešení. Novinářům to řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Zkušební provoz by mohl začít na přelomu let 2023 a 2024.
Praha se v Evropském týdnu mobility zaměří zejména na bezemisní dopravu15.9.2020 11:56 | PRAHA
(ČTK)
Pražský magistrát se při Evropském týdnu mobility zaměří zejména na bezemisní dopravu. Součástí budou konference, vzdělávací a kulturní akce nebo cyklojízdy. Akce se uskuteční od 16. do 22. září. Vyvrcholením je Den bez aut, který bude v sobotu 19. září. Podrobné informace jsou na internetových stránkách akce. Týden mobility se koná od roku 2002 a Praha je od počátku jeho součástí.
Praha podpoří projekty týkající se změny klimatu 179 miliony korun11.9.2020 01:44 | PRAHA
(ČTK)
Pražský magistrát podpoří projekty městských částí týkající se změny klimatu částkou zhruba 178,5 milionu korun. Peníze budou sloužit na projekty v energetice, dopravě, takzvané cirkulární ekonomice a v adaptačních opatřeních na změnu klimatu. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Peníze vezme město z přebytku hospodaření z minulých let.
Siréna v Hostivařské přehradě má varovat před povodněmi9.9.2020 00:25 | PRAHA
(ČTK)
Výstava v Praze se zaměří na dopady i přínosy sesuvů půdy8.9.2020 10:45 | PRAHA
(ČTK)
Na problémy i přínosy spjaté se sesuvy půdy se zaměří výstava Nestabilní podloží: sesuvy, životy a perspektivy. Lidé ji v pražské galerii VI PER mohou navštívit od středy, potrvá do 31. října. Součástí je i série krátkých dokumentů o Maršově na Uherskohradišťsku, vsi poznamenané sesuvem. ČTK to řekl spoluautor výstavy a sociální antropolog Bohuslav Kuřík. Podle Akademie věd ČR, která se na výstavě podílí, jsou ročně v Česku zaznamenány desítky sesuvů a skalních zřícení.
Prestižní ERC granty letos získali dva vědci z Akademie věd8.9.2020 00:10 | PRAHA
(ČTK)
Do Česka letos putují dva prestižní startovací granty Evropské výzkumné rady (ERC). Historik filozofie Ota Pavlíček a geofyzik Christian Sippl získali takzvaný ERC Starting Grant, každý ve výši přibližně 1,3 milionu eur (zhruba 34 milionů korun). Díky grantu si založí vlastní týmy a provedou pětiletý výzkum. Pavlíček se bude věnovat hledání a zkoumání rukopisů ze středověkých univerzitních disputací, Sippl se zaměří na výzkum malých zemětřesení v různých částech světa. ČTK o tom informovala Akademie věd ČR (AV), kde oba vědci působí.
Na pražských Vinohradech jsou lampy s nabíječkami pro elektromobily6.9.2020 01:11 | PRAHA
(ČTK)
Na pražských Vinohradech nechalo město nainstalovat 13 nových stožárů veřejného osvětlení, které jsou připraveny pro dobíjení elektromobilů. V budoucnu by měl být jejich počet rozšířen na několik tisícovek. ČTK to sdělil Martin Drozd, mluvčí městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP), která lampy společně s Pražskou energetikou (PRE) instalovala. Celkem je na Vinohradech 47 zcela nových lamp, ale ne všechny mají dobíjecí stanice.
Znečištěné ovzduší přispívá k narušení DNA ve spermiích, ukázal výzkum českých vědců Aktualizováno2.9.2020 16:11 | PRAHA
(ČTK)
Vliv znečištěného ovzduší má vliv na zhoršení genetických vlastností spermií, konkrétně na integritu chromatinu, tedy komplexu DNA a některých proteinů. Potvrdil to výzkum českých vědců, jehož výsledky na tiskové konferenci Rady pro životní prostředí Akademie věd ČR v Praze představil vědec Jiří Rubeš. Výzkumníci sledovali dopad ovzduší na funkční a genetické vlastnosti spermií u skupin městských strážníků v Ostravě, Praze a v Českých Budějovicích. V Ostravě pak výzkumníci prokázali největší rozdíl v rámci dvou různých období.
Pražské vodovody a kanalizace budou používat jen vozy poháněné plynem1.9.2020 00:31 | PRAHA
(ČTK)
Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) bude v budoucnu využívat pouze automobily poháněné plynem. Důvodem je zlepšení životního prostředí a úspory. Na dotaz ČTK to řekl generální ředitel PVK Petr Mrkos. PVK se v metropoli stará o distribuci vody a kanalizaci. Většinovým vlastníkem PVK je Veolia a menšinovým hlavní město.
Pražská zoo dostane z Tchaj-wanu pár luskounů31.8.2020 15:45 | TCHAJ-PEJ
(ČTK)
Tchajpejská zoologická zahrada již určila luskouny, které z Tchaj-wanu dostane Praha. Za několik měsíců by mohli lidé v pražské zoo obdivovat nyní tříletou samičku a čtyměsíčního samce. Po prohlídce těchto neobvyklých savců řekl pražský primátor Zdeněk Hřib. Termín, kdy se bude moct pražská zoo pochlubit novým přírůstkem, zatím Hřib nezná, vyřízení všech povolení ale podle něj zabere minimálně šest měsíců. Doufá, že proces nebude trvat déle než dva roky.
V pražské čističce vznikne zařízení na výrobu plynu bioCNG31.8.2020 01:04 | PRAHA
(ČTK)
V areálu pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) vznikne zařízení na výrobu plynu bioCNG. Pilotní projekt by měl začít fungovat v příštím roce. Zařízení by mělo být schopno vyrábět ročně až 600 tun bioCNG. Na dotaz ČTK to řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos. Přesné náklady zatím nejsou definitivně známy. Investorem stavby je městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Většinovým vlastníkem PVK je Veolia a menšinovým hlavní město. PVK se v metropoli stará o distribuci vody.
Pražská zoo představí desítky jedovatých žab pralesniček28.8.2020 01:37 | PRAHA
(ČTK)
Pralesničky neboli šípové žáby si lidé prohlédnou na nové výstavě v pražské zoo. Expozice čítá desítky pestrobarevných žab, jejichž jed sloužil i pro výrobu zbraní. Pralesničky zoo představila už loni, současná výstava se jim bude věnovat podrobněji. ČTK o tom informovala mluvčí zoologické zahrady Lucie Dosedělová. Výstava začne v sobotu v Galerii Gočárovy domy, potrvá do konce října.
Praha chce příští rok začít s úpravami parku na Vítkově27.8.2020 00:27 | PRAHA
(ČTK)
Pražský magistrát chce koncem příštího roku začít s první částí úprav vrchu Vítkov mezi Karlínem a Žižkovem. Má stát zhruba 60 milionů korun a týkat se má oblasti přímo u památníku včetně přilehlého parkoviště. Radní schválili uzavření smlouvy na vypracování projektové dokumentace první části projektu. Úpravy rozdělené do šesti částí mají trvat několik let, celkové náklady se nyní podle náměstka odhadují na 373 milionů korun.
Nečistoty z kanalizace v Praze bude odsávat nový výkonnější vůz26.8.2020 00:02 | PRAHA
(ČTK)
Nečistoty z pražské kanalizace bude odsávat nový vůz Kaiser ECO s pohonem na bioCNG. Oproti běžným vozům sníží provozní náklady, načerpá naráz větší množství nečistot a vyprodukuje méně emisí. Pomocí vodní trysky nažene nečistoty do velké hadice a odsaje do cisterny. Cena vozu je 13 milionů Kč. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) a Petr Mrkos, ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které auto koupily. Většinovým vlastníkem PVK je Veolia a menšinovým hlavní město. PVK se v metropoli stará o distribuci vody.
