Zprávy / KlimaNa klimatické konferenci COP28 dnes promluví světoví státníci1.12.2023 08:34 | PRAHA
(ČTK)
V Dubaji dnes sérií vystoupení světových státníků pokračuje konference OSN o změně klimatu COP28. Jednání by měl zahájit britský král Karel III, očekávají se také projevy saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána, německého kancléře Olafa Scholze nebo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.
Účastníci COP28 přislíbili první prostředky pro nový fond na pomoc chudým zemím Aktualizováno30.11.2023 16:59 | DUBAJ
(ČTK)
Účastníci konference OSN o změně klimatu COP28 krátce po jejím začátku odsouhlasili spuštění nového fondu na pomoc chudším zemím nejhůře postiženým změnami klimatu. Prostředky pro fond jako první přislíbil pořadatel konference Spojené arabské emiráty (SAE), poskytne 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Peníze do balíku, který má pomoci zejména zemím globálního Jihu, přislíbily také Spojené státy, Německo nebo Británie, uvedl zpravodajský server BBC News.
Sněmovna vyzvala vládu k podpoře nových obnovitelných zdrojů i jaderné energetiky30.11.2023 16:58 | PRAHA
(ČTK)
Česko zaostalo v rozvoji výroby elektřiny z cenově dostupných obnovitelných zdrojů, jako jsou voda, vítr, sluneční energie nebo jádro. Vláda by měla například přijmout opatření vedoucí ke vzniku nových zdrojů pro výrobu elektřiny a dále posilovat energetickou bezpečnost. Dnes se na tom na návrh vládní koalice usnesla Sněmovna na závěr mimořádné schůze věnované cenám energií v příštím roce. Schůzi vyvolalo opoziční hnutí ANO. Hnutí ANO i SPD se svými návrhy neuspěla. Debata trvala téměř sedm hodin.
Letošek bude nejteplejší rok v dějinách, čekají nás požáry a záplavy, varuje WMO30.11.2023 16:46 | DUBAJ
(ČTK)
Letošní rok bude pravděpodobně nejteplejším v dějinách měření a prosinec už na tom nemůže nic změnit, uvedla dnes Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Znepokojivé klimatické trendy naznačují, že lidstvo čekají v budoucnu častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, dodala WMO podle agentury Reuters.
Na programu prvního dne COP28 je zahajovací ceremoniál či zpráva o stavu klimatu Aktualizováno30.11.2023 11:30 | DUBAJ
(ČTK)
Na výstavišti v Dubaji dnes začala konference OSN o změně klimatu COP28. Dvoutýdennímu jednání téměř 200 zemí o dalším společném postupu proti změnám klimatu předsedá ministr průmyslu Spojených arabských emirátů a zároveň šéf státní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir. Účastníky konference vyzval ke změně smýšlení, rychlé shodě na programu konference a efektivní práci. Na konferenci s označením COP28, která navazuje na předchozích 27 setkání konaných pod hlavičkou Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC), budou delegace probírat zejména odklon od fosilních paliv a obrysy fondu na odškodňování chudších zemí za dopady klimatických změn.
Sněmovna schválila rozpočet SFŽP na příští rok s výdaji 49,9 miliardy korun30.11.2023 11:28
(ČTK)
Státní fond životního prostředí (SFŽP) bude v příštím roce hospodařit s výdaji 49,92 miliardy korun. Jeho příjmy by měly představovat stejnou částku. Návrh rozpočtu fondu schválila Sněmovna. Letošní schválený rozpočet fondu činí 34,54 miliardy, očekávané příjmy 32,25 miliardy. Největší podíl příjmů fondu pro příští rok, skoro 40,1 miliardy korun, tvoří Modernizační fond, který má mimo jiné pomoci s přechodem tuzemské energetiky na šetrné zdroje.
Budoucí polská vláda plánuje rychlejší odklon od uhlí, píše Bloomberg30.11.2023 00:53 | VARŠAVA
(ČTK)
Očekávaná polská vláda plánuje rychlejší odklon země od uhlí a podporu zelených zdrojů energie. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to uvedla to Paulina Hennigová-Klosková, s níž se počítá na post ministra životního prostředí. Zprávy médií, že se stane příští šéfkou resortu, odmítla Hennigová-Klosková komentovat.
Hladík: Světové ekonomiky musí předložit strategie pro zmírnění změn klimatu29.11.2023 19:12
(ČTK)
Česká republika bude na klimatické konferenci OSN COP28 prosazovat stejné pozice jako Evropská unie, zejména to, aby velké světové ekonomiky včas předložily své aktualizované vnitrostátně stanovené příspěvky a dlouhodobé strategie pro zmírňování změny klimatu. ČTK to napsal ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který se summitu ve Spojených arabských emirátech zúčastní společně s premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem průmyslu a obchodu Josefem Síkelou (STAN). Konference v Dubaji začíná ve čtvrtek. Koná se osm let poté, co světoví lídři v Paříži oznámili přelomovou dohodu o snaze omezit globální oteplování.
V Dubaji začíná konference COP28, svět čelí nepříznivým klimatickým trendům29.11.2023 12:13 | DUBAJ
(ČTK)
Osm let poté, co světoví lídři v Paříži oznámili přelomovou dohodu o snaze omezit globální oteplování, lidstvo stále nesměřuje k naplnění vytyčených cílů. Této skutečnosti budou čelit delegace z celého světa na nové klimatické konferenci OSN, která začíná ve čtvrtek v Dubaji. Přinést by mohla dohodu na postupném odklonu od fosilních paliv a vyjasnění plánů kolem fondu na odškodňování chudších zemí za dopady klimatických změn.
Průměrná teplota na Antarktidě se meziročně zvýšila o čtyři stupně Celsia29.11.2023 02:03 | PRAHA
(ČTK)
V Antarktidě bylo letos průměrně o čtyři stupně Celsia tepleji než loni. Průměrná teplota na nejjižnějším kontinentu letos stoupla na minus tři stupně Celsia, řekl na konferenci k pátečnímu Mezinárodnímu dni Antarktidy vedoucí Českého antarktického výzkumného programu z Masarykovy univerzity Daniel Nývlt. Kvůli zvyšujícím se teplotám hrozí odledňování Antarktidy. Klimatická změna také podle něj způsobila, že se mezi významně ohrožené druhy přidal tučňák císařský.
Papež na žádost lékařů zrušil cestu na klimatický summit do Dubaje28.11.2023 23:01 | VATIKÁN
(ČTK)
Papež František dnes na doporučení lékařů zrušil cestu na klimatický summit do Dubaje, oznámil Vatikán. Šestaosmdesátiletého papeže už několik dnů trápí respirační onemocnění s příznaky chřipky. František měl do Dubaje na třídenní návštěvu odletět v pátek a stát se tak první hlavou katolické církve, která by na klimatickou konferenci COP zavítala.
Z Londýna odstartoval první let Virgin Atlantic poháněný jen udržitelným palivem28.11.2023 18:07 | LONDÝN
(ČTK)
Z londýnského letiště Heathrow dnes odstartovalo letadlo společnosti Virgin Atlantic, které na cestě přes Atlantský oceán poprvé pohání jen udržitelné letecké palivo (SAF). Let, který je podporován z vládních prostředků, považují aerolinky za ukázku toho, že ekologičtější způsob létání je možný. Problémem zůstává nedostatečná nabídka pohonných hmot a k dosažení emisních cílů jsou nutné další technologie, napsal server BBC.
Kancléř Scholz nadále v Německu počítá s 15 miliony elektroaut do roku 203028.11.2023 18:01 | BERLÍN
(ČTK)
Spolkový kancléř Olaf Scholz nadále počítá s tím, že na německých silnicích bude do roku 2030 jezdit nejméně 15 milionů plně elektrických aut. Na včerejším jednání se Scholz s představiteli automobilek, energetického sektoru a odborů shodl na rychlém postupu v plnění tohoto cíle. Podle expertního blogu Motointegrator je ale takový plán v ohrožení. V prognóze založené na dosavadním vývoji považuje Motointegrator za uskutečnitelný cíl deseti milionů elektroaut.
BBC: SAE chtěly využít jednání o klimatu COP28 k uzavření dohod o ropě a plynu28.11.2023 11:45
(ČTK)
Spojené arabské emiráty plánovaly využít své role hostitele klimatické konference COP28 jako příležitosti k uzavření dohod o těžbě ropy a zemního plynu. Uvedl to dnes server BBC News s odkazem na uniklé dokumenty, do kterých měl možnost nahlédnout společně s novináři z Centra pro klimatické zpravodajství (CCR).
ČR podle nevládních organizací přispívá na klima méně, než by měla28.11.2023 11:44 | PRAHA
(ČTK)
Česko podle nevládních organizací dlouhodobě dostatečně nepřispívá na politiku týkající se změn klimatu v souladu s mezinárodními dohodami. Příspěvky neodpovídají také podílu, jakým se Česko na znečišťování podílí. Dlouhodobě je to 200 až 300 milionů korun ročně. Jde o peníze, které směřují hlavně do rozvojových zemí. Na tiskové konferenci ekologického hnutí Greenpeace ke klimatické konferenci OSN COP 28 to řekl ředitel Českého fóra pro rozvojovou spolupráci (FoRS) Pavel Přibyl. Mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková ČTK řekla, že dlouhodobým cílem ČR je dosáhnout do roku 2030 příspěvků na úrovni celosvětového průměru.
Praha dá příští rok na projekty zlepšující životní prostředí 40 milionů korun27.11.2023 22:02 | PRAHA
(ČTK)
Hlavní město vynaloží v příštím roce na projekty zlepšující životní prostředí 40 milionů korun, což je meziročně stejně. Peníze dostanou žadatelé například na projekty ochrany přírody, vzdělávání nebo cirkulární ekonomiky. Zájemci o dotaci mohou své žádosti městu zasílat od 2. do 12. ledna. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
Čeští vědci sledují vitalitu dubů letních v lužních lesích v Podunají27.11.2023 11:05 | PRAHA
(ČTK)
Duby ve středoevropských lužních lesích v Podunají jsou od letoška pod drobnohledem vědců, kteří založili monitorovací síť pro sledování jejich vitality. V projektu NetFor sledují, jak je dub letní schopný se adaptovat na rychle se měnící klimatické podmínky, uvedl koordinátor projektu z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Marko Stojanović. Klimatická změna a s ní související projevy totiž stojí za odumíráním těchto stromů.
MZe bude mít studii možného využití bioplynových stanic k produkci biometanu27.11.2023 00:30 | HAŇOVICE
(ČTK)
Ministerstvo zemědělství si nechá zpracovat studii zaměřenou na možné využití bioplynových stanic v ČR k produkci biometanu, který může v budoucnu v Česku nahradit až pětinu dodávek fosilního zemního plynu z dovozu. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl minulý týden ČTK a Českému rozhlasu během návštěvy v Haňovicích na Olomoucku.
Hladík: Není pravda, že vláda třeba v cenách energií nic nehradí26.11.2023 17:42 | PRAHA
(ČTK)
Veškeré české obchodovatelné emisní povolenky ve výši asi 40 miliard jsou součástí státního rozpočtu na příští rok. Není pravda, že vláda třeba v cenách energií nic nehradí, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Část emisních povolenek se přes schválené parametry v české legislativně do energeticky náročného průmyslu podle Hladíka vrací. Ministr se zároveň domnívá, že český průmysl promeškal start hromadné dekarbonizace.
Svět je na prahu katastrofy, řekl před konferencí COP28 zástupce OSN pro klima26.11.2023 01:56 | DUBAJ
(ČTK)
Světoví lídři musí "přestat otálet a začít jednat" v oblasti snižování emisí skleníkových plynů, protože rychle rostoucí teploty v letošním roce postavily všechny na pokraj katastrofy. Deníku The Guardian to řekl výkonný tajemník OSN pro změny klimatu Simon Stiell, který bude dohlížet na klimatický summit COP28 ve Spojených arabských emirátech. Do Dubaje přijedou příští týden desítky světových představitelů, aby jednali o tom, jak krizi řešit.
EFE: Na konferenci COP28 bude EU usilovat o konec fosilních paliv v energetice25.11.2023 01:50
(ČTK)
Evropská unie bude usilovat o to, aby v závěrečné dohodě klimatické konference COP28 v Dubaji byl zmíněn konec používání fosilních paliv v energetice. Píše to agentura EFE s odkazem na zdroje ze španělského předsednictví Evropské unie. EU bude usilovat také o ztrojnásobení obnovitelných zdrojů a navýšení energetických úspor do roku 2030. Cílem je prosadit opatření, která by pomohla udržet nárůst průměrných teplot do roku 2100 pod 1,5 stupně ve srovnání s předprůmyslovou dobou.
Thunbergová u soudu v Londýně odmítla vinu, soud byl odročen na únor25.11.2023 00:22 | LONDÝN
(ČTK)
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová obviněná z narušování veřejného pořádku minulý týden u londýnského soudu prohlásila, že je nevinná. Dvacetiletá ochránkyně životního prostředí se podle úřadů činu dopustila, když během říjnového protestu v Londýně nerespektovala pokyny policie. Slyšení skončilo po necelé hodině, vlastní začátek soudního líčení byl stanoven na 1. února, uvedla agentura DPA.
Největší ledovec světa se dal u břehů Antarktidy po více než 30 letech do pohybu24.11.2023 13:12
(ČTK)
Největší ledovec světa se dal do pohybu poté, co byl přes tři desítky let usazen na mořském dně. Obří kus ledu pojmenovaný A23a o rozloze téměř 4000 kilometrů čtverečních se v roce 1986 oddělil od antarktické pevniny, brzy však zakotvil ve Weddellově moři, a stal se tak prakticky ledovým ostrovem. V uplynulém roce však začal být unášen značnou rychlostí pryč a nyní se chystá vyplout mimo vody Antarktidy. Píše o tom zpravodajský server BBC News.
Air Products vybuduje v Nizozemsku největší závod na modrý vodík v Evropě24.11.2023 12:02 | ROTTERDAM
(ČTK)
Společnost Air Products vybuduje ve svém stávajícím závodě na výrobu vodíku v Rotterdamu zařízení na zachycování a zpracování oxidu uhličitého (CO2). Zařízení, které bude také vlastnit a provozovat, by mělo být uvedeno do provozu v roce 2026 a po jeho spuštění se závod v Rotterdamu stane největším závodem na produkci tzv. modrého vodíku v Evropě, oznámila společnost.
Certifikace lesů FSC má v Česku nové standardy, má chránit lesy víc než dosud24.11.2023 01:55
(ČTK)
Mezinárodní certifikace lesů FSC má pro české lesníky po sedmi letech nové standardy. Mají lesy lépe chránit před negativními dopady klimatické změny a adaptovat je na ni. Certifikát FSC mají aktuálně v Česku lesy na 133 000 hektarech, které spravuje 69 vlastníků. Jde o velké i malé lesní podniky soukromé, církevní i obecní, řekl ČTK ředitel FSC ČR Tomáš Duda. Podle údajů ministerstva zemědělství je v Česku 2,7 milionu hektarů lesních pozemků, což je třetina rozlohy země.
Stále více lidí na internetu vyhledává klimatický žal, vyplývá z dat Googlu24.11.2023 01:17
(ČTK)
Na internetu vzrostl počet dotazů souvisejících s "klimatickým žalem", vyplývá z dat, která společnost Google sdílela se serverem BBC News. Studie naznačují, že ženy jsou environmentální úzkostí postiženy více než muži.
Peru za posledních 60 let přišlo o více než polovinu ledovců, uvedli výzkumníci23.11.2023 11:47 | LIMA
(ČTK)
Bukové lesy v horkých měsících vysušují půdu víc než smrkové, zjistili vědci23.11.2023 11:30
(ČTK)
Buky nakládají s půdní vodou méně hospodárně než smrky, proto bukové lesy v horkých letních měsících vysušují půdu víc než ty smrkové. Zjistili to vědci z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie ČR, kteří porovnávali strategii hospodaření s vodou v obou typech lesů. Postupný nárůst podílu buků v lesích by proto podle odborníků mohl v létě zvýšit půdní sucho a potenciálně ovlivnit množství podzemních vod. ČTK to sdělila Martina Spěváčková z Akademie věd.
V Brazílii naměřili měsíc před začátkem léta nejvyšší teplotu v historii země22.11.2023 11:46
(ČTK)
Brazílie, která se měsíc před začátkem léta na jižní polokouli potýká s vytrvalou vlnou veder, o víkendu zaznamenala nejvyšší teplotu vzduchu, jež kdy byla v této největší latinskoamerické zemi naměřena. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s tím, že bezprecedentní ráz počasí podle odborníků souvisí s jevem El Niño a změnou klimatu.
Nebývale vysoké teploty na Sibiři brání medvědům v zimním spánku22.11.2023 11:28
(ČTK)
Nebývale vysoké teploty během letošního listopadu brání medvědům na Sibiři, aby se uložili k zimnímu spánku. Některá zvířata se tak v polospánku motají kolem svých doupat. Podle zpravodajského portálu The Moscow Times to dnes uvedl úřad pro ochranu zvířat v Amurské oblasti.
|
související Nejčtenější článkysouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy20. listopadu 2024 | Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh
Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh: Vláda doposud splnila 10 ze 75 ekologických bodů programového prohlášení. Na dotažení ji zbývá rok18. listopadu 2024 | Liberecký kraj
Liberecký kraj: Výstava na kraji představuje klimatické hrdinky z celého světasouvisející kalendář akcí
25. listopadu 2024 (pondělí) 17:30 Paleontologická přednáška Chitinozoa – měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
25. listopadu 2024 (pondělí) 18:00 Chitinozoa - měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50
Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |