Změna klimatu nebo globální oteplování?
13.5.2013
Změna klimatu je jedním z klíčových témat ochrany životního prostředí
Změna klimatu, či dříve šířeji používaný výraz globální oteplování, je jedním ze základních témat debaty o ochraně životního prostředí. Pomůže snižování emisí skleníkových plynů zastavit nebo alespoň omezit klimatické změny? Jaký je vliv lidské aktivity na změny klimatu? Jakou cestou se má lidstvo vydat - omezovat emise skleníkových plynů nebo se naopak na změny klimatu adaptovat? Jak bude situace vypadat v České republice - dojde v důsledku globálního oteplování například regionální změně klimatu, která naopak přinese nižší teploty?
Speciální stránka serveru Ekolist.cz přináší řadu odpovědí na otázky spojené s klimatickou politikou i aktuálním stavem vědeckého poznání o globálním oteplování. Najdete zde aktuální články o klimatické politice České republiky a Evropské unie a samozřejmě články o mezinárodní dohodě na ochraně klimatu - Rámcové úmluvě OSN o změně klimatu (UNFCCC)
Vedle politických zpráv najedete na stránce i texty o posledních vědeckých poznatcích o změnách klimatu, zprávy o postupu při omezování emisí skleníkových plynů nebo dopadech změny klimatu na přírodu a živočichy.
Články serveru Ekolist.cz týkající se změny klimatu
reklama
 V sobotu 25. března 2023 proběhne tradiční Hodina Země, celosvětová kampaň na ochranu klimatu. Na hodinu symbolicky zhasnou domácnosti, veřejná osvětlení v obcích či městské dominanty. K akci se mohou připojit a dát si klimatický závazek jednotlivci, obce i instituce. Obce se mohou např. zavázat, že výrazně zvýší podíl obnovitelných zdrojů nebo budou pomáhat občanům snižovat emise a šetřit peníze. V České republice kampaň každoročně koordinuje Ekologický institut Veronica ve spolupráci s Klimatickou koalicí.

23.3.2023 20:08 | BRUSEL
( ČTK)
 Premiéři a prezidenti Evropské unie a generální tajemník OSN António Guterres dnes zdůraznili naléhavost urychlení dekarbonizace a vyzvali zejména velké ekonomiky světa, aby přišly s ambicióznějšími emisními cíli, uvádí komuniké publikované po společném obědě lídrů v Bruselu. Jednání se konalo na úvod dvoudenního summitu EU. 
23.3.2023 10:50 | PRAHA
( ČTK)
 Nový portál Agropočasí nabízí předpověď počasí až na úrovni katastrů. Nabízí předpověď maximální a minimální teploty vzduchu, úhrnu srážek a rychlosti větru a relativní vlhkosti na dva dny. Na vzniku webové aplikace se podílel Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) ve spolupráci s ministerstvy zemědělství a životního prostředí. Novináře o tom v úterý informovali ředitel ČHMÚ Mark Rieder a Jozef Soukup z České zemědělské univerzity (ČZU). 
21.3.2023 06:43 | INTERLAKEN
( ČTK)
 Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky. 
 Říkáte si sněhu málo, nač se obávat lavin? Omyl, není to tak jednoduché, v tomto článku si povíme, proč.

 Vzrostlým stromům ve městech bychom mohli poměrně snadno pomoci tím, že je zalijeme, tvrdí Martin Tušer, který spolu s manželkou vymyslel zavlažovací vaky pro velké stromy a metodu jejich použití. Povídali jsme si s ním o tom, proč velké stromy zalévat, a jak to dělat, abychom stromům zálivkou na špatném místě spíše neškodili.

 V předvečer svých 60. narozenin se bývalý manažer společnosti Coca-Cola a podnikatel Craig Cohon vydal na 4000 km dlouhou pěší pouť z Londýna do Istanbulu, aby upozornil na nutnost snižování obsahu uhlíku v atmosféře. Dnes přešel z Polska do České republiky, kterou bude procházet do 26. března. Měl by se setkat se zástupci Magistrátu hlavního města Prahy a starostou Telče, další setkání jsou v jednání. 
 Ve středu 8. března byl slavnostně zahájen pilotní projekt Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe a Univerzity pro energii a přírodní zdroje v ghanské Sunyani, který se zaměřuje na monitoring klimatických změn a podporuje adaptace na změnu klimatu na úrovni regionu i celé země. Projekt umožní transfer a využití unikátních dat v praxi a také vzdělávání v oblasti ekologie. Informuje o tom CzechGlobe.

 Evropa v současné době zažívá druhou nejteplejší zimu v historii měření. Oznámila to ve své zprávě agentura Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus. Nejnižší únorové hodnoty navíc dosáhl rozsah antarktického mořského ledu. 
3.3.2023 01:59 | LONDÝN
( ČTK)
 Globální emise oxidu uhličitého související s energetikou se v loňském roce zvýšily o 0,9 procenta na rekordních 36,8 miliardy tun. A to i přesto, že více čistých technologií, jako jsou elektromobily nebo produkce elektřiny ze slunce, pomohlo omezit dopady zvýšené spotřeby uhlí a ropy. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). 
 Technologie umožňující změny ve slunečním záření by mohly v budoucnosti posloužit při snahách omezit růst teploty zemské atmosféry. Nyní nad nimi ale panuje příliš mnoho otázek a nemohou být alternativou ke snižování emisí skleníkových plynů. Uvádí to zpráva Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP), o které informuje stanice Sky. Tvůrci těchto technologií slibují odrazit část energie ze slunečního záření do vesmíru, čímž by se omezilo oteplování atmosféry. 
 Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil klíčové pasáže rozsudku, podle kterého česká ministerstva zasáhla do práv skupiny žalobců, když nestanovila konkrétní opatření k dostatečnému snižování emisí skleníkových plynů. Rozsudek vynesl loni v červnu Městský soud v Praze na základě takzvané klimatické žaloby. NSS podle svého dnešního rozhodnutí, dostupného na úřední desce, nenašel v mezinárodním, unijním ani vnitrostátním právu oporu pro některé závěry městského soudu. Jde například o to, zda české orgány veřejné moci mají už nyní jasně stanovenou povinnost činit daná opatření. 
 Evropa zažila třetí nejteplejší leden v historii měření. Oznámila to dnes ve své zprávě agentura Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus. Nejnižší lednové hodnoty navíc dosáhl rozsah antarktického mořského ledu. 
 Vysoké ceny by v průběhu letošního roku mohly ještě vzrůst, tisíce šéfů firem z celého světa přikládají vinu změně klimatu. Očekávají, že klimatické změny budou mít "mírný" až "velmi velký" dopad na náklady. Vyplývá to z průzkumu společnosti PwC, která se dotazovala 4400 generálních ředitelů. Na anketu účetní a poradenské firmy upozornil zpravodajský server CNBC. 
27.1.2023 16:23 | BOGOTA
( ČTK)
 Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který zodpovídá za klimatickou politiku EU, souhlasí s tím, aby příští klimatické konferenci OSN (COP28) ve Spojených arabských emirátech předsedal šéf tamní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir. Řekl to dnes agentuře EFE při návštěvě Kolumbie. Proti výběru Džábira tento týden protestovalo několik stovek ekologických organizací, které vyzvaly generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby předsedu konference vyměnil. 
 Od letošního ledna je možné požádat o finanční podporu na odstranění odvodňovacích zařízení. V rámci Operačního programu životní prostředí mohou vlastníci pozemků získat finance na stavební práce spojené s rušením drenáží nebo odvodňovací příkopů, pokud to povede ke zvýšení biodiverzity v území. Dotace může dosáhnout až 100 % podpory. U Státního fondu životního prostředí je možné podávat projekty až do 20. září letošního roku. 
 Únik informací z archivů nadnárodní korporace ExxonMobil prakticky potvrdil, že tito těžaři si byli už od 70. let dobře vědomi souvislosti mezi spalováním fosilních paliv a změnou klimatu. Podle odborníků, kteří ona uniklá interní data analyzovali, překvapují scénáře a odhady ropné společnosti svou přesností. 
19.1.2023 01:41 | DAVOS
( ČTK)
 Klimatická hrozba se podle šéfa OSN Antónia Guterrese blíží bodu, z něhož nebude návratu. Změny, které pak přinese, podle něj podkopou základní podmínky života. Svět tak "flirtuje s klimatickou katastrofou", řekl Guterres na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu. 
 Za nejvražednější a také nejničivější bouři posledních dekád je považován orkán Lothar z roku 1999. Prohnal se západní Evropou, zpustošil Německo a Francii. Nechal za sebou 110 mrtvých a škodami na majetku a infrastruktuře vystavil účet ve výši necelých jedenácti miliard eur. 
 Letošnímu zasedání klimatické konference COP28, které se uskuteční ve Spojených arabských emirátech, bude předsedat tamní ministr průmyslu a zároveň šéf státní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir. Informovala o tom tisková agentura WAM. Zástupci organizací na ochranu životního prostředí a klimatičtí aktivisté jeho jmenování odsoudili, podle nich jde o obří střet zájmů. 
10.1.2023 16:25 | BRUSEL
( ČTK)
 Celoroční průměr evropských teplot byl loni druhý nejvyšší v historii záznamů, předčil jej jen rok 2020. Loňské léto bylo v Evropě dosud nejteplejší a doprovázely jej mimořádně dlouhé a intenzivní vlny veder na západě a severu kontinentu. V celosvětovém měřítku se rok 2022 zařadil na páté místo. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy agentury Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus. Podle jejích měření zaznamenala Evropa nejvyšší emise škodlivých plynů z lesních požárů za uplynulých 15 let a stejně jako v posledních letech rostla koncentrace oxidu uhličitého a metanu v ovzduší. 
10.1.2023 15:56 | MNICHOV
( ČTK)
 Pojištěné ztráty z přírodních katastrof loni dosáhly zhruba 120 miliard USD (2,7 bilionu Kč). To je výrazně více než průměr za posledních pět let, který činí 97 miliard USD. Většina ztrát souvisela s počasím. Nejnákladnější událostí byl hurikán Ian, který v září zasáhl Floridu. Včetně nepojištěných škod činily celkové ztráty 270 miliard USD, což je zhruba v souladu s průměrem za posledních pět let. Ve své zprávě to uvedla německá zajišťovna Munich Re. 
9.1.2023 01:49 | PAŘÍŽ
( ČTK)
 Rok 2022 byl s průměrnou teplotou 14,5 stupně Celsia ve Francii nejteplejším od začátku měření. Podle agentury AFP to potvrdila meteorologická služba Météo-France, která rekord označila za "příznak změny klimatu". 
6.1.2023 10:21 | LONDÝN
( ČTK)
 Rok 2022 byl v Británii nejteplejší od začátku měření. Předběžná data podle serveru BBC potvrdil britský meteorologický úřad. Průměrná teplota za loňský rok podle meteorologů poprvé přesáhla deset stupňů Celsia. 
 Boj proti klimatickým změnám je dnes v rozvinutých zemích prioritou. V zemích rozvojových ale mají priority nastavené jinak. Studie z Jihoafrické republiky shrnuje, jaké problémy chtějí mít tamní lidé vyřešeny dříve, než se pustí do boje proti klimatickým změnám. 
 Evropa má za sebou pátý nejteplejší listopad v historii, který byl o necelých 1,4 °C teplejší než průměrná teplota. "Kromě toho byly teploty v mnoha oceánských oblastech mírné, zejména v severních evropských mořích a severním Atlantiku. Mezi další mořské oblasti, které zaznamenaly nadprůměrnou teplotu vzduchu při povrchu, patří západní Středomoří a většina oceánů sousedících s Antarktidou. C3S pozorně sleduje, jak se tyto trendy nadprůměrných teplot vyvíjejí," říká Samantha Burgess, zástupkyně ředitele Copernicus Climate Change Service. 
13.12.2022 10:51 | BERLÍN
( ČTK)
 Skupina velkých světových ekonomik G7 založila klimatický klub a od nadcházejícího roku do tohoto mezinárodního fóra zve i další státy s ambiciózními ekologickými programy. Po virtuálním summitu G7 to oznámil německý kancléř Olaf Scholz. Skupina o vytvoření klimatického klubu jednala již v červnu na summitu v bavorském alpském zámku Elmau. 
11.12.2022 01:30 | KJÓTÓ/PRAHA
( ČTK)
 Přijetím takzvaného Kjótského protokolu o snížení emisí plynů způsobujících tzv. skleníkový efekt skončila před 25 lety, 11. prosince 1997, konference OSN o změnách podnebí. Tento dokument určil závazné limity pro snižování emisí, ovšem neratifikovaly ho USA a k závazku snižování emisí se nepřipojily ani Čína nebo Indie. Podle dokumentu, který vstoupil v platnost v roce 2005, poté, co jej rok předtím ratifikovalo Rusko, měly být v letech 2008 až 2012 sníženy celkové světové emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v průměru o 5,2 procenta v porovnání s rokem 1990. 
2.12.2022 01:11 | CURYCH
( ČTK)
 Hurikán Ian a další přírodní katastrofy způsobily od začátku letošního roku pojištěné škody v odhadované výši 115 miliard USD (téměř 2,7 bilionu Kč). To je vysoko nad desetiletým průměrem, který činí zhruba 81 miliard dolarů. Uvedla to švýcarská zajišťovna Swiss Re, která patří k největším na světě.

2.12.2022 01:04 | OSTRAVA
( ČTK)
 Většina obyvatel Moravskoslezského kraje považuje změnu klimatu za závažný problém - 58 procent lidí si myslí, že globální změna klimatu už začala, dalších deset procent ji očekává v blízké budoucnosti. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který provedl tým Institutu 2050 spolu se sociology z ústavu STEM. Šedesát procent dotazovaných se domnívá, že jejich bydliště bude v budoucnu ohrožovat sucho a 58 procent očekává letní vedra, řekl vedoucí výzkumného týmu Jan Krajhanzl. 
 V pořadí čtvrtou laureátkou Ceny za komunikaci změny klimatu se včera stala polární bioložka Marie Šabacká. Organizátoři udělili i čestnou cenu ve stejné kategorii za celoživotní přínos. Získal ji genetik a molekulární epidemiolog Radim Šrám. Informují o tom pořadatelé ceny Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky.

 Jakmile se někde mihne slovo Amazonie, většina z nás si vybaví neproniknutelnou hradbu zeleně, jedovaté žáby, horko, všudypřítomné řeky a hlavně časté déšť. Ostatně kvůli tomu dešti tento biom dostal své jméno: tropický deštný les.

 Klimatické změny nepřináší jen extrémní výkyvy teplot, třeskuté mrazy, sucho či záplavy. Jedním z efektů, který se s nimi pojí, je i pravděpodobné zvýšení četnosti výskytu fotometeorického jevu, duhy. Do roku 2100 bychom je měli vídat častěji.

21.11.2022 01:13 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
( ČTK)
 Chudší země světa vítají dohodu z klimatické konference COP27 o vytvoření nového fondu, který jim má kompenzovat škody způsobené změnami klimatu. Je to podle nich krok ke klimatické spravedlnosti. Podle analytiků je fond zatím jen na papíře a bude nutné sledovat, jak se ho podaří naplnit. 
21.11.2022 01:10 | PRAHA
( ČTK)
 Záměr vytvořit speciální fond pro kompenzace škod způsobených změnou klimatu, na kterém se shodli zástupci klimatické konference COP27 v Egyptě, je krokem k narovnání dlouhodobě nespravedlivé situace. Míní tak Klimatická koalice, která sdružuje ekologické organizace v Česku. Zatímco v otázce dopadů klimatické krize je výsledek COP27 úspěchem, v oblasti snižování emisí jde o fiasko, uvedla koalice. 
20.11.2022 15:15 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
( ČTK)
 Výsledky klimatické konference COP27 vzbuzují v evropských státech pocity naděje i frustrace. Berlín, Londýn či Paříž sice vítají dohodu na vzniku speciálního fondu pro zranitelné země, závazek ke snížení emisí skleníkových plynů je ale podle nich málo ambiciózní. Vedoucí české delegace na konferenci Jan Dusík ocenil, že do kompenzačního fondu budou přispívat i ty země, které se dosud hodnotily jako rozvojové, ve skutečnosti jsou ale už rozvinuté. 
20.11.2022 11:35 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
( ČTK)
 Zástupci států světa se dnes na klimatické konferenci COP27 v Egyptě shodli na závěrečné deklaraci ze summitu. Předseda konference a egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí dal poklepáním kladívka najevo, že dokument reprezentující politickou shodu na konferenci byl jednomyslně schválen. Informovala o tom agentura Reuters. Důležitým dílčím výsledkem konference je dohoda na vzniku speciálního fondu pro kompenzace škod způsobených změnou klimatu zvláště zranitelným zemím. 
19.11.2022 20:54 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
( ČTK)
 Evropská unie je připravena opustit klimatická vyjednávání, pokud se nepodaří dosáhnout uspokojivého výsledku. Na klimatické konferenci COP27 v egyptském Šarm aš-Šajchu, která měla skončit v pátek, to dnes uvedl místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. 
18.11.2022 20:40 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
( ČTK)
 Konference OSN o změnách klimatu COP27, která v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch začala 6. listopadu a měla skončit dnes, byla prodloužena do soboty. Zástupci asi dvou stovek zemí se totiž neshodli na závěrečné deklaraci, spory panují podle agentury AP zejména kvůli zřízení fondu, který by chudým zemím kompenzoval škody způsobené změnou klimatu, a kvůli snížení skleníkových emisí postupným ukončením užívání uhlí. DPA v této souvislosti připomněla, že v posledních dvaceti letech ani jedna z těchto klimatických konferencí OSN, neskončila v původním termínu. 
18.11.2022 13:20 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
( ČTK)
 Krátce před plánovaným koncem konference OSN o změnách klimatu COP27 v Egyptě obdrželi zástupci přibližně 200 zemí první návrh podoby závěrečné deklarace. Desetistránkový dokument, který dnes ráno nabídli egyptští pořadatelé, vyzývá k postupnému ukončení využívání uhlí. Nereaguje ale na požadavek některých zemí a klimatických aktivistů na postupné ukončení těžby ropy a zemního plynu. Stále nevyřešená je také otázka zřízení fondu, který by chudým zemím kompenzoval škody způsobené změnou klimatu, píše agentura DPA. 
18.11.2022 13:13 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
( ČTK)
 Závěr klimatické konference COP27 poznamenávají neshody ohledně nového fondu pro kompenzaci ztrát a škod způsobených změnami klimatu. Konference OSN v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch má podle plánu skončit dnes, ve čtvrtek večer ale stále nebyly jasné obrysy shody na závěrečném prohlášení. Je tak možné, že konference bude pokračovat i po termínu, do kterého byla původně plánovaná. To už se v minulosti stalo. 
 Zřejmě každý už někdy v debatě narazil na někoho, kdo se ve svých názorech mýlil a zastával nějaké zcela mylné stanovisko. Jenže přesvědčit takového člověka je velmi těžké. Tématu se na 13. konferenci environmentálního vzdělávání hl. m. Prahy věnoval Lukáš Hána z GrowJob Institute. S tím, kde hledat relevantní informace o klimatu, pak navázal Ondráš Přibyla z Fakta o klimatu. 
18.11.2022 01:12 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
( ČTK)
 Na letošní konferenci o klimatu COP27 hrozí ztráta důvěry mezi bohatými a chudými zeměmi. Den před oficiálním koncem konference to uvedl generální tajemník OSN António Guterres. Vyzval také k dohodě ohledně fondu, který by chudším zemím kompenzoval ztráty a škody způsobené klimatickými změnami. Právě tato otázka rozděluje účastníky konference, kteří stále nenalezli shodu na závěrečném dokumentu, uvedla agentura AP. 
17.11.2022 17:24 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
( ČTK)
 Návrh závěrečného prohlášení mezinárodní konference o klimatu COP27 si vyžádá ještě mnoho práce, aby vzniklo něco, na čem se mohou všechny strany shodnout. Sdělil to dnes místopředseda Evropské komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans, jehož citovala agentura Reuters. Podle ní počítá návrh s udržením cíle omezit oteplování na 1,5 stupně Celsia, avšak mnoho dalších témat zůstává otevřených. Na dokumentu se mají účastníci podle původního programu dohodnout do pátku. 
16.11.2022 01:14 | NUSA DUA
( ČTK)
 Indonésie podepsala dohody s mezinárodními věřiteli a významnými státy, na jejichž základě získá miliardy dolarů, které jí pomohou k většímu využívání obnovitelných zdrojů energie. Informovala o tom agentura AP. Podpis dohody v hodnotě 20 miliard dolarů (466 miliard Kč) byl oznámen na okraj summitu hlavních světových ekonomik G20 na indonéském Bali. 
15.11.2022 17:01 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
( ČTK)
 Evropská unie plánuje zpřísnit svůj cíl pro snižování emisí v rámci pařížské dohody o klimatu. Na summitu COP27 v Egyptě to řekl místopředseda Evropské komise (EK) odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans. Tiskové konference o vyjednáváních za EU se zúčastnil i český ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který uvedl, že je třeba urychlit mezinárodní úsilí o zmírnění škodlivých dopadů změny klimatu. 
14.11.2022 01:59 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
( ČTK)
 Několik zemí odmítá, aby se oficiální zpráva z klimatické konference COP27 zmiňovala o cíli udržet oteplování na hranici 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovou érou. Podle agentury Reuters to řekl John Kerry, zmocněnec amerického prezidenta pro otázky klimatických změn. Nezmínil, o které státy jde. 
14.11.2022 01:23 | ŠARM AŠ-ŠAJCH
( ČTK)
 Týden po zahájení klimatické konference OSN COP27 v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch začíná mezi vyjednávači narůstat frustrace. Obávají se, že se jim do pátku, kdy má konference skončit, nepodaří vyřešit řadu detailů, které jsou zapotřebí k dosažení dohody, píše agentura Reuters. 
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
|
|