Praha bude svážet a třídit hliníkové kávové kapsle25.8.2020 00:42 | PRAHA
(ČTK)
Pražský magistrát uzavře dohodu o sběru hliníkových kávových kapslí se společností Nestlé. Město umožní sběr kapslí ve svých kontejnerech na tříděný odpad a následně jej vyfakturuje výrobci. Svoz chce Praha provádět v rámci zavádění tzv. cirkulární ekonomiky, která vychází z principu opakovaného využívání surovin, čímž se snižuje množství odpadů.
Zkamenělé rostliny a stromy z lomu na Mostecku budou v muzeu24.8.2020 11:51 | MOST
(ČTK)
Aktivisté protestovali na ministerstvu proti rozšíření letiště24.8.2020 11:10 | PRAHA
(ČTK)
Papírové vlaštovky dnes létaly za zvuku přistávajícího letadla v budově ministerstva dopravy v Praze. Zhruba tři desítky aktivistů z hnutí Extinction Rebellion tak protestovaly proti plánovanému rozšíření Letiště Václava Havla. Aktivisté také spustili banner a maketu letadla z balkonu ministerstva, kam vylezli. Aktivisté požadují, aby ministerstvo vydalo k rozšíření letiště nesouhlasné stanovisko a usilovalo o zdanění leteckého paliva.
Dnešek bude v Troji patřit želvám, hvězdou bude vzácný batagur22.8.2020 09:35 | PRAHA
(ČTK)
V pražské zoologické zahradě dnes chovatelé spolu s návštěvníky oslaví Světový den želv. Zájemcům se představí více než tři desítky druhů těchto plazů, které zoo chová. Chybět mezi nimi nebude ani kriticky ohrožený batagur tuntong, kterého se chovatelům v Troji loni podařilo rozmnožit jako jediným v Evropě. Světový den želv připadá na 23. května, ale kvůli epidemii koronaviru musel být termín akce posunut.
Po Vltavě se plaví výletní elektroloď. Ekologická revoluce v lodni dopravě se ale ještě nekoná16.8.2020 02:19 | PRAHA
(ČTK)
Lodě plující místo fosilních paliv na elektřinu zůstanou pravděpodobně ještě dlouho pouze rekreační a turistickou záležitostí. Současné technologie neumožňují postavit velkou elektroloď, která by byla schopná plout několik hodin, ekologická revoluce se v lodní dopravě tedy pravděpodobně dlouho konat nebude. ČTK to řekl mluvčí Pražské paroplavební společnosti Dušan Sahula při představení výletní elektrolodi Bella Bohemia, která pluje od minulého týdne po Vltavě.
Sup z pražské zoo našel náhradní rodiče na Balkáně. Díky videu lze nahlédnout přímo do hnízda16.8.2020 01:38 | PRAHA
(ČTK)
Na pražské Letné vznikla u Hanavského pavilonu nová vyhlídka16.8.2020 01:05 | PRAHA
(ČTK)
Na pražské Letenské pláni vznikla mezi Hanavským pavilonem a bývalým Stalinovým pomníkem nová vyhlídka. Dřevěná podesta se zábradlím vyšla na 800 000 korun. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podesta umožní pohodlnou vyhlídku i s posezením a současně zamezí další destrukci svahu. Doplněna byla také o nové odpadkové koše a lavičky.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející tiskové zprávy18. listopadu 2024 | MD ČR
MD ČR: Pražský okruh se prodlouží o 12 kilometrů18. listopadu 2024 | České dráhy
České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrůsouvisející kalendář akcí
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50 Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 )
26. listopadu 2024 (úterý) 17:00 - 19:00 Workshopy ve Dřeváku - Výroba adventních věnců (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 )
27. listopadu 2024 (středa) 15:00
Volcanism in the Early Solar System (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |