Zprávy / KlimaEmber: V EU se vyrobilo více elektřiny z obnovitelných než z fosilních zdrojů27.4.2023 10:20
(ČTK)
V Evropské unii se v zimě poprvé navzdory krizovým podmínkám vyrobilo více energie z obnovitelných než z fosilních zdrojů. Mohl za to pokles poptávky po elektřině, vysoké ceny fosilních paliv i mírná zima. O historickém milníku informuje nová analýza energetického think-tanku Ember. Výrazný sedmiprocentní pokles poptávky vedl k dvanáctiprocentnímu poklesu výroby z fosilních paliv ve srovnání s předchozí zimou. Obnovitelné zdroje v zimním období (říjen 2022 až březen 2023) vyrobily 40 procent elektřiny v EU, fosilní paliva jen 37 procent. Spotřeba elektřiny klesala i v České republice. Snížení poptávky po elektřině v EU ušetřilo během zimy 12 miliard eur (282 miliard Kč).
Opravte si rybníček a pomozte se zadržováním vody v krajině. Stát vám na to přispěje26.4.2023 17:39 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na dílčí opravy malých vodních nádrží je vyčleněno více než 30 milionů korun. Jejich majitelé či nájemci tak mohou získat finance například na opravy hrází, odtěžení sedimentu či výsadby keřů a stromů na březích. Výzva byla pro žadatele právě otevřena. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Ministerstvo životního prostředí.
Pavel chce přispět k věcné diskusi o ochraně životního prostředí. Setkal se zástupci ekologických organizací26.4.2023 01:27 | PRAHA
(ČTK)
Prezident Petr Pavel chce pořádáním seminářů nebo diskusí přispět k tomu, aby se debata o ochraně životního prostředí stala zcela věcnou a oproštěnou od emocí. Řekl to na včerejším setkání se zástupci neziskových organizací působících v oblasti životního prostředí u příležitosti Dne Země. Schůzka se konala dopoledne na Pražském hradě.
Státy EU definitivně schválily reformu trhu s emisními povolenkami Aktualizováno25.4.2023 12:30
(ČTK)
Země Evropské unie dnes definitivně schválily další část balíku klimatických norem, s jejichž pomocí chtějí do konce desetiletí významně omezit emise skleníkových plynů. Unijní ministři formálně potvrdili reformu trhu s emisními povolenkami, která počítá se zpoplatněním emisí z vytápění budov a silniční dopravy od roku 2027 a koncem bezplatných povolenek v roce 2034.
EU musí mít více dodavatelů kritických surovin, řekla předsedkyně Evropského parlamentu Metsolaová v Praze Aktualizováno25.4.2023 12:28 | PRAHA
(ČTK)
Evropská unie má ve světě vedoucí roli při zavádění zelené a digitální transformace, musíme se ale naučit to lépe vysvětlovat a být sebevědomí v našich přednostech, řekla v Praze předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Unie podle ní musí mít také více dodavatelů takzvaných kritických surovin, jako je lithium nebo kobalt. Tématem dnešního druhého dne konference předsedů parlamentů zemí EU je mezinárodní spolupráce demokracií a závislost na totalitních režimech, do Prahy se k této příležitosti sjelo na 50 evropských delegací.
2030: ČR může mít dvojnásobek obnovitelné energie. Díky solární a větrné energetice25.4.2023 08:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V roce 2030 je možné mít dvakrát více energie z obnovitelných zdrojů než dnes. Vyplývá to ze studie Rozvoj obnovitelné energie v Česku do roku 2030, kterou připravili odborníci projektu Fakta o klimatu a expertní skupina Frank Bold a kterou si u nich nechal zpracovat spolek TOPAZ, think-tank politické strany TOP 09.
MPO: Stát podpoří rozvoj vytápění z obnovitelných zdrojů energie 9,5 miliardy korun25.4.2023 01:56 | PRAHA
(ČTK)
Stát podpoří rozvoj vytápění z obnovitelných zdrojů energie částkou zhruba 9,5 miliardy Kč. Český program notifikovala Evropská komise. Peníze by měly směřovat hlavně na instalaci nových výroben tepla z obnovitelných zdrojů využívající biomasu. Vzniknout by měly kapacity s celkovým výkonem kolem 345 megawattů (MW), informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
Klimatičtí aktivisté v Berlíně zablokovali dopravu na asi 30 místech Aktualizováno24.4.2023 11:17 | BERLÍN
(ČTK)
Klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace) dnes ráno v Berlíně zablokovali dopravu na zhruba 30 místech. Postiženy byly hlavní tahy, rušné křižovatky a také vytížená městská dálnice. Berlínská dopravní informační centrála VIZ Berlin uvedla, že vzhledem k rozsahu protestů a nepřehlednosti situace nebylo zpočátku možné vypracovat celkový přehled akcí klimatických demonstrantů.
Medializování klimatické krize často přispívá k jejímu popírání, uvádí studie24.4.2023 02:10 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Medializování vědeckých poznatků o klimatické krizi často vyvolá u lidí spíš odmítavé a vyhýbavé reakce než chuť začít se chovat ekologicky. Zprávy o problémech spojených s klimatem totiž často budí strach, aniž by předkládaly řešení. To je závěr studie skupiny odborníků z Univerzity v Lausanne, která se zaměřila na informování o dlouhodobých prognózách a hrozbách, jako je tání ledovců. O závěrech této studie, zveřejněné ve vědeckém časopise Global Environmental Change, informovala agentura AFP.
Lidé po celém světě si připomněli Den Země. Protesty i úklidy odpadků23.4.2023 00:52 | LONDÝN
(ČTK)
Grónsko a Antarktida ztrácí ročně třikrát více ledu než před 30 lety22.4.2023 02:05
(ČTK)
Grónsko a Antarktida ztrácí ročně třikrát více ledového příkrovu než před 30 lety. Ukázala to rozsáhlá mezinárodní studie zveřejněná v aktuálním vydání časopisu Earth System Science Data (ESSD). Vědci s pomocí satelitních snímků zjistili, že tání v Grónsku prudce zrychlilo v posledních několika letech.
Spolek z České Třebové vytvořil projekt na financování péče o vzrostlé stromy22.4.2023 01:49 | ČESKÁ TŘEBOVÁ
(ČTK)
Spolek Urban Tree Offset Initiative z České Třebové vytvořil projekt, který by měl městům, obcím a dalším subjektům zajistit peníze na péči o vzrostlé stromy. Firmy, instituce i občané si budou moci nakoupit takzvané uhlíkové kredity, z nichž se bude údržba financovat, a kompenzovat tak svou uhlíkovou stopu. Spolek bude možnost zapojit se do projektu nabízet městům, výhodou je, že uhlíkové neutrality se bude dosahovat lokálně, tedy v místech, kde emise oxidu uhličitého vznikají a kde jej stromy naopak vážou, řekla ČTK mluvčí spolku Žaneta Tušerová.
Více než sto lidí v Praze protestovalo proti prodloužení těžby v Bílině21.4.2023 19:31 | PRAHA
(ČTK)
Více než sto převážně mladých lidí se dnes sešlo na Malostranském náměstí v Praze, aby protestovali proti prodloužení těžby v dole Bílina. Akci uspořádalo studentské hnutí Fridays For Future. Protestující po vládě požadují odsouzení prodloužení těžby a zveřejnění dokumentů o stavu podzemní vody v okolí polského dolu Turów.
Britský soud poslal do vězení dva ekologické aktivisty, kteří vyšplhali na most21.4.2023 19:30 | LONDÝN
(ČTK)
Britský soud dnes poslal do vězení dva ekologické aktivisty, kteří loni na podzim vyšplhali na dálniční most přes Temži na obchvatu Londýna, a na frekventovaném tahu tím na 40 hodin zablokovali dopravu. Napsal o tom server BBC. Jeden z mužů má strávit tři roky za mřížemi, druhý dva roky a sedm měsíců. Podle soudce má přísný trest odstrašit další aktivisty, kteří by se mohli tímto způsobem protestu inspirovat.
Místo kritiky klimatického balíku EU je potřeba čerpat peníze, řekl Pavel21.4.2023 15:05 | BRUSEL
(ČTK)
Kritika balíku klimatických opatření, jehož významné součásti tento týden schválil Evropský parlament, není na místě. Členské země včetně Česka by se spíše měly zaměřit na využití fondů, které jsou s přechodem k nízkouhlíkové ekonomice spojeny. Po jednání s předsedkyní Evropského parlamentu to dnes v Bruselu prohlásil český prezident Petr Pavel.
Vědci: Rychlost stoupání hladiny moří se proti přelomu tisíciletí zdvojnásobila21.4.2023 15:01 | ŽENEVA
(ČTK)
Oceány byly začátkem dubna nejteplejší v historii měření, říká Brzezina z ČHMÚ21.4.2023 00:54
(ČTK)
Průměrná povrchová teplota oceánů vystoupala na počátku dubna na nejvyšší úroveň v historii družicového měření. Od té doby mírně klesá, ale nadále zůstává nejvyšší ve srovnání s dřívějšími roky. Rozdíl je i proti předchozím teplým letům poměrně výrazný. Už na konci března se teplota dostala nad 21 stupňů Celsia, což se v minulosti nestalo. Klimatologové navíc očekávají, že v květnu či červnu by se mohl začít projevovat klimatický jev El Niño, takže letošní průměrná globální teplota by mohla být nejvyšší v historii. S využitím veřejně dostupných dat to na svém webu Infoviz uvedl Jáchym Brzezina z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Španělsko zažívá rekordně suchý duben, zemědělci se obávají škod21.4.2023 00:50 | MADRID
(ČTK)
Španělsko zažívá rekordně suchý duben, oznámila meteorologická služba Aemet. Kvůli nepříznivému počasí se zemědělci obávají velkých ztrát na sklizni obilí či ovoce a zeleniny, jejichž je Španělsko přední evropským producentem. Vážnost situace připustil i premiér Pedro Sánchez, podle kterého se sucho stane v příštích letech jedním z hlavních politických témat, píše agentura AP.
Havlíček: Změny v obchodování s emisními povolenkami jsou proinflačním opatřením20.4.2023 16:34 | PRAHA
(ČTK)
Možný konec vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy od roku 2027 je podle bývalého ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (ANO) proinflačním opatřením. Řekl to na dnešní tiskové konferenci stínové vlády ANO, které předsedá. Europoslanci daná opatření odsouhlasili v úterý.
Europoslanci vyzývali k důraznější akci na poli boje s klimatickými změnami20.4.2023 16:25 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Svět ještě není na cestě k tomu, aby dosáhl závazku pařížské dohody udržet nárůst globálních teplot pod úrovní 1,5 stupně, upozornil v Evropském parlamentu eurokomisař pro práci a sociální věci Nicolas Schmit. Podle něj je potřeba v boji s klimatickými změnami podnikat důraznější kroky. Ke zvýšení úsilí pak v následné debatě o závěrech poslední hodnotící zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC) vyzývala také většina evropských poslanců.
Kvůli rekordnímu létu a suché zimě loni rekordně ubylo alpských ledovců20.4.2023 10:45 | BRUSEL
(ČTK)
Loňský rok byl v Evropě druhým nejteplejším v měřené historii a provázela ho řada klimaticky extrémních jevů. Kombinace vůbec nejteplejšího léta a suché zimy vedla k rekordnímu úbytku alpských ledovců. V dnes zveřejněné klimatické zprávě za rok 2022 to uvedla agentura Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus. Evropa podle ní zaznamenala vůbec nejvyšší počet hodin slunečního svitu, což na jednu stranu přineslo nebývalou produkci elektřiny ze solárních zdrojů, na druhé straně však zvýšené riziko pro lidské zdraví.
Dosažení ekologických cílů si vyžádá 600 miliard eur ročně, řekl eurokomisař20.4.2023 10:44 | STOCKHOLM
(ČTK)
Dosažení ekologických cílů stanovených Evropskou unií si vyžádá dodatečné investice v objemu 600 miliard eur ročně (14 bilionů korun). V proslovu, na který upozornila agentura DPA, to řekl evropský komisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius. Cifra představuje například více než dvojnásobek českého HDP v běžný cenách za rok 2022. Podle eurokomisaře je nutné do financování zapojit také soukromý kapitál.
Panama musela kvůli suchu přistoupit k přísnější regulaci provozu v kanálu20.4.2023 10:43 | PANAMA
(ČTK)
Provozovatel Panamského průplavu, který spojuje Atlantský a Tichý oceán, musel kvůli nedostatku vody přistoupit k omezení námořního provozu. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Důvodem je sucho. Situace ale zatím není tak vážná jako v roce 2019, kdy kanál zaznamenal výrazný propad příjmů. Není jasné, dokdy bude nynější omezení trvat.
CDV: Počet elektromobilů v Česku zaostává za ostatními zeměmi EU19.4.2023 17:36
(ČTK)
Česká republika zaostává za ostatními zeměmi Evropské unie v podílu elektromobilů mezi nově registrovanými osobními auty. Zatímco v EU bylo v prvním čtvrtletí ze všech nově registrovaných aut 12,1 procenta elektromobilů, v Česku to bylo 2,4 procenta. Z členských zemí je za Českem pouze Slovensko s 1,8 procenta elektromobilů mezi nově registrovanými auty. V tiskové zprávě o tom informovalo Centrum dopravního výzkumu (CDV).
Letos se do soutěže Adapterra Awards přihlásilo 115 projektů19.4.2023 13:17 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zvyšování teploty, vlny veder, přehřívání měst, častější období sucha, ale i náhlé přívalové srážky jsou problémy související s klimatickou změnou, na něž si budeme muset zvyknout a zároveň se na ně lépe připravit. Celostátní soutěž Adapterra Awards, kterou letos již po páté pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting, oceňuje adaptační projekty na měnící se klimatické podmínky. Letos se do soutěže přihlásilo 115 realizací ze všech krajů republiky. O těch, kdo postoupí do finále, rozhodne odborná porota. Finalisty pořadatelé zveřejní na začátku srpna na webu soutěže www.adapterraawards.cz. Informuje o tom Nadace Partnerství.
Klimatičtí aktivisté plánují v Berlíně časově neomezené blokády19.4.2023 01:04 | BERLÍN
(ČTK)
Europoslanci odhlasovali změny v obchodování s emisními povolenkami18.4.2023 16:43 | ŠTRASBURK
(ČTK)
Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy od roku 2027. Odhlasovali také zavedení takzvaného uhlíkového cla na hranicích při dovozu železa, hliníku, hnojiv nebo elektřiny z třetích zemí.
Německý soud poslal do vězení trojici klimatických aktivistů za blokádu silnice18.4.2023 10:35 | BERLÍN
(ČTK)
Za blokádu silnice německý soud poslal na tři až pět měsíců do vězení trojici klimatických aktivistů. Podle státního zastupitelství i samotných aktivistů jde o dosud nejpřísnější trest, jaký kdy soud v Německu vydal v souvislosti s protestními akcemi hnutí Poslední generace (Letzte Generation). Informovala o tom agentura DPA.
Německu se podle expertní rady daří plnit klimatické cíle, má ale problémy18.4.2023 01:43 | BERLÍN
(ČTK)
Německu se daří plnit klimatické cíle, problémy má ale s příliš vysokými emisemi skleníkových plynů v dopravě a v sektoru energetické náročnosti budov, oznámila německá nezávislá expertní rada pro klimatické otázky. Poukázala rovněž na to, že pokles emisí oxidu uhličitého částečně souvisí se současnou krizovou situací.
Intenzivní déšť z minulého týdne nasytil půdu v téměř celém Česku17.4.2023 14:04
(ČTK)
Intenzivní déšť, který zasáhl Česko minulý týden ve čtvrtek a v pátek, dokázal téměř na celém území republiky dosytit půdu do hloubky jednoho metru. A to i díky tomu, že srážky byly nejvydatnější na poměrně suché jižní Moravě, vyplývá z informaci, které na twitteru zveřejnili tvůrci projektu Intersucho a Jáchym Brzezina z Českého hydrometerologického ústavu. Půda je tak nyní prakticky v celé zemi nasycena průměrně či dokonce nadprůměrně ve srovnání ve stavem v letech 1961 až 2010.
|
související rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy20. listopadu 2024 | Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh
Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh: Vláda doposud splnila 10 ze 75 ekologických bodů programového prohlášení. Na dotažení ji zbývá rok18. listopadu 2024 | Liberecký kraj
Liberecký kraj: Výstava na kraji představuje klimatické hrdinky z celého světasouvisející kalendář akcí
25. listopadu 2024 (pondělí) 17:30 Paleontologická přednáška Chitinozoa – měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
25. listopadu 2024 (pondělí) 18:00 Chitinozoa - měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50
Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |