Zprávy / KlimaV Německu meziročně vzrostly instalace větrných elektráren o 48 procent17.1.2024 00:53 | BERLÍN
(ČTK)
V Německu loni vzniklo 745 pevninských větrných elektráren s instalovaným výkonem 3567 megawattů, což bylo meziročně o 48,3 procenta více. Oznámila to šéfka německého svazu větrné energie BWE Bärbel Heidebroeková, která zdůraznila, že je potřeba zachovat tempo budování. Loni v Německu podle revidovaných dat nové instalace větrných elektráren zajistily výkon 2405 megawattů. To znamenalo nárůst oproti roku 2021 o 25 procent.
Ústavní soud zamítl stížnost ČEZ ve sporu s Greenpeace týkající se upraveného spotu16.1.2024 18:41 | BRNO
(ČTK)
Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost energetického podniku ČEZ ve sporu s nevládní ekologickou organizací Greenpeace. Již z úvodu pozměněného spotu bylo zřejmé, že nejde o oficiální reklamu ČEZ, ale o snahu s nadsázkou či ironií upozornit na dopady činnosti podniku na životní prostředí, uvedl dnes soudce zpravodaj Pavel Šámal. Aktivisté do reklamního spotu ČEZ přidali záběry poškozených lesů a lesních požárů. Video doplnili textem, že ČEZ svou činností škodí životnímu prostředí. Energetický podnik to pokládal za neoprávněné užití spotu. ČEZ rozhodnutí podle mluvčího Ladislava Kříže respektuje, přestože má na spor jiný názor.
Průměrné emise oxidu uhličitého u nových aut v ČR loni klesly jen o jeden gram na 137 g/km16.1.2024 01:35 | PRAHA
(ČTK)
Průměrné emise oxidu uhličitého (CO2) u nových osobních vozidel na českém trhu loni klesly o jeden gram na 137 g/km. Je to zhruba o 27 gramů více, než byl před rokem průměr EU. Důvodem pomalého poklesu průměrných emisí je obliba vozů SUV, které loni získaly podíl 45 procent, a naopak pokles zájmu o menší vozy. Vyplývá to z údajů Centra dopravního výzkumu.
Vědec: Zemědělství není příčinou změny klimatu, oteplování ho ohrožuje12.1.2024 00:52 | PRAHA
(ČTK)
Zemědělství a lesnictví nejsou příčinou změny klimatu, agrární sektor vytvoří čtvrtinu světových emisí, lesy naopak slouží k ukládání uhlíku, ve výsledku je tedy zemědělství a lesnictví v konečné bilanci emisí mírně pozitivní. Na konferenci v Senátu to řekl Zdeněk Žalud z Mendelovy univerzity v Brně. Zemědělství je podle něj zároveň nejvíce ohrožené změnou klimatu a jeho celosvětová budoucnost záleží na tom, jak se s tím dokáže vyrovnat.
Námořní přepravce Maersk kvůli suchu přestane používat Panamský průplav12.1.2024 00:25
(ČTK)
Přední námořní přepravce Maersk oznámil, že pro své spoje mezi USA a Oceánií přestává používat Panamský průplav kvůli suchu, které omezuje přepravní kapacitu této námořní trasy. Náklady bude Maersk přepravovat po železnici. Některé námořní spoje by tak mohly zaznamenat zpoždění, píše agentura Reuters.
IEA vyzvala k rychlejšímu zvyšování výroby energie z obnovitelných zdrojů11.1.2024 10:49
(ČTK)
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes vyzvala k rychlejšímu zvyšování výroby energie z obnovitelných zdrojů. Nynější tempo nepovažuje za dostatečné ke splnění cílů stanovených na prosincovém klimatickém summitu COP28 v Dubaji. IEA to uvedla ve výroční zprávě o energii z obnovitelných zdrojů.
Česko musí zrychlit renovace budov, aby plnilo směrnice EU, uvedl Hladík11.1.2024 00:48 | PRAHA
(ČTK)
Česká republika musí zrychlit tempo renovací budov, aby dosáhla energetické účinnosti a dekarbonizace požadované evropskými směrnicemi, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Směrnice o energetické účinnosti a o obnovitelných zdrojích se po schválení Evropským parlamentem proti předešlým požadavkům zpřísnily. V reakci na ně vláda v říjnu přijala takzvaný klimaticko-energetický plán, který počítá ještě s ambicióznějšími cíli. K efektivnějšímu plnění plánu by mělo přispět rozšíření stávajících výzev na čerpání dotací z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) ministerstva životního prostředí (MŽP).
Výnosy z obchodování s emisními povolenkami nemají sloužit k zalepení státního rozpočtu, prohlásil Hladík10.1.2024 06:24 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V úterý 3. 1. měla vláda projednat návrh novely zákona o obchodování s emisními povolenkami. Návrh však vláda neschválila a jednání o bodu přerušila. Podle všeho vznikl rozpor v tom, jak s výnosy s povolenek naložit, zda je poslat na adaptaci a mitigaci klimatické změny, jak požaduje evropská směrnice, nebo na sanaci státního rozpočtu. Na včerejší tiskové konferenci ministr životního prostředí Petr Hladík prohlásil, že debata k novele bude na vládě pokračovat a že prostředky z obchodování s emisními povolenkami nemají sloužit k zalepení státního rozpočtu.
Rok 2023 byl výjimečný a klimatické rekordy padaly jako domino. Globální teplota se přiblížila hranici 1,5 °C, hlásí Copernicus9.1.2024 13:10 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Globální teploty dosáhly v roce 2023 mimořádně vysokých hodnot, a to tak, že se rok 2023 stal nejteplejším rokem v historii měření – s velkým náskokem předstihl předchozí nejteplejší rok 2016. Informuje o tom služba Copernicus Climate Change Service (C3S), která po celý rok sledovala několik klíčových klimatických ukazatelů. Díky ní víme, že loňský rok byl opět rekordní. Vědci upozorňují na nutnost rychlé dekarbonizace společnosti. Evropská unie se v souladu s nejlepšími dostupnými vědeckými poznatky dohodla na snížení emisí o 55 % do roku 2030, což je za pouhých 6 let.
Rok 2023 byl nejteplejším rokem, který kdy byl na Zemi naměřen8.1.2024 14:17 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Rok 2023 překonal dosavadní teplotní rekordy a je nejteplejším rokem, který kdy byl na Zemi naměřen. Ve srovnání s průměrem let 1850–1900 byla v roce 2023 teplota o +1,46 °C vyšší, přibližujeme se tak hranici 1,5 °C, kterou Pařížská dohoda definuje jako kritickou (data pochází z měření Copernicus za leden–listopad 2023). Rekord podle předběžných dat ČHMÚ padl i v Česku, průměrná roční teplota 9,7 °C byla o 1,4 °C stupně vyšší, než je průměr let 1991–2020. Od roku 1960 – tedy za dobu života současných seniorů – vzrostla průměrná teplota v Česku o 2,2 °C. Hlavní příčinou růstu průměrných globálních teplot a dosahování nových teplotních rekordů je spalování fosilních paliv, respektive růst koncentrace skleníkových plynů v atmosféře. Informuje o tom projekt Fakta o klimatu.
Dobré zprávy roku 2023: Obnovitelná energie, menší kácení v Amazonii i nález druhů považovaných za vyhynulé8.1.2024 01:58 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Rok 2023 přinesl lavinu špatných zpráv a mnoho lidí se už raději ani nedívá na zpravodajské pořady a nečte noviny. Server francouzské stanice France Info ale vybral ty zprávy, které dokazují, že loni se děly i dobré věci. Na seznam zařadil zpomalení kácení pralesa v Amazonii, objev několika živočišných druhů, které vědci považovali za vyhynulé nebo rozvoj obnovitelných zdrojů energie.
Jihomoravský kraj připravuje strategický dokument pro adaptaci na změnu klimatu7.1.2024 00:50 | BRNO
(ČTK)
Jihomoravský kraj ve spolupráci s Jihomoravskou agenturou pro veřejné inovace JINAG připravuje klimatický akční plán, jenž má stanovit hlavní opatření pro adaptaci kraje na změnu klimatu. Na základě dokumentu chce také vytvořit projekt, díky kterému může získat peníze z evropského programu LIFE. Na opatření by mohl dostat deset až 30 milionů eur (v přepočtu asi 245 milionů až 740 milionů korun), řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Jižní Morava patří podle klimatologů dlouhodobě mezi regiony nejpostiženější růstem průměrné teploty nebo půdním suchem.
V bývalé porcelánce v Karlových Varech začíná výroba katalyzátorů využitelných v energetice6.1.2024 00:24 | KARLOVY VARY
(ČTK)
Česká firma KV Catalysts obnovuje provoz v areálu bývalé porcelánky Moritz Zdekauer v části Karlových Varů Staré Roli. Začíná tam vyrábět moderní katalyzátory, které se uplatňují například v energetice při výrobě ekologičtějších paliv. Noví majitelé zamýšlejí zkrachovalý areál opravit a nabídnout až 200 pracovních příležitostí.
Svaz je znepokojen tím, že vláda neprojednala zákon o emisních povolenkách4.1.2024 10:43 | PRAHA
(ČTK)
Svaz průmyslu a dopravy apeluje na vládu, aby co nejdříve poslala do Sněmovny novelu zákona o obchodování s emisními povolenkami, jejíž projednávání ve středu odložila. Podle svazu je novela kompromisem přijatelným pro všechny zúčastněné strany a je potřebná pro včasné zavedení změn, které mají podle unijní směrnice začít platit v první polovině letošního roku. Řešit zavádění dané směrnice pomocí poslanecké iniciativy, ke které se vláda vyjádřila kladně a která upravuje jen jednu její dílčí oblast, není úplně systémové, uvedli dnes zástupci svazu.
Vláda podpořila posun termínu pro vyřazování emisních povolenek na 30. září4.1.2024 00:05 | PRAHA
(ČTK)
Vláda podpořila posun termínu, do kdy musí firmy vyřadit emisní povolenky za emise vypuštěné v předchozím roce. Jde současně o termín, do kdy si firmy musí příslušný počet povolenek nakoupit. Po jednání kabinetu to řekl předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (Piráti). Podle něj návrh zmírňuje tlak na průmyslové podniky, které musí povolenky nakupovat.
Vláda odložila projednání zákona o obchodování s emisními povolenkami3.1.2024 21:36 | PRAHA
(ČTK)
Vláda odložila jednání o změně zákona, který upravuje pravidla obchodování s emisními povolenkami. V zákoně jsou ještě ustanovení, která musí ministři prodiskutovat, kabinet se k němu proto vrátí později v lednu, řekl na tiskové konferenci předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (Piráti). Novela zákona předpokládá, že by měl stát v příštích letech používat veškeré výnosy z emisních povolenek na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Dosud má tuto povinnost pouze u části z těchto výnosů. Letošní výnosy z povolenek by podle odhadů měly činit přes 40 miliard Kč.
Německo loni zvýšilo podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na 55 procent3.1.2024 16:31 | BERLÍN
(ČTK)
Německo loni vyrobilo 55 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů, předloni to bylo 48,42 procenta. Dnes to oznámila Spolková agentura pro sítě, která plní funkci regulátora. Německo tak poprvé vyprodukovalo více než polovinu elektřiny z obnovitelných zdrojů, do roku 2030 chce takto získávat nejméně 80 procent elektrické energie.
Vláda projedná změny využití peněz z prodeje emisních povolenek2.1.2024 12:50
(ČTK)
Stát by měl v příštích letech používat veškeré výnosy z emisních povolenek na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Dosud má tuto povinnost pouze u části z těchto výnosů. Počítá s tím návrh novely zákona o podmínkách obchodování s povolenkami, kterou ve středu projedná vláda. Ta bude muset vyřešit rozpor, kdo bude příjmy z dražby povolenek kontrolovat, zájem o to má totiž hned několik ministerstev. Vyplývá to z překládací zprávy pro vládu, kterou má ČTK k dispozici. Letošní výnosy z povolenek by podle odhadů měly činit přes 40 miliard Kč.
Nová ředitelka pozemkového úřadu chce lepší spolupráci s obcemi nebo zemědělci2.1.2024 12:27 | PRAHA
(ČTK)
Zlepšit komunikaci s obcemi, městy nebo zemědělci při provádění pozemkových úprav je jednou z priorit nové ústřední ředitelky Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatavy Maradové, kterou dnes do úřadu uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Maradová na tiskové konferenci řekla, že pozemkové úpravy jsou klíčovým nástrojem úřadu. Vedou podle ní ke změnám, které mají pozitivní vliv na podmínky života zejména na venkově a vytváří dlouhodobě udržitelnou krajinu.
Klimatičtí aktivisté zablokovali obchvat Amsterodamu, policie jich 300 zadržela31.12.2023 19:52 | AMSTERDAM
(ČTK)
Ekologičtí aktivisté včera zablokovali jižní část dálničního obchvatu Amsterodamu poblíž sídla banky ING na protest proti tomu, že tato společnost financuje využívání fosilních paliv. Agentura DPA informovala, že policie na 300 demonstrantů dočasně zadržela, sedm z nich obvinila, že blokádou dálnice vytvořili situaci životně nebezpečnou pro sebe i další účastníky silničního provozu.
Reformy argentinského prezidenta uškodí lesům i ledovcům, upozorňují ochránci přírody31.12.2023 01:06 | BUENOS AIRES
(ČTK)
Stovky opatření, které za necelé tři týdny v úřadu argentinského prezidenta oznámil krajně pravicový politik Javier Milei, se týkají nejen ekonomiky či sociální oblasti, ale také ekologie. Podle španělského deníku El País či argentinského serveru Infobae budou změny znamenat krok zpět v ochraně životního prostředí a mohou způsobit větší odlesňování či ohrozit ledovce v Andách a Patagonii.
Firma Cemex znovu doplnila dokumentaci EIA pro těžbu vápence v Prachovicich29.12.2023 23:18 | PRACHOVICE
(ČTK)
Společnost Cemex Czech Republic, která vyrábí cement a vápno, znovu předložila upravenou dokumentaci vlivu pokračování těžby vápence v lomu Prachovice na životní prostředí (EIA). Předtím ji ministerstvo životního prostředí dvakrát vrátilo k dopracování. Původně plánovaná plocha těžby se nezmění, roční množství vytěžené horniny se má zvýšit ze současných 1,2 milionu na 1,7 milionu tun, zjistila ČTK z Informačního systému EIA. <
Švédská firma dál staví větrné elektrárny ze dřeva, díky tomu mohou být vyšší29.12.2023 12:43
(ČTK)
Ve Švédsku při stavbě větrných elektráren dál experimentují s novým materiálem a stožáry pro uchycení větrníků s turbínami vyrábějí ze dřeva. Firma Modvion nedávno dokončila poblíž Göteborgu dosud nejvyšší dřevěný větrník, jehož sklolaminátové lopatky sahají do výšky 150 metrů. Podle jejích majitelů ale technologie umožňuje stavět ještě vyšší stožáry, a lépe tak využít energii z větru, který ve větších výškách vane silněji, napsal server BBC.
Karlovy Vary připravují projekty na jímání dešťové vody28.12.2023 20:48 | KARLOVY VARY
(ČTK)
Karlovy Vary připravují několik projektů na jímání dešťové vody a lesních pramenů. Cílem je jak udržet více vody v krajině, tak zajistit vodu pro údržbu rozsáhlých městských parků a zeleně v lázeňském městě. Obnovit by se měly i některé malé vodní plochy ve městě, řekl ČTK karlovarský radní Petr Bursík (ODS).
ČR neplánuje samostatně přispívat do fondu zřízeného na klimatickém summitu27.12.2023 13:10
(ČTK)
Česko momentálně neplánuje samostatně přispívat do Fondu pro úhradu ztrát a škod způsobených změnou klimatu v nejvíce zranitelných zemích zřízeného na prosincovém klimatickém summitu COP28. Nastavení dalších finančních rámců se bude řešit příští rok na summitu COP29. V rozhovoru s ČTK to sdělil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). K představení plánu, jak by Česko do fondu mělo přispívat, vyzvala po summitu řada ekologických spolků.
AP: Budoucnost zemědělství na vodě - krávy na lodích, sazenice na vorech27.12.2023 01:40 | ROTTERDAM
(ČTK)
Na horní palubě třípatrové konstrukce zakotvené nedaleko centra Rotterdamu hnědobílé krávy spásají seno shazované z dopravního pásu nad jejich hlavami a také slupky pomerančů z automatů na džusy. Nad hlavou mají střechu, která je chrání před sluncem a zároveň slouží ke sběru dešťové vody, kterou mohou krávy pít, píše agentura AP o farmě na vodě.
Bosna vede statistiky znečištění ovzduší, náprava je v nedohlednu27.12.2023 01:02 | SARAJEVO
(ČTK)
Bosenská města se od poloviny prosince umísťují na předních místech světových žebříčků znečištění ovzduší. Hlavní město Sarajevo bylo nuceno vyhlásit smogovou situaci. Podle odborníků přispívá k nárůstu znečištění spalování tuhých paliv v domácnostech a také doprava. Náprava je v nedohlednu, uvedla agentura Reuters.
Bloomberg: Producenty olivového oleje v Itálii zachraňují turisté26.12.2023 00:50 | PISA
(ČTK)
Maria Angela Macchiaová zasekne třímetrovou tyč zakončenou elektrickým hřebenem do horní části 200 let starého olivovníku a roztočí motor. Nástroj s dlouhými zuby, který byl vytvořen na pomoc při sklízení nepoddajných plodů z nejvyšších větví, energicky zatřese korunou stromu a z větví začnou padat do zelených sítí pod stromem proudy oliv.
Prezident Pavel podepsal zákon umožňující vznik komunit pro sdílení energie22.12.2023 18:47
(ČTK)
V Česku budou moci do budoucna vznikat energetické komunity, které budou moci mezi sebou sdílet místně vyrobenou elektřinu z obnovitelných zdrojů prostřednictvím distribuční sítě. Bude také možné sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu. Příslušnou novelu energetického zákona, přezdívanou Lex OZE II, podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom Hrad. Novinka má mimo jiné omezit závislost na fosilních palivech.
S projektováním chytrých měst má zkušenost 12 procent českých projektových firem22.12.2023 10:42
(ČTK)
S projektováním takzvaných smart cities, tedy chytrých a zelených měst zaměřených na udržitelný rozvoj, využití technologií a datových zdrojů, má praktickou zkušenost 12 procent českých projektových společností. Naopak téměř polovina z nich nemá s tímto konceptem zkušenost žádnou. Pod vlivem klimatické změny a potřeby udržitelného rozvoje měst a obcí směřuje k chytrým městům pozornost řada soukromých českých i světových firem. Povědomí o chytrých městech je přitom ve společnosti nízké. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, které se zúčastnilo 112 největších českých projektových společností.
|
související Nejčtenější článkysouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy20. listopadu 2024 | Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh
Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh: Vláda doposud splnila 10 ze 75 ekologických bodů programového prohlášení. Na dotažení ji zbývá rok18. listopadu 2024 | Liberecký kraj
Liberecký kraj: Výstava na kraji představuje klimatické hrdinky z celého světasouvisející kalendář akcí
25. listopadu 2024 (pondělí) 17:30 Paleontologická přednáška Chitinozoa – měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
25. listopadu 2024 (pondělí) 18:00 Chitinozoa - měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50
Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |