Zprávy / KlimaAnalytici: Dohoda EU na zpřísnění trhu s emisními povolenkami zvýší inflaci19.12.2022 01:13 | PRAHA
(ČTK)
Nová dohoda států EU na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami nepřichází ve správnou dobu a způsobí postupně zvýšení inflace. Shodli se na to analytici, které oslovila ČTK. Výsledek dohody kritizují Hnutí Duha, Greenpeace a Centrum pro dopravu a energetiku. Podle nich jde spíš o podporu průmyslu místo lidí.
Ozonová díra nad Antarktidou trvá déle než obvykle, uvedl Copernicus19.12.2022 01:12 | BRUSEL
(ČTK)
Ozonová díra v posledních třech letech trvá nad Antarktidou déle, než tomu bylo v předchozím období. Uvedla to unijní služba Copernicus, která tento fenomén každoročně pozoruje. Trvání ozonové díry se od roku 2020 prodloužilo téměř o měsíc. Proč se tak děje, vědci zkoumají, mezi možnými vysvětleními jsou změny klimatu. Stav ozonové vrstvy se ale v posledních desetiletích díky regulacím výrazně zlepšil.
Jurečka oceňuje shodu na zpřísnění trhu s emisními povolenkami19.12.2022 00:50 | PRAHA
(ČTK)
Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL), který v současné době řídí ministerstvo životního prostředí, vítá dohodu států EU na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. Poukazuje přitom například na to, že již od roku 2025 může začít fungovat sociálně klimatický fond na pomoc domácnostem. Změny na trhu s povolenkami podle něj pomůžou také ochránit konkurenceschopnost průmyslu tím, že EU dokáže pravidla uplatnit i na zboží dovážené ze třetích zemí. Systém obchodování s emisními povolenkami bude daleko víc vyvážený, což je důležitá dobrá zpráva pro domácnosti i firmy. Výsledek dohody naopak kritizují Hnutí Duha, Greenpeace a Centrum pro dopravu a energetiku. Podle nich jde spíš o podporu průmyslu místo lidí. Ministerstvo životního prostředí naproti tomu uvedlo, že pro nejzranitelnější domácnosti je vyjednáno přes 50 miliard korun.
Z USA odstartoval satelit, který bude měřit hladinu vody po celé Zemi17.12.2022 02:12 | Vandenbergova základna (USA)
(ČTK)
Z Vandenbergovy základny v Kalifornii v pátek odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se satelitem, který v následujících letech prozkoumá a zaznamená stav pozemských oceánů a povrchové vody. Informovala o tom agentura AP, podle níž je satelit potřeba kvůli mapování dopadů klimatických změn, které někde vedou ke stále horším suchům a jinde zase k záplavám.
Britská vláda oznámila nové zákonné ekologické cíle pro příští desetiletí16.12.2022 18:49 | LONDÝN
(ČTK)
Evropská komise schválila Česku program na podporu ekologického vytápění16.12.2022 18:49 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská komise (EK) schválila České republice program na podporu ekologického dálkového vytápění v objemu 1,2 miliardy eur (29,1 miliardy Kč). Program je určen k podpoře ekologického a účinnějšího dálkového vytápění založeného především na energii z obnovitelných zdrojů.
Členové hnutí Univerzity pro klima jednali se zástupci ministerstev16.12.2022 18:48 | PRAHA
(ČTK)
Členové hnutí Univerzity pro klima (UZK), které v listopadu organizovalo studentskou stávku za klima, ve čtvrtek jednali se zástupci ministerstev životního prostředí, průmyslu a obchodu, zemědělství a školství o svých požadavcích v řešení klimatické krize. Jednání iniciovala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Vysokoškolský spolek chce mimo jiné odklon od uhlí a okamžité odstoupení od Energetické charty. Další jednání budou v lednu 2023.
V Tokiu budou muset mít nové domy postavené po roce 2025 solární panely16.12.2022 10:47
(ČTK)
Šlapanice mají adaptační strategii na změnu klimatu,ohrožují je bleskové povodně16.12.2022 10:39 | ŠLAPANICE
(ČTK)
Šlapanice na Brněnsku mají novou adaptační strategii na klimatickou změnu. Dokument měli původně schvalovat ve středu zastupitelé, ale Jihomoravský kraj si ještě vyžádal posouzení dopadů na životní prostředí SEA. Strategie identifikuje dopady klimatické změny, nastavuje strategické cíle a navrhuje i konkrétní projekty, řekla ČTK starostka Michaela Trněná (Čisté Šlapanice). Za největší riziko považuje bleskové povodně, které mohou přijít při intenzivních přívalových deštích, když se rozvodní jindy malý tok Říčky.
ČHMÚ Brno: Průtoky v řekách byly i v listopadu podprůměrné16.12.2022 00:56 | BRNO
(ČTK)
Listopadové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 53 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly patnáctý měsíc po sobě, v říjnu byly na 56 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.
Brno dá lidem příští rok opět 20 milionů na zelené střechy a záchyt dešťové vody16.12.2022 00:47 | BRNO
(ČTK)
Evropa zažila pátý nejteplejší listopad v historii, hlásí Copernicus15.12.2022 06:15 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Evropa má za sebou pátý nejteplejší listopad v historii, který byl o necelých 1,4 °C teplejší než průměrná teplota. "Kromě toho byly teploty v mnoha oceánských oblastech mírné, zejména v severních evropských mořích a severním Atlantiku. Mezi další mořské oblasti, které zaznamenaly nadprůměrnou teplotu vzduchu při povrchu, patří západní Středomoří a většina oceánů sousedících s Antarktidou. C3S pozorně sleduje, jak se tyto trendy nadprůměrných teplot vyvíjejí," říká Samantha Burgess, zástupkyně ředitele Copernicus Climate Change Service.
Německé úřady provedly domovní prohlídky u aktivistů z Letzte Generation14.12.2022 00:53 | BERLÍN
(ČTK)
Nejméně v šesti spolkových zemích provedla německá policie v součinnosti se státním zastupitelstvím prohlídky v bytech a dalších prostorách patřících lidem z protestní skupiny Letzte Generation (Poslední generace). Její členové v poslední době upozorňovali na podle nich nedostatečný boj proti změně klimatu. Sahali přitom k radikálním protestním akcím včetně blokování letišť nebo potřísněním obrazů slavných malířů v evropských galeriích.
Skupina velkých ekonomik G7 založila klimatický klub a zve také další státy13.12.2022 10:51 | BERLÍN
(ČTK)
Skupina velkých světových ekonomik G7 založila klimatický klub a od nadcházejícího roku do tohoto mezinárodního fóra zve i další státy s ambiciózními ekologickými programy. Po virtuálním summitu G7 to oznámil německý kancléř Olaf Scholz. Skupina o vytvoření klimatického klubu jednala již v červnu na summitu v bavorském alpském zámku Elmau.
Orgány EU se dohodly na zavedení uhlíkového cla pro dovozce kovů a hnojiv13.12.2022 10:46 | BRUSEL
(ČTK)
Vyjednavači členských států Evropské unie a Evropského parlamentu se v noci na dnešek dohodli na zavedení takzvaného uhlíkového cla, které mají při dovozu do EU platit dodavatelé železa, oceli nebo hnojiv. Nástroj je navržen jako doplněk unijního systému emisních povolenek a má srovnat cenu emisí pro zahraniční výrobce s tou uvalenou na společnosti v EU.
Rostoucí teploty škodí nenarozeným dětem v Africe, tvrdí studie12.12.2022 11:30
(ČTK)
Klimatická krize zvyšuje rizika pro zemědělkyně v Africe, které obvykle pracují po celou dobu těhotenství. Rostoucí teploty mohou způsobovat komplikace u nenarozených dětí pracovnic, které patří k lidem už tak nejvíce zasaženým globálním oteplováním. S odvoláním na novou studii to uvedl list The Guardian.
Hyundai a LGES zvažují postavit dva závody na baterie do elektroaut v USA12.12.2022 11:27 | SOUL
(ČTK)
Jihokorejské společnosti Hyundai Motor a LG Energy Solution (LGES), dceřiná firma LG Chem, zvažují výstavbu dvou společných závodů na výrobu baterií do elektromobilů ve Spojených státech. S odvoláním na jihokorejská média o tom na konci listopadu informovala agentura Reuters. Společnost LGES se k věci odmítla vyjádřit. Automobilka Hyundai na dotaz o komentář nereagovala. Výši investice média nezmiňují.
Mnichov na měsíc zakáže protesty aktivistů na hlavních silnicích12.12.2022 11:23 | MNICHOV
(ČTK)
Mnichov zakázal všechna shromáždění klimatických aktivistů, jejichž cílem bude blokovat některé z hlavních silnic a dalších komunikací. Informovala o tom agentura DPA, podle níž bude zákaz platit nejméně do 8. ledna příštího roku. Bavorská metropole tak reaguje na sérii protestů, při nichž se aktivisté opakovaně lepí na důležité silnice ve městě.
Jurečka: MŽP chystá zjednodušení povolování výstavby větrných elektráren12.12.2022 00:59 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje zjednodušení povolování výstavby větrných elektráren. V územích bez zvláštní ochrany krajiny by měl být proces jednodušší. Na konferenci Svazu měst a obcí to řekl ministr životního prostředí a práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) fungovalo v Česku na konci prvního čtvrtletí 120 větrných elektráren s instalačním výkonem 342,5 MWe (elektrický megawatt).
Ekologičtí aktivisté ve Francii poškodili cementárnu natolik, že je mimo provoz12.12.2022 00:58 | Bouc-Bel-Air (Francie)
(ČTK)
Zhruba 200 ekologických aktivistů proniklo v sobotu večer do cementárny firmy Lafarge v obci Bouc-Bel-Air na jihu Francie. Poškodili tam kabeláž, výrobky a rozbili skla v kancelářích. Továrna podle nich produkuje škodlivé emise. Cementárna musela kvůli způsobeným škodám pozastavit provoz, uvedla stanice BFM TV.
Kjótský protokol odstartoval před 25 lety snahy o snížení emisí11.12.2022 01:30 | KJÓTÓ/PRAHA
(ČTK)
Přijetím takzvaného Kjótského protokolu o snížení emisí plynů způsobujících tzv. skleníkový efekt skončila před 25 lety, 11. prosince 1997, konference OSN o změnách podnebí. Tento dokument určil závazné limity pro snižování emisí, ovšem neratifikovaly ho USA a k závazku snižování emisí se nepřipojily ani Čína nebo Indie. Podle dokumentu, který vstoupil v platnost v roce 2005, poté, co jej rok předtím ratifikovalo Rusko, měly být v letech 2008 až 2012 sníženy celkové světové emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v průměru o 5,2 procenta v porovnání s rokem 1990.
Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro vodík9.12.2022 18:42 | ALICANTE
(ČTK)
Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro přepravu takzvaného zeleného vodíku z Barcelony do Marseille. Uvedli to na dnešní společné tiskové konferenci premiéři Španělska a Portugalska Pedro Sánchez a António Costa a francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle Sáncheze nová infrastruktura posílí energetickou nezávislosti unijních zemí. Nová infrastruktura má podle plánů začít fungovat nejpozději do konce tohoto desetiletí.
Klimatičtí aktivisté komplikovali dopravu přes tunel pod Mont Blankem9.12.2022 18:36
(ČTK)
Toyota uvede do roku 2026 v Evropě pět nových modelů s čistě elektrickým pohonem9.12.2022 10:54
(ČTK)
Automobilka Toyota uvede do roku 2026 v Evropě pět nových modelů s čistě elektrickým pohonem. Druhý největší výrobce aut na světě za německým Volkswagenem o svých plánech informoval v tiskové zprávě. Toyota svůj první čistě elektrický automobil, a to sportovně-užitkový vůz (SUV) bZ4X, uvedla na trh na začátku letošního roku. Rodina elektrických vozů bZ (beyond Zero) by se tedy měla rozrůst na šest modelů.
Mezinárodní klimatické právo je zoufale pomalé a zatím málo účinné. Je to ale jediný civilizovaný nástroj, který máme, říká Hana Müllerová9.12.2022 06:02 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jaké možnosti nám nabízí mezinárodní klimatické právo? Jaké jsou jeho silné a slabé stránky? O tom hovořila Hana Müllerová z Ústavu státu a práva AV ČR, kde vede Centrum pro klimatické právo a udržitelnost. O výhodách a nevýhodách mezinárodního klimatického práva přednášela minulý týden při slavnostním večeru u příležitosti udělení Ceny za komunikaci změny klimatu, kterou získala Marie Šabacká.
CVVM: Lidí, kteří se zajímají o problematiku změny klimatu, ubylo8.12.2022 15:28 | PRAHA
(ČTK)
Lidí, kteří se zajímají o problematiku změny klimatu, ubylo. Zájem o tuto oblast v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) deklarovalo 39 procent lidí, což je proti rokům 2021 a 2020 o téměř 15 procentních bodů méně. Většina lidí, konkrétně 86 procent, je ale stejně jako v předchozích dvou letech přesvědčena o tom, že se v posledních 100 letech klima mění. Podle tří pětin z nich k tomu velmi nebo zásadně přispívá lidská činnost, plyne z výsledků průzkumu, které CVVM poskytlo ČTK.
Klimatičtí aktivisté krátce zablokovali ranvej na mnichovském letišti8.12.2022 15:19 | MNICHOV
(ČTK)
Kůrovec kvůli oteplování klimatu čím dál více ohrožuje finskou tajgu8.12.2022 10:45 | HELSINKY
(ČTK)
V národních parcích v Keni uhynuly kvůli suchu stovky divokých zvířat8.12.2022 10:42 | NAIROBI
(ČTK)
V národních parcích v Keni letos od února do října kvůli nejhoršímu suchu za 40 let uhynuly stovky divokých zvířat. Za devět měsíců kvůli nedostatku deště uhynulo 205 slonů, 512 pakoní, 381 zeber a 12 žiraf, uvedlo podle deníku Le Monde keňské ministerstvo pro cestovní ruch.
Londýn navzdory kritice schválil první nový uhelný důl po 30 letech8.12.2022 10:39 | LONDÝN
(ČTK)
Britská vláda navzdory kritice i z vlastních řad schválila výstavbu prvního nového uhelného dolu po 30 letech. Zelenou dal projektu v severozápadním anglickém regionu Cumbria ministr pro místní rozvoj Michael Gove, uvádí BBC. Z vytěženého uhlí se nebude vyrábět elektřina, ale koksovatelné uhlí pro výrobu oceli. Nejméně 80 procent by mělo jít na export.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
11. ledna 2025 (sobota) 14:00 - 15:30 Za krásami Toulcova dvora (Exkurze a vycházky, Praha 10 )
12. ledna 2025 (neděle) 09:30 - 16:00 Zooškola pro dospělé na téma Zbavte se fobií (Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
14. ledna 2025 (úterý) 16:00
Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 ) reklama |