Válka na Ukrajině
6.3.2023
Ve válce pořád něco hoří. Na snímku požár skladu barev a laků ve městě Sumy po ostřelování 18. března 2022.
Licence | Některá práva vyhrazena
Environmentálních dopadů války na Ukrajinu bude široké spektrum. Od kontaminace polí rezidui po explozích raket a granátů, přes znečištění vody a ovzduší až po to, že leckdo místo svému výzkumu či práce v ochraně přírody narukoval do armády, aby chránil svou vlast.
Z některých škod se Ukrajina může vzpamatovat poměrně rychle, některé škody ale zůstanou po generace.
Články v tomto speciálu mohou přinést jednotlivé střípky do mozaiky válečných škod na přírodě a životním prostředí Ukrajiny.
reklama
Válka kontaminuje půdu i vodu kovy a zbytky výbušnin, upozornili experti
23.10.2024 02:27 | PRAHA
(ČTK)
S válkou je spojeno velké chemické znečištění. Zapomíná se na to, že válka je špinavá a jedovatá, řekl na semináři Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR s názvem Environmentální dopady války na Ukrajině Tomáš Cajthaml z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Mezi hlavní chemická rizika války patří bojové aktivity, provoz a oprava techniky a poškozování infrastruktury.
Čeští ochránci přírody pomohou ukrajinským kolegům s úpravou legislativy podle EU
27.9.2024 01:15
(ČTK)
Čeští ochránci přírody pomohou ukrajinským kolegům s úpravami jejich legislativy, aby v oblasti ochrany přírody odpovídala EU. Projekt Ochrana přírodního dědictví pro život na Ukrajině připraví podmínky pro ochranná opatření, která musí cenné přírodní a ptačí lokality na Ukrajině splnit, aby byly zařazené do evropské sítě Natura 2000. Týdenní studijní cestu absolvuje přes 20 ukrajinských ochránců přírody v CHKO Brdy, Křivoklátsko a České středohoří, řekla ČTK Karolína Šůlová, mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), která projekt koordinuje.
V okolí Kyjeva hoří lesní požáry. V ukrajinském hlavním městě je špatné ovzduší
20.9.2024 10:36 | KYJEV
(ČTK)
Kyjev hlásí masivní úhyn ryb v hraniční řece Sejm, podle něj ji otrávili Rusové
29.8.2024 12:31 | KYJEV
(ČTK)
Ukrajinské úřady uvedly, že evidují rozsáhlý úhyn ryb v řece Sejm, která teče z ruské Kurské oblasti směrem na Ukrajinu. Podle nich znečištění způsobila ruská vojska. Oblast kolem řeky Sejm se stala dějištěm bojů mezi Ruskem a ukrajinskými jednotkami, které začátkem srpna zahájily překvapivý vpád do ruské Kurské oblasti.
AP: Navzdory válečným těžkostem zaplavují Kyjev a další ukrajinská města květiny
6.7.2024 01:12 | KYJEV
(ČTK)
Květiny se vždy pojily s ukrajinskou kulturou, ale od ruské invaze v roce 2022 jejich význam ještě vzrostl - květy se staly symbolem odporu i naděje. Navzdory těžkostem, které přinesla válka - nebo možná právě kvůli nim - Ukrajinci využívají každé příležitosti, aby Kyjev a další města zaplnili květinami z rozlehlého venkova, přičemž se snaží znovu objevit své kořeny a spojit se s nimi, píše agentura AP.
Turecko, Bulharsko a Rumunsko začaly z Černého moře vytahovat miny
2.7.2024 01:57 | ANKARA
(ČTK)
V Černém moři začala operace s cílem odstranit plovoucí námořní miny, a tím zlepšit bezpečnost lodní dopravy, zejména pro vývoz obilí z Ukrajiny. Informuje o tom agentura Bloomberg, podle níž se na likvidaci min podílí společně trojice zemí: Turecko, Rumunsko a Bulharsko, které všechny leží u Černého moře.
Do Valencie přicestovaly dvě běluhy z bombardovaného Charkova
20.6.2024 11:13
(ČTK)
Odborníci na mořské savce evakuovali tento týden dvě běluhy z delfinária v bombardovaném ukrajinském Charkově do španělské Valencie. Informovala o tom agentura AFP a server La Vanguardia, jenž také zveřejnil snímky zachráněných kytovců.
Válečný uhlík: Jaký je dopad války na Ukrajině na klimatický systém?
15.6.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Miliardy litrů paliva, hory vyprodukované oceli a betonu, stovky zásahů do energetických systémů a zničená příroda. Nová studie spočítala emise za dva roky války. Podle autorů a zástupců ukrajinské vlády by prudký nárůst emisí na Ukrajině mohl Rusko stát miliardy dolarů na dodatečných reparacích.
Studie: Válka na Ukrajině způsobila emise odpovídající 175 milionům tun CO2
13.6.2024 | BERLÍN
(ČTK)
Ruská invaze na Ukrajinu způsobila emise skleníkových plynů odpovídající 175 milionům tun oxidu uhličitého (CO2), vyplývá ze studie, o níž dnes informuje server německé veřejnoprávní televize ARD. Válka podle ní klima poškodila stejně jako celoroční používání 90 milionů aut. Finančně se škody dají vyčíslit na více než 32 miliard dolarů (730 miliard Kč).
Ze zničení Kachovské přehrady se vegetace obdivuhodně vzpamatovala, píše AFP
5.6.2024 | KYJEV
(ČTK)
Vyhození Kachovské přehrady na Dněpru do povětří loni 6. června způsobilo záplavy, smrt desítek lidí i nepopiratelné škody na životním prostředí, ale příroda se po půl roce začala vzpamatovávat, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na ukrajinského botanika. Ten dokonce připustil, že z dlouhodobého hlediska by zničení přehrady mohlo mít pro přírodu i pozitivní důsledky.
NESEHNUTÍ spouští sbírku Slunce pro Ukrajinu na solární elektrárnu pro nemocnici
16.5.2024 09:08 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dětská nemocnice v Záporoží leží nedaleko frontové linie. Je přitom jediná v regionu, která poskytuje i vysoce specializovanou pomoc. Ruské bombardování a dronové útoky ji způsobují výpadky elektrického proudu, které ohrožují ty nejzranitelnější. NESEHNUTÍ spolu s ukrajinskou organizací Ekoklub spouští sbírku na solární elektrárnu přímo na střeše zařízení, která dětské nemocnici zajistí stabilní provoz.
Jaderné výzvy a ignorování zkušenosti z Černobylu
18.4.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Katastrofa Černobylské jaderné elektrárny v roce 1986 byla nejvážnější jaderná havárie a událost globálního významu. A byla vážnou lekcí pro lidstvo, která vedla k přehodnocení technologického optimismu a poznání hranic technologického rozvoje. Havárie nastolila otázky ohledně rizik jaderné energie, její bezpečnosti a odpovědnosti za ni. Kvůli havárii v Černobylu se ukázalo, že civilní jaderná zařízení představují zvýšené nebezpečí, které nelze snížit na nulu, a nikdo se nemůže cítit zcela bezpečně. Riziko spojené s civilními jadernými zařízeními není „eschatalogickým ekofatalismem“ a civilní jaderná zařízení jsou součástí rizikové společnosti, jak ji definoval Ulrich Beck ve své knize „Riziková společnost: Na cestě k nové modernitě“.
Česká firma Dekonta plánuje na Ukrajině vyrábět mobilní úpravny vody
24.3.2024 00:34
(ČTK)
Česká sanační společnost Dekonta Holding plánuje prostřednictvím své dceřiné firmy IPR Aqua otevřít na Ukrajině závod na mobilní úpravny vody. Ve městě Stryj na západě země by měl zahájit výrobu během letošního roku. Napsal to server e15.cz. Dekonta s odstraňováním ekologických škod na Ukrajině způsobených ruskou vojenskou agresí pomáhá už nyní.
Záporožská jaderná elektrárna byla dnes ráno na pokraji blackoutu. Opět
22.3.2024 11:37 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Při dnešním rozsáhlém raketovém útoku na Ukrajinu došlo v 5:10 hodin k odpojení vnějšího nadzemního elektrického vedení 750 kV. Toto vedení spojuje ruskými vojáky obsazenou Záporožskou jadernou elektrárnu s energetickou soustavou Ukrajiny. O incidentu informuje ukrajinská státní společnost Energoatom, potvrzuje jej i generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Mariano Grossi. Podle aktuálních informací od agentury se podařilo elektrické vedení opravit.
Záporožská jaderná elektrárna přišla v úterý o záložní elektrické vedení
22.2.2024 15:32 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna (ZNPP) přišla o záložní elektrické vedení, což opět zhoršuje křehkou situaci jaderné bezpečnosti v elektrárně, uvedl včera generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Mariano Grossi. K vnějšímu světu je elektrárna napojena posledním elektrickým vedením.
Vojenská opevnění na Ukrajině a jejich vliv na životní prostředí
11.2.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jedním z nejrozšířenějších důsledků vojenských zásahů do přírodní krajiny je výstavba opevnění. Už jsme psali, že důsledky výstavby zdí a plotů podél státních hranic (zde, zde a zde) vytvářejí překážky v pohybu suchozemských živočichů a vedou k vysoké úmrtnosti a narušení životních cyklů. Mnohem větší škody na životním prostředí však způsobují zákopy a bunkry, jejichž výstavba se rozrostla do obrovských rozměrů, protože ruská válka na Ukrajině postupně přerůstá v zákopovou válku. Tento článek se bude zabývat vlivem podzemních úkrytů na životní prostředí: zákopů, bunkrů a dalších opevnění.
Turecko, Rumunsko a Bulharsko podepíšou dohodu o odstraňování min v Černém moři
18.12.2023 00:51
(ČTK)
Sklizeň pšenice na Ukrajině by mohla klesnout nejníže za 12 let
15.12.2023 11:28 | KYJEV
(ČTK)
Sklizeň pšenice na Ukrajině by v létě příštího roku mohla být nejnižší za posledních 12 let. Důvodem je pokles osevu ve válkou zmítané zemi. Celkem by sklizeň mohla klesnout na 20,2 milionu tun z letošních 22,2 milionu tun. Sklizeň také bude výrazně pod průměrem z posledních pěti let, který činí 25,9 milionu tun. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnila agentura Argus Media.
ČR podporuje snahu definovat náhrady škod způsobených válkou na přírodě
11.12.2023 01:23 | PRAHA
(ČTK)
Česká republika i všechny členské země EU podporují snahu Ukrajiny, aby mezinárodní společenství definovalo takzvanou ekocidu, tedy škody, které způsobil válečný konflikt na životním prostředí a které by měl hradit agresor. Uvedl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na tiskové konferenci před odletem na klimatický summit OSN COP28 v Dubaji.
AFP: Devastace životního prostředí při ruské invazi na Ukrajině ovlivní generace
5.12.2023 10:41 | DUBAJ
(ČTK)
Zpustošené lesy, zatopená města i mrtví delfíni. Devastace životního prostředí při ruské invazi na Ukrajině je podle odborníků obrovskou tragédií, která ovlivní další generace. Napsala to dnes agentura AFP a odvolává se například na Douga Weira z britské nevládní organizace Conflict and Environment Observatory (CEOBS), která se věnuje dopadům vojenských konfliktů na přírodu.
Ukrajinští zástupci na jižní Moravě hledají možnosti, jak nakládat s odpady
13.11.2023 01:00
(ČTK)
Zástupci ukrajinských samospráv a organizací se na jižní Moravě inspirují možnostmi, jak v souladu s legislativou Evropské unie nakládat s odpady. Skupina 16 zájemců v kraji navštívila třeba brněnskou spalovnu nebo Hodonín, který se potýkal s likvidací odpadů po předloňském tornádu. Odpad je na Ukrajině problémem, chybí i návyky obyvatel, uvedl na webu kraje starosta ukrajinského města Rokytne Hryhorij Tarhonskyj. Ukrajina podala přihlášku do Evropské unie krátce po zahájení ruské invaze loni v únoru. Evropská komise ve středu doporučila se zemí zahájit přístupová jednání.
Ukrajinský premiér: Rusko na Ukrajině poškodilo přírodu za desítky miliard eur
21.10.2023 18:44 | KYJEV
(ČTK)
Arcidiecézní charita vybuduje na východní Ukrajině vrty pro pitnou vodu
28.9.2023 19:24 | OLOMOUC
(ČTK)
Británie: Ruské útoky snížily ukrajinskou kapacitu pro vývoz obilí o třetinu
11.9.2023 20:50 | KYJEV
(ČTK)
Ukrajinská kapacita pro vývoz obilí od července v důsledku ruských útoků klesla zhruba o třetinu. Uvedla to britská vláda ve své tiskové zprávě. Ruské útoky na přístavní zařízení, sklady a další infrastrukturu podle ní zničily tolik obilí, kolik by po jeden rok uživilo více než milion lidí.
Washington odmítl prohlášení Kremlu o účincích munice s ochuzeným uranem
8.9.2023 19:30
(ČTK)
Mluvčí amerického ministerstva obrany Sabrina Singhová na čtvrteční tiskové konferenci odmítla prohlášení Kremlu o škodlivosti munice s ochuzeným uranem. Kontroverzní tankovou munici s tímto materiálem se Spojené státy rozhodly poskytnout ukrajinské armádě společně s tanky Abrams k obraně proti pokračující ruské invazi. Rusko krok odsoudilo jako "zločin". Mezinárodní organizace v případě ochuzeného uranu hovoří o "chemické toxicitě".
Prvních 10 minut školení o nebezpečnosti azbestu se lidé usmívají a nechápou, v čem je problém, říká odborník z UNDP
25.8.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
„Proč jsme to nevěděli dřív? ptají se obyvatelé Ukrajiny, když pochopí, jak nebezpečný azbest je,“ pokračuje Denys Pavlovskij. Ukrajina totiž výrobky z azbestu používala ještě dlouho poté, co se prokázalo, že azbest způsobuje rakovinu a další nemoci. Zákaz výroby azbestu a prodeje nových výrobků se podařilo prosadit teprve loni. O tom, proč to tak dlouho trvalo a proč je to důležité zrovna během války, jsme si povídali s odborníkem UNDP na azbest Denysem Pavlovským.
Neregulovaná těžba uhlí ničí přírodu Donbasu
21.8.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ukrajina zkoumá uhynulé delfíny a sviňuchy, chce obvinit Rusko z ekocidy
18.8.2023 17:05 | KYJEV
(ČTK)
Ukrajina chce proti Rusku vznést obvinění z naprosté devastace životního prostředí - ekocidy, uvedl list The New York Times (NYT). Bezmála 18 měsíců trvající ruská invaze si podle ukrajinských úřadů vyžádala krutou daň mimo jiné na mořských ekosystémech. Při shromažďování důkazů o dopadu války na životní prostředí proto dokumentují i uhynulé kytovce včetně delfínů a sviňuch, které voda vyplaví na černomořské pobřeží.
AP: Ruské útoky nechávají ukrajinským zemědělcům málo možností, jak vyvézt obilí
31.7.2023 21:57 | KYJEV
(ČTK)
Letní vítr roznášel pach spáleného obilí po jihoukrajinské stepi, pryč od zbytků tří ruských řízených střel, které zasáhly nenápadné kovové hangáry. Bosí a do půli těla svlečení muži s patami zčernalými od popela metli nespálené obilí na hromady a čekali na nakladač, jehož řidič obratně objížděl pokroucené kusy kovu i raket navzdory rozbitému čelnímu sklu. Doufali, že se jim podaří předběhnout příští déšť a zachránit zbytky úrody. Podobnou situaci letos zažívají desítky ukrajinských zemědělců, napsala agentura AP.
Stážisté z Ukrajiny se na jižní Moravě inspirovali, jak ekologicky obnovit zemi
28.7.2023 17:13 | BRNO
(ČTK)
Obnova země zničené válkou dává Ukrajině možnost proměnit katastrofu v příležitost. Následky ruské agrese lze využít k tomu, aby země přešla k nezávislosti na fosilních zdrojích a využívala inovativní ekologické technologie, řekl dnes novinářům Petr Kazda, ředitel Nadace Partnerství. Nadace připravila spolu s Jihomoravským krajem pro zástupce ukrajinských samospráv, neziskového sektoru či univerzit stáž, na níž mohli najít inspiraci. Zúčastnilo se jí 15 lidí, kteří si s představiteli obcí a neziskových organizací vyměňovali své zkušenosti, a navštívili firmy, které mohou moderní technologie na Ukrajinu dodávat.
Pracovníci MAAE v Záporožské jaderné elektrárně nezaznamenali výbušniny, na střechu se však zatím nedostali
21.7.2023 12:38 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pracovníci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) provedli během minulého týdne dodatečné inspekce a prohlídky v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně. Nezaznamenali žádnou přítomnost těžké vojenské techniky, výbušnin ani min. Nicméně stále čekají na povolení ke kontrole střechy reaktorových budov, uvedl včera generální ředitel MAAE Rafael Mariano Grossi.
Neviditelný zabiják může na Ukrajině zabíjet ještě desítky let po válce
17.7.2023 04:24 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ze záběrů válkou zničených měst a vesnic na Ukrajině se člověku dělá úzko. Některým lidem se z fotek a videí dělá úzko ze specifického důvodu. Tuší totiž, že rozstřílené střechy domů mohou být za pár desítek let příčinou nemocí a předčasné smrti lidí, kteří se sem vrátí žít nebo kteří pomáhali s odstraňováním trosek. Možným zabijákem budou okem neviditelná azbestová vlákna.
Chytrá recyklace betonu pomůže s poválečnou obnovou Ukrajiny
12.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Recyklace betonu není nemožná. Ale nedá se říct, že by mechanické drcení panelů a konstrukčních odpadů z demolic produkovalo materiál s nějakou přidanou hodnotou. Výsledkem mělnění je nekvalitní štěrk, který obsahuje mnoho nečistot. Není to špatný materiál pro vysypávání základů anebo podklad pro pokládku silnic, ale rozhodně už nemá význam jako primární stavivo pro budovy.
Paradox války: na Ukrajině se od začátku bojů zlepšila kvalita ovzduší
10.7.2023 05:25 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ruskem vyvolaná válka na Ukrajině zvýraznila některé vleklé problémy životního prostředí, s nimiž se obyvatelé Ukrajiny potýkali. Kvůli válce je nyní patrné, jak špatnou kvalitu ovzduší Ukrajina v době míru měla. Během války je totiž na Ukrajině paradoxně čistší ovzduší než před ní. Vyplývá to z nové studie organizace World from Space a Arniky, která vyhodnocovala změny ve znečištění ovzduší na základě satelitních dat.
Biolog: Ukrajina kvůli zničení Kachovské přehrady ztratí pokolení ryb
3.7.2023 18:04 | KYJEV
(ČTK)
Ukrajina po zničení Kachovské přehrady ztratí pokolení organismů a ryb, upozorňuje biolog z oděského Ústavu mořské biologie Jurij Kvač. Největší problém pro ekosystém Černého moře jsou podle něj kvůli ekologické katastrofě uniklá hnojiva a pokles salinity v moři. Teď je doba tření ryb a jikry uhynou, řekl Kvač v rozhovoru s ČTK. Současná ekologická katastrofa je podle něj největší týkající se Černého moře.
Aktivistka Thunbergová jednala v Kyjevě se Zelenským o ekologických škodách
30.6.2023 10:42 | KYJEV
(ČTK)
Záporoží. Co všechno snese jaderná elektrárna
28.6.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zelenskyj varuje svět před ruským teroristickým útokem na jadernou elektrárnu
22.6.2023 13:27 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na svém facebookovém kanálu informoval, že podle ukrajinské rozvědky zvažuje Rusko teroristický útok na Záporožskou jadernou elektrárnu, v jehož důsledkem by byl únik radiace. "Mají pro to vše připraveno," říká ukrajinský prezident. "Nikde by nemělo dojít k teroristickým útokům na jaderné elektrárny. Tentokrát by to nemělo být jako s přehradou Kachovka - svět byl varován, takže svět může a musí jednat," říká Volodymyr Zelenskyj. Podle včerejšího prohlášení generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaela Mariana Grossiho si agentura je vědoma zpráv o minách. Podle něho by hlavní bezpečnostní funkce elektrárny neměly být ovlivněny.
Kyjev: Záplavy na Ukrajině zdevastovaly ekosystémy, Dněpr je plný olejů a ropy
20.6.2023 20:34 | KYJEV
(ČTK)
Zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny je nejhorší ekologickou katastrofou za dobu ruské invaze na Ukrajinu a následné záplavy nenávratně zničily některé ekosystémy, uvedl dnes podle agentury Reuters ukrajinský ministr životního prostředí Ruslan Strilec. Ministr také varoval, že utržené miny mohou doputovat i k černomořským břehům dalších států. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak zároveň uvedl, že do Dněpru se dostalo zhruba 150 tun olejů a ropy.
Válka a moře
20.6.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Napadení Ukrajiny ruskou armádou působí značné environmentální škody nejen na pevnině. Válka se odehrává i na moři. Podívejme se, jak jsou válkou ovlivněny mořské a pobřežní ekosystémy Černého moře.
NYT: Důkazy naznačují, že zřícení Kachovské přehrady nebyla nehoda
18.6.2023 18:38 | KYJEV
(ČTK)
Kachovská přehrada na řece Dněpr byla navržena tak, aby odolala téměř jakémukoliv myslitelnému útoku zvenčí. Měsíce před protržením byla přehrada viditelně poznamenána boji a minulý měsíc satelitní snímky ukázaly, že přes některá vrata nekontrolovatelně protéká voda. To vyvolalo domněnky, že přehrada mohla padnout za oběť nahromaděným škodám. List The New York Times (NYT) však prověřil několik důkazů, které podporují jiné vysvětlení, podle kterého zřícení přehrady nehodou nebylo.
Po zničení přehrady už mnoha Ukrajincům neteče voda z kohoutku
15.6.2023 19:42 | KYJEV
(ČTK)
Po zničení Kachovské přehrady na řece Dněpr v jižní části Ukrajiny nemají stovky tisíc lidí snadný přístup k pitné vodě, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. O pitnou vodu přišla většina lidí i ve zhruba sedmitisícové Hrušivce, obci ležící přímo na pravém břehu zničené přehrady. Její obyvatelé novinářům agentury popsali, s čím se potýkají.
Ministerstvo: Ukrajina může kvůli záplavám přijít o několik milionů tun úrody
11.6.2023 22:47 | KYJEV
(ČTK)
Po zničení Kachovské přehrady přestává proudit voda do Severokrymského kanálu
11.6.2023 15:25 | KYJEV
(ČTK)
Svoboda zvířat spustila sbírku na pomoc zvířatům od Kachovské přehrady
11.6.2023 01:41
(ČTK)
Organizace Svoboda zvířat vyhlásila sbírku na pomoc zvířatům od ukrajinské Kachovské přehrady, po jejímž protržení v úterý nad ránem hrozí ekologická katastrofa a kontaminace Černého moře. Výtěžek podpoří ukrajinské organizace, které domácí a hospodářská zvířata ze zaplavených oblastí evakuují do bezpečí. Zájemci mohou přispět prostřednictvím serveru Darujme.cz, informovala PR manažerka organizace Barbora Pangrácová.
Zničení vodní nádrže Kachovka a dopady na přírodu
10.6.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V úterý 6. června došlo k protržení vodní nádrže Kachovka. Ukrajinská skupina pro ochranu přírody zpracovala analýzu environmentální dopadů. Zde je její stručný výtah.
Odborníci: Zničení Kachovské přehrady ovlivní mikroklima i zemědělskou půdu
9.6.2023 17:59
(ČTK)
Zničení Kachovské přehrady ovlivní tamní mikroklima i životní prostředí, ropné látky se budou z přírody odbourávat týdny až měsíce. ČTK to řekl Tomáš Hrdinka z Výzkumného ústavu vodohospodářského (VUV). Zemědělskou půdu v oblasti přehrady by měla záplava ovlivnit jen krátkodobě. Problém ale budou mít zemědělci především se závlahami, uvedl prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.
Záporožská jaderná elektrárna i přes pokles hladiny čerpá vodu z protržené Kachovské přehrady
9.6.2023 16:22 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pro doplnění zásob vody chladicí nádrže Záporožské jaderné elektrárny jsou i alternativní zdroje, říká Petro Kotin, generální ředitel ukrajinské státní společnosti Energoatom, která provozuje všechny čtyři ukrajinské jaderné elektrárny. Respektive tři, protože o března loňského roku je Záporožská jaderná elektrárna pod kontrolou ruské armády.
Drábová: Elektrárnu Záporoží by neměl ohrozit ani další pokles hladiny přehrady
9.6.2023 12:28
(ČTK)
Pokles hladiny zničené ukrajinské Kachovské přehrady na úroveň, která už neumožňuje čerpat vodu pro Záporožskou jadernou elektrárnu, by zřejmě v příštích týdnech nebo měsících elektrárnu neměl ohrozit. Vyplývá to z večerního vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové pro ČTK. Připomněla, že reaktory jsou odstavené a chlazení je zajištěné ze speciální nádrže. Zátěžové testy elektrárny navíc v minulosti ukázaly, že by bylo možné ji chladit i bez vody v Kachovské přehradě, dodala.
Hladina vody v Kachovské přehradě klesla pod "mrtvý bod", píše Unian
9.6.2023 12:27 | KYJEV
(ČTK)
Hladina vody ve zničené Kachovské přehradě klesla na 12,5 metru, přičemž minimum potřebné pro odběr vody do zásobovacích kanálů je 12,7 metru. Podle agentury Unian to včera řekl šéf společnosti Ukrhidroenerho Ihor Syrota. Týká se to podle něj mimo jiné dodávek pro Záporožskou jadernou elektrárnu, která využívá vodu z kachovského rezervoáru k chlazení reaktorů. Voda nadále přes zničenou hráz vodního díla odtéká.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